دتکتور PQD-3533 مناسب گاز هگزان (IR)

ردیاب گازی پروسنس مدل PQD-3533 همراه با نمایشگر، دارای سنسور مادون قرمز (IR) بوده و یکی از کم هزینه ترین و بهترین راه حل ها برای اندازه گیری و نظارت بر سطح گاز خطرناک و انفجاری هگزان است. این ردیاب گازی از برند معتبر پروسنس قادر است در محدوده 0-100%LEL بهترین عملکرد ممکن را از خود نشان دهد.

توضیحات

دتکتور هگزان PQD-3533 پروسنس؛ راه حلی عالی برای خطر نشت گاز انفجاری هگزان!

دتکتور PQD-3533 پروسنس یکی از بهترین انتخاب ها برای ایجاد ایمنی در برابر گاز خطرناک هگزان به شمار می‌رود. هگزان، یکی از مهمترین هیدروکربن ها در صنعت است که با پالایش نفت خام به دست می‌آید. این گاز که در صنایعی نظیر چرم، تولید کیف و کفش و نیز کارخانه های روغن سازی از جمله مواد پراستفاده است، در بسیاری از شاخه های دیگر صنعتی نیز به عنوان حلالی ارزان قیمت کاربرد دارد.

گاز هگزان که مانند دیگر هیدروکربن ها به شدت اشتعال زا و انفجاری است، به سادگی می‌تواند تبخیر شده و در محیط ایجاد خطر نماید. بنابراین در تمامی صنایع فوق الذکر که از این ماده استفاده می‌کنند، ضروری است که برای پیشگیری از ایجاد خطرات احتمالی، از دتکتور گاز هگزان استفاده شود تا از هرگونه حادثه پیشگیری به عمل آید.

دتکتور گاز هگزان، دقیقا به همین منظور طراحی شده است! این دتکتور با تکنولوژی اصیل آلمانی و دارا بودن معتبرترین تاییدیه های ضدانفجاری، نه تنها بالاترین الزامات امنیتی جهانی را رعایت کرده، بلکه با قیمتی بسیار مناسب توانسته به خوبی جای خود را در صنعت ایران باز کند. در ادامه این بخش، به بررسی کامل قابلیت های این تجهیز قدرتمند خواهیم پرداخت.

بررسی قابلیت ها و ویژگی های کلی

هسته سنسور استفاده شده در PQD-3533 از نوع اینفراردی است که نه تنها می‌تواند تشخیص گاز انفجاری را با بالاترین دقت ممکن انجام دهد، بلکه هزینه های تعمیر و نگهداری را تا حد بسیار زیادی نیز کاهش خواهد داد. این سنسور با زمان پاسخدهی 25 ثانیه ای، قادر به اندازه‌گیری هگزان در بازه 0-100%LEL است. دقت داشته باشید که اگر بازه مدنظر شما در این محدوده قرار داشته باشد، امکان برنامه ریزی و شخصی سازی بیشتر نیز نسبت به نیاز شما وجود دارد.

از لحاظ جنس نیز، مقاوم ترین آلیاژهای صنعتی برای هاوزینگ و سنسور تجهیز انتخاب شده است. در حالی که جنس کلگی به طور اختصاصی از استیل 316L طراحی شده است، برای بخش کله گی دتکتور، دو گزینه استیل ضدزنگ 316L و آلومینیوم یکپارچه موجود هستند که می‌توانید هرکدام از آن ها را انتخاب کنید. البته جنس پیشفرض آلومینیوم با پوشش رنگ اپوکسی است که به سفارش شما می تواند از جنس استیل نیز ساخته شود. در نظر داشته باشید که این موضوع باعث افزایش وزن تجهیز خواهد شد؛ اما مقاومت آن را نیز در برابر شرایط مخرب محیطی افزایش خواهد داد.

به منظور اطمینان از عملکرد صحیح گازسنج هگزان پروسنس در همه شرایط، دو قابلیت در این تجهیز قرار داده شده است که عبارتند از یادآوری دقیق زمان کالیبراسیون و تست مداوم تجهیز به طور خودکار. در قابلیت اول، با نزدیک شدن به زمان کالیبراسیون، تجهیز با ایجاد یک سیگنال خطای منحصر به فرد، این موضوع را یادآوری می‌کند که باعث به حداقل رسیدن احتمال فراموشی این موضوع می‌شود.

