دتکتور PQD-3635 مناسب گاز هیدروژن

دتکتور مدل PQD-3635 برای تشخیص گاز هیدروژن در محیط های صنعتی و مخصوصا انفجاری مناسب است. این آشکارساز دارای گواهینامه های فوق العاده معتبر ATEX IECEx, SIL2 بوده و از تکنولوژی سنسور کاتالیستی (پلیستری) برای تشخیص گاز استفاده می کند. در کنار نمایشگر با رزولوشن بالا، این تجهیز میتواند به شبکه صنعتی Modbus از طریق RS 485 نیز متصل شود.

توضیحات

دتکتور گاز هیدروژن پروسنس؛ بهترین انتخاب برای بازار ایران!

اگر به دنبال یک آشکارساز برای تشخیص و اندازه گیری گاز هیدروژن ضد انفجاری هستید، پیشنهاد ویژه آداک فرآیند سپهر به شما دتکتور نمایشگردار PQD-3635 است که توسط شرکت اروپایی پروسنس طراحی و تولید شده است.

قابلیت های فراوانی که این تجهیز در کنار قیمت بسیار جذاب ارائه میدهد و نیز عملکرد کاملا قابل اعتماد، از جمله مواردی است که از این تجهیز یک انتخاب فوق العاده برای بازار ایران ساخته است. برای آشنایی کامل با این تجهیز و اطلاع از جزئیات کامل، در ادامه این بخش با ما همراه باشید!

دتکتور گاز هیدروژن آداک فرایند سپهر PQD-3635

اطلاعات کلی

سنسور پلی استری (کاتالیستی) به کار رفته در دتکتور PQD-3635 برای تشخیص بسیار دقیق گاز هیدروژن طراحی شده است که یک گاز به شدت انفجاری به شمار میرود. این سنسور می تواند میزان هیدروژن موجود در محیط را با دقت بیش از 1% و زمان پاسخدهی کمتر از 25 ثانیه در بازه غلظتی 100%-0 LEL تشخیص دهد.

زمان پاسخدهی بسیار کم و دقت اندازه گیری بسیار بالا و ترکیب این موارد با استانداردها و تاییدیه های معتبر جهانی که در ادامه اشاره خواهیم نمود، نشان میدهد که با تجهیزی به شدت قابل اعتماد روبرو هستیم.

جنس بخش کله‌گی این آشکارساز از استیل ضدزنگ 316L ساخته شده و به صورت استاندارد ارائه میشود. در مورد بخش بدنه نیز میتوانید این قسمت را از همین جنس یا آلومینیوم Die-Cast با پوشش اپوکسی سفارش دهید. خوشبختانه، جنس انتخاب شده توسط شما در استانداردهای حفاظتی تجهیز تاثیرگذار نخواهد بود.

وزن دتکتور هیدروژن PQD-3635 در حدود 2100 گرم است و ابعاد آن نیز 196,96×145,99x112mm می‌باشد. از همین رو، امکان نصب این ابزار در کمترین فضا وجود خواهد داشت. البته قابل ذکر است که در صورت نصب تجهیز در مکانی که دسترسی به آن سخت است، امکان کنترل وضعیت از راه دور تا فاصله 15 متری نیز وجود دارد.

برای اطمینان بیشتر از صحیح بودن مقادیر اندازه گیری شده توسط دتکتور، قابلیت یادآوری کالیبراسیون نیز در این تجهیز وجود دارد که با فرا رسیدن زمان کالیبراسیون، با ارائه یک سیگنال خطای منحصر بفرد، این موضوع را به کاربر یادآوری می نماید.

همچنین، وضعیت دتکتور میتواند به طور دوره ای مورد آزمایش (دارای قابلیت Zero Span) قرار گیرد تا اطمینان حاصل کنید که آشکارساز نسبت به گاز موردنظر، حساسیت موردنیاز را دارد.

یکی از امکانات فوق العاده این دتکتور که در کمتر تجهیز دیگری به چشم می خورد، امکان تعویض سنسور در صورت خرابی و یا عدم عملکرد درست این بخش است. بعلاوه، امکان کالیبراسیون تجهیز بدون هیچگونه نیاز به باز کردن آشکارساز وجود دارد.

نمایشگر

تمامی تجهیزات سری PQD پروسنس دارای نمایشگر هستند، اما نه هر نمایشگری! این صفحه نمایش OLED با ابعاد 128×64 دارای وضوح بسیار بالایی بوده و اطلاعات نمایش داده شده از هر زاویه ای به راحتی قابل خواندن خواهد بود.

همانطور که میدانید، هیدروژن سبک ترین گاز موجود است و به شدت تمایل به صعود دارد. به همین علت، معمولا دتکتور مربوط به این گاز در ارتفاع بالایی از سیلو و یا محیط نصب میشود تا بتواند به محض افزایش غلظت، هشدار دهد.

با توجه به موارد ذکر شده، طبیعی است که بررسی وضعیت دتکتور کمی سخت باشد. برای حل این مسئله، علاوه بر صفحه نمایشگر، 5 عدد LED رنگی نیز در این تجهیز تعبیه شده است تا حتی در صورتی که دید مناسبی نسبت به نمایشگر نداشته باشید، بتوانید به راحتی وضعیت تجهیز و مقدار گاز اندازه گیری شده را به طور کلی تشخیص دهید.

اما قابلیت های این نمایشگر به اینجا ختم نمی شود! دتکتور گاز هیدروژن PQD-3635 میتواند تمامی آلارم های خطا، تعمیر و رویدادها را تا 250 مورد و نیز مقادیر اندازه گیری شده در 8 ساعت گذشته را ذخیره نماید که بعدا در بررسی وضعیت عملکرد کلی و سابقه خطاهای احتمالی، به شدت کاربردی خواهد بود.

شرایط محیطی مناسب برای تجهیز

دمای مناسب برای محیطی که این آشکارساز در آن مورد استفاده قرار می گیرد، 40- تا 70 درجه سانتیگراد است. البته همانطور که گفته شد، دتکتور هیدروژن معمولا در بالاترین ارتفاع ممکن اتاق یا سیلو نصب می شود که ممکن است بخش بالایی این محیط نسبت به بخش پایین، چند درجه ای اختلاف دما باشد که در هنگام خرید تجهیز بایستی به این مورد توجه کافی را داشته باشید.

رطوبت هوای محیطی که دتکتور در آن نصب شده است، در حالت غیرمتمرکز میتواند از 0 – 100%RH متغیر باشد. البته با توجه به اینکه آشکارساز هیدروژن PQD-3635 دارای استانداردهای حفاظتی IP66 و IP65 است، هیچ نگرانی از بابت نفوذ رطوبت و یا ذرات گرد و غبار حاضر در محیط به درون تجهیز نخواهید داشت.

برنامه دهی، منبع تغذیه و خروجی‌های قابل دریافت

یکی دیگر از نکات مثبت این دتکتور، مصرف انرژی بسیار محدود آن است؛ به طوری که در حالت ماکسیموم به تنها 4W میرسد! ورودی استاندارد به تجهیز 24 ولت DC است که بایستی از ماکسیموم 32 ولت بیشتر و یا از مینیموم 10 ولت کمتر نباشد.

در آشکارساز هیدروژن مدل 3635 از سری PQD پروسنس، خروجی سیگنال به صورت جریان استاندارد 4 الی 20 میلی آمپر است که اگر مایل باشید، میتوانید رله برد سه رله ای نیز در کنار این خروجی سفارش دهید. تمامی رله ها از بابت NC/NO قابل انتخاب هستند.

برای پارامتردهی، برنامه ریزی و کالیبراسیون این تجهیز امکان استفاده از قلم مغناطیسی نیز وجود دارد که این موضوع را بسیار ساده تر خواهد نمود. شما می‌توانید با استفاده از این قلم مغناطیسی، علاوه بر پارامتردهی و تنظیم تجهیز، کالیبراسیون Zero and Span را نیز بدون برداشتن درپوش دتکتور (در شرایط محیطی مخرب برای سنسور) انجام دهید!

استانداردها و تاییدیه‌ها دتکتور هیدروژن

همانطور که در بخش های قبل اشاره شد، یکی از مواردی که برای اطمینان از قابلیت اعتماد هر تجهیزی بایستی به آن ها توجه نمایید، تاییدیه ها و استانداردهای اخذ شده توسط آن است. همانند بسیاری از دیگر دتکتورهای پروسنس پروسنس، PQD-3635 نیز دارای لیست بلند بالایی از تاییدیه های معتبر جهانی نظیر ATEX و IEC است که جزئیات کامل این تاییدیه ها را میتوانید در بخش مشخصات فنی مشاهده نمایید.