در قابلیت دوم نیز که فقط در نسخه نمایشگردار دتکتورها موجود است، خود تجهیز به طور مداوم مقادیر اندازه گیری شده را تست می‌کند تا با شرایط واقعی محیط همخوانی داشته باشد. در صورت وجود هرگونه خطا و یا اختلاف شدید، این مورد با تولید یک سیگنال خطا به واحد کنترل مربوطه اطلاع رسانی می‌شود.

یکی از مزایای فوق العاده تجهیزات برند پروسنس برای صنایع ایران، امکان تامین قطعات یدکی آن است. در برندهای اروپایی و آمریکایی دیگر به علت قیمت بسیار بالا و زمان تامین طولانی، عملا امکان جایگزینی قطعات در صورت خرابی، میسر نیست. اما از طریق آداک فرآیند سپهر به عنوان تنها مرکز تامین گسترده تجهیزات پروسنس، در صورت خرابی هر قطعه ای از دتکتور امکان خرید و جایگزینی آسان آن وجود دارد!

دما و شرایط محیطی مناسب برای نصب و استفاده دتکتور هگزان

قبل از هرچیزی، باید بدانید که به سبب سنگین تر بودن هگزان نسبت به هوا و تمایل آن به تجمع در سطح، معمولا آشکارسازهای مربوط به این گاز در ارتفاع پایینی از سطح زمین نصب می‌شوند. از آنجایی که ممکن است رطوبت و نیز دما در کف و سقف سوله ها و یا اتاق های صنعتی بسیار متفاوت باشند، بهتر است در آماری که ذکر خواهیم نمود، این موضوع را حتما لحاظ کنید.

دمای ایده آل مشخص شده برای آشکارساز هگزان پروسنس بازه 40- تا 70+ درجه سانتیگراد است. در این بازه دمایی، رطوبت هوای مناسب نیز در حالت غیرمتراکم 0 – 100%RH می‌باشد. خبر خوش این است که به علت دارا بودن استانداردهای حفاظتی IP66 (قابل سفارش) و IP65 (پیشفرض) در این تجهیز، تا حد زیادی از بابت نفوذ ذرات معلق و رطوبت به درون تجهیز، خیال آسوده ای خواهید داشت.

برنامه دهی، منبع تغذیه و خروجی‌های قابل دریافت

به طور پیشفرض، خروجی 20-4 میلی آمپری، قابلیت سازگاری با سیستم اسکادا و شبکه مدباس با استفاده از کدهای RS485 Modbus RTU در این دتکتور وجود دارد. در صورت تمایل، می توانید در کنار این خروجی به طور سفارشی، رله برد سه گانه نیز داشته باشید که قادر خواهید بود برای تنظیم دو هشدار و یک خطا از آن استفاده نمایید. تمامی رله ها از لحاظ NO/NC قابل شخصی سازی هستند.

نمایشگر به کار رفته در PQD-3533 به شما این امکان را می دهد که هم بتوانید از طریق نرم افزار مربوطه و با گوشی، تبلت و یا رایانه امر برنامه ریزی و پارامتردهی تجهیز را انجام دهید و هم از طریق قلم مغناطیسی به طور مستقیم با نمایشگر! از این رو، در این مورد نیز به شدت کار آسانی در پیش رو خواهید داشت.

یکی دیگر از بهترین ویژگی های این دتکتور که قطعا شما را نیز شگفت زده خواهد نمود، مصرف انرژی بسیار پایین است. در شرایط استثنایی، توان مصرفی برق PQD-3533 نهایتا به 4 وات می رسد که آماری فوق العاده به شمار می رود. منبع تغذیه این دتکتور به طور استاندارد باید DC با 24 ولت باشد. محدوده مجاز نیز 32 ولت برای ماکسیموم و 10 ولت برای مینیموم است و بایستی مواظب باشید که ولتاژ ورودی از این مقادیر خارج نشود.

نمایشگر

صفحه نمایش PQD-3533 یکی از باکیفیت ترین ها در نوع خود است. نمایشگر OLED بکار رفته در این دتکتور ابعاد 128×64 داشته و دارای وضوح به شدت بالایی است. بدین ترتیب، شما به راحتی خواهید توانست از هر زاویه ای به راحتی آمار مربوط به دتکتور را مشاهده نمایید. در کنار نمایشگر، 5 عدد LED رنگی نیز در این تجهیز تعبیه شده است تا حتی از فواصل دور نیز بتوانید وضعیت کلی تجهیز را به سادگی تشخیص دهید.