کاربرد دتکتور هیدروژن

در اکثر صنایع، اتاق باتری (Battery Room) برای تامین برق اضطراری کارخانه وجود دارد. این اتاق از مستعد ترین بخش های کارخانه برای انفجار است چونکه باتری ها طی فرایند شارژ از خود هیدروژن پخش می‌کنند. از لحاظ ایمنی لازم است تا در این اتاق از تجهیزات ضد انفجاری استفاده شود و همچنین برای ایمنی پرسنل و تجهیزات ضروریست تا هرلحظه غلظت گاز هیدروژن در آن محیط اندازه گیری شود.

علاوه بر این مورد، دتکتور هیدروژن در واحد الکترولیز تصفیه خانه ها نیز بسیار مورد نیاز است.

راهنمای خرید دتکتور هیدروژن پروسنس PQD-3635

برای اطلاع قیمت دقیق، شخصی سازی تجهیز و در نهایت خرید، تنها کافیست دکمه استعلام قیمت در مقابل محصول را بزنید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و علاوه بر ارائه قیمت دقیق و مشاوره تخصصی رایگان، به سفارش شما نیز رسیدگی خواهند نمود. همچنین میتوانید از طریق شماره تلفن های مشخص شده و یا از طریق آیکون واتساپ در پایین همین صفحه، با ما در تماس باشید.

به دلیل همکاری مستقیم آداک فرآیند سپهر با تولیدکننده، قیمت های ارائه شده در آداک فرآیند سپهر برای این تجهیز در سطح کشور بینظیر بوده و تمامی تجهیزات با ضمانت کامل اصالت ارائه می شوند. همچنین، در صورت خرید از آداک فرآیند سپهر، از خدمات پس از فروش این تجهیز شامل تامین کیت های کالیبراسیون و نیز سنسور اورجینال تجهیز نیز برخوردار خواهید شد.

دانلود کاتالوگ

PQD-Series.pdf

توضیحات تکمیلی
Sensor Warm-Up

60sec

Response Time(T90)

<25sec

Accuracy

%±1

Operating Temperature

-40°C ~ +70°C

Humidity

0~ 100%RH Non-Condensing

Input

Min 10VDC – Max 32VDC – Nominal 24VDC

Display

128×64 Graphic OLED, 5 LED indicator for detector status

Event Logging

Records alarm, fault and maintenance events up to 250 logs

Power Consumption

Max. 4W

Relay Outputs

2 Alarms (Programmable) and 1 Fault (All relays are NO/NC adjustable)

IP Rating

IP65 / IP66

Junction Box

Epoxy Painted Die-Cast Aluminum / 316 Stainless Steel

Sensor Head

316L Stainless Steel

Dimensions/Weight

196,96×145,99x112mm / 2100gr

ATEX Marking

II 2G Ex db IIC T6 Gb
II 2G Ex mb db IIC T6 Gb
I M2 Ex db I Mb

Hazardous Class

Zone 1 – Zone 2 – M2

Certificates

ExVeritas 18 ATEX 0371X
IECEx EXV 18.0021X
FTZU 18 ATEX 0086
IEP12 ATEX 6118X
SIL2

Standards

IEC EN 60079-0
IEC EN 60079-1
IEC EN 60079-18
IEC EN 60079-29-1

نظرات (11)

نقد و بررسی‌ها

 1. پویا

  سلام
  کنتاکت های رله برد بر روی چه درصد هایی تعریف میشه و حد پایین برای گاز هیدروژن بایستی رو چه درصدی باشه؟

  • آداک فرایند سپهر

   حد پایین گاز انفجاری برای هیدروژن برابر است با 4 درصد. یعنی 4VOL%
   شما میتوانید برای اطمینان در 1VOL% فن های اتاق باطری را روشن نمایید.
   این مدل از آشکار ساز هیدروژن سطح گاز را در محدوده 0 الی 100 درصد LEL اندازه گیری میکند که معادل همان 0 الی 4VOL% است.
   بنابراین، وقتی سطح هشدار %10LEL را برای رله خروجی تنظیم می کنید، به این معنی است که سطح 0.4VOL% را به عنوان آلارم تعریف میکنید.
   در آشکارساز PQD چون دارای نمایشگر است میتوانید، سطوح هشدار را برای رله برد، براحتی از منوی آشکارساز در هنگام نصب دتکتور وارد کنید.
   تنظیمات آلارم 1 و 2 در دتکتور های گازی پروسنس بدین گونه است:
   Alarm1 را میتوانید صرفا بر روی 10LEL% و 20LEL% قرار دهید
   Alarm2 را نیز فقط بر روی 15LEL% و 20LEL% و 25LEL% و 40LEL% میتوانید قرار دهید.