حافظه جانبی موجود در صفحه نمایش دتکتور هگزان به شما این امکان را نیز می‌دهد که به سادگی هرچه تمام، آمار اندازه‌گیری شده در 8 ساعت گذشته و نیز تاریخچه رویدادهایی نظیر خطاها، دوره های تعمیر و … را تا سقف 250 مورد ذخیره نمایید. جالب است بدانید که یک باتری جانبی نیز در ردیاب قرار داده شده تا حتی در صورت قطعی جریان برق، اطلاعات مربوطه از بین نروند.

استانداردها و تاییدیه‌های اخذ شده توسط تجهیز

استانداردها و تاییدیه های معتبر جهانی، از الزامات بسیار مهم هر ردیاب گازی است که نشان از قابلیت اعتماد تجهیز دارند. PQD-3533 نیز از این قاعده مستثنی نیست. ردیاب هگزان PQD-3533 دارای لیست بلندبالایی از انواع تاییدیه های جهانی، از جمله استاندارد اتکس است. دتکتورهای سری PQ پروسنس تحت تجهیزات کتگوری 2 اتکس قرار می‌گیرند. این موضوع بدین مفهوم است که می‌توان از این تجهیزات در انواع زون های 1، 2 و نیز محیط های معدنی با طبقه M2 استفاده نمود.

جزئیات کامل استانداردهای مربوط به دتکتور گاز هگزان پروسنس را می‌توانید در جدول مشخصات فنی در همین صفحه مشاهده نمایید که از مهم ترین های آن ها میتوان به SIL2 و IECEx اشاره نمود.

آموزش خرید دتکتور گاز هگزان PQD-3533

برای خرید و یا استعلام قیمت و پرسش سوالات خود کافیست دکمه استعلام قیمت در بالای صفحه و مقابل تصویر محصول را بزنید. کارشناسان آداک فرآیند سپهر در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و در کنار رسیدگی به سفارش شما کاربر عزیز، به صورت کاملا رایگان مشاوره تخصصی رایگان نیز ارائه خواهند نمود.

قابل ذکر است که شرایط ضمانت قیمت، اصالت و خدمات پس از فروش برای تمامی محصولات پروسنس، صرفا در آداک فرآیند سپهر به عنوان تنها مرکز تامین تجهیزات این برند در ایران موجود است. خدمات پس از فروش شامل تامین قطعات یدکی، کیت های کالیبراسیون اقتصادی و آموزش نصب و راه اندازی می‌شوند. همچنین، تمامی محصولات این برند دارای ضمانت تامین در کمتر از سه هفته کاری می باشند.

توضیحات تکمیلی
Sensor Warm-Up

60sec

Response Time(T90)

<30sec

Accuracy

%±1

Operating Temperature

-40°C ~ +70°C

Humidity

0~ 100%RH Non-Condensing

Input

Min 10VDC – Max 32VDC – Nominal 24VDC

Display

128×64 Graphic OLED, 5 LED indicator for detector status

Event Logging

Records alarm, fault and maintenance events up to 250 logs

Power Consumption

Max. 4W

Relay Outputs

2 Alarms (Programmable) and 1 Fault (All relays are NO/NC adjustable)

IP Rating

IP65 / IP66

Junction Box

Epoxy Painted Die-Cast Aluminum / 316 Stainless Steel

Sensor Head

316L Stainless Steel

Dimensions/Weight

196,96×145,99x112mm / 2100gr

ATEX Marking

II 2G Ex db IIC T6 Gb
II 2G Ex mb db IIC T6 Gb
I M2 Ex db I Mb

Hazardous Class

Zone 1 – Zone 2 – M2

Certificates

ExVeritas 18 ATEX 0371X
IECEx EXV 18.0021X
FTZU 18 ATEX 0086
IEP12 ATEX 6118X
SIL2

Standards

IEC EN 60079-0
IEC EN 60079-1
IEC EN 60079-18
IEC EN 60079-29-1

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دتکتور PQD-3533 مناسب گاز هگزان (IR)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
پشتیبانی ایتا تماس واتساپ