 2. ناشناس

  T90 این آشکار ساز چند است پیدا نکردم

  • آداک فرایند سپهر

   زمان پاسخدهی یا T90 این مدل از دتکتور گازی پروسنس زیر 25 ثانیه است. یعنی کمتر از 25 ثانیه زمان لازم است تا دتکتور 90 درصد گاز هیدروژن را که در اطراف خود شروع به انتشار یافته است را تشخیص دهد.

 3. مهران بابازاده

  امکان وصل شدن به پروتکل HART هارت در این دتکتور گاز وجود دارد؟

  • آداک فرایند سپهر

   آشکارساز گاز هیدروژن مدل PQD-3635 فقط قابلیت وصل شدن به مد باس RTU را دارد ولی شما با انتخاب مدل PQD-S-3635 میتوانید به شبکه هارت صنعتی متصل شوید. برای راهنمایی بیشتر در مورد قابلیت های بیشمار سری PQD-S دتکتور پروسنس با واحد فروش آداک فرایند سپهر تماس حاصل فرمایید.

 4. علیرضا نصیری زنوز

  سلام سوالی داشتم. آیا از دتکتور هیدروژن برای تشخیص گاز انفجاری در اتاق باطری شارژر یو پی اس میشه استفاده کنم؟

  • آداک فرایند سپهر

   درود بر شما
   یکی از دلایل نصب دتکتور گاز هیدروژن برای تشخیص گازها و بخارات اتاق شارژ باطری می‌باشد.
   نشت گاز هیدروژن در جو اتاق باتری به علت شارژ و یا دشارژ چندین باتری و همچنین واکنش های شیمیایی در سلول های آن موجب ایجاد گاز هیدروژن می شود و با توجه به فشار بالای آن احتمال ترک خوردگی در باتری و نشت آن بسیار بالا است.
   با توجه به حوادث ناگوار ایجاد شده در سال های قبل از 2001، سازمان ملی حفاظت از حریق موسوم به اِن اِف پی اِی در استاندارد شماره 76 در بندهای متعددی از جمله بند 10-6 به لزوم استفاده از آشکارساز گاز هیدروژن در اتاق های مذکور اشاره نموده است.
   از راهکارهای جلوگیری از​ حادثه انفجار ناشی از نشت گاز هیدروژن در باتری خانه ها، استفاده از آشکارساز گاز و صدور فرمان روشن شدن فن تهویه در غلظت 1% حجمی این گاز در جهت کاهش غلظت گاز هیدروژن موجود در محیط است.

 5. رحمان

  سلام. میتونیم این دتکتور رو به صورت دستی غیر فعال کنیم؟

  • آداک فرایند سپهر

   بله. فقط نفرات فنی میتونند با دادن کد ورود دتکتور آن را غیر فعال کنند.
   و افراد دیگر نه نمی‌توانند.

 6. ایرج

  سلام دتکتورهای شما قابلیت تنظیم حساسیت هم دارند؟

  • داود شیرینی

   این دتکتور با توجه به آخرین استاندارد ها تایید شده است و نیازی به تغییر حساسیت و کاهش و افزایش آن نیست.

 7. حاجی زاده

  این تجهیزات گارانتی اصالت هم دارند؟ تضمین می‌کنید که اجناس اصل و کاملا نو هستن؟

  • داود شیرینی

   بله. آداک فرایند سپهر تنهاترین شرکت در ایران است که نماینده انحصاری و رسمی دتکتورهای پروسنس را دارد.
   گارانتی و خدمات پس از فروش دتکتور گازی پروسنس تنها در این مرکز ارائه می‌گردد.

 8. سبحانی

  قیمت خرید دتکتور هیدروژن صنعتی چقدر است؟

  • داود شیرینی

   لطفا با شماره های 02177809784 یا واتس آپ 09912504051

 9. ناشناس

  در این دتکتور آلارام فالت هم خروجی میده؟

  • داود شیرینی

   برای فالت نیز رله خروجی وجود دارد. البته زمانی که شما دتکتور را با رله برد درخواست کرده باشید.

 10. ناشناس

  قیمت همکاری و نماینده فروش لاله زار تهران هم دارید؟

  • داود شیرینی

   بله برای اخذ نمایندگی با شماره های 02177809784 یا واتس آپ 09912504051 تماس بگیرید

 11. ناشناس

  میتونید لیست قیمت همه دتکتورهای هیدروژن موجود را برای ایمیل من ارسال کنید؟

  • واحد فروش آداک سپهر

   لیست قیمت همه مدلها مربوط به گاز هیدروژن برای شما ارسال شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
پشتیبانی ایتا تماس واتساپ