دتکتور PQD-6434B مخصوص گاز سولفید هیدروژن

آشکار ساز گاز H2S مدل PQD-6434B محصول شرکت پروسنس بوده و از فناوری سنسور الکتروشیمیایی استفاده میکند. این ردیاب نمایشگردار با قابلیت اندازه گیری سطح گاز هیدروژن سولفید در بازه 0 الی 500ppm، یک راه حل اقتصادی و بسیار عالی برای تشخیص و نظارت بر سطح این گاز سمی در محیط های صنعتی محسوب می شود.

توضیحات

با بهترین ردیاب گاز سولفید هیدروژن برای صنعت ایران آشنا شوید!

دتکتور گاز مدل PQD-6434B پروسنس، دستگاهی هوشمند SMART به شمار میرود که توسط شرکت اروپایی پروسنس طراحی و تولید شده است. دتکتور هیدروژن سولفید با قابلیت های فوق العاده نظیر کالیبراسیون آسان، نمایشگر با وضوح و کیفیت فوق العاده بالا، طول عمر زیاد و نیز کیفیت اندازه‌گیری مثال زدنی، یکی از بهترین راه حل های موجود در بازار ایران برای نظارت بر گاز فوق سمی هیدروژن سولفید محسوب می شود.

سولفید هیدروژن، یکی از خطرناک ترین گازهای صنعتی است. این گاز ضمن اینکه به شدت انفجاری محسوب می شود، حتی در مقادیر پایین نیز به شدت خفه کننده بوده و غلظت 100ppm مقدار تهدیدکننده حیات به شمار میرود. یکی از بارزترین ویژگی های این ماده بوی به شدت زننده آن است که حتی در غلظت های بسیار پایین نیز به خوبی قابل تشخیص است. همچنین حضور این گاز در محیط های صنعتی می تواند کارایی کلی سیستم و قابلیت اطمینان عملیاتی را کاهش دهد زیرا گازی خورنده است و می تواند منجر به تشکیل سولفید آهن شود.

با توجه به موارد فوق، در محیط های صنعتی که امکان تجمع این گاز وجود داشته باشد، بایستی با استفاده از ردیاب های گاز مربوطه، مقادیر موجود در هوای این گاز به طور دائم تحت نظارت قرار گیرد.

اگر به فکر خرید دتکتور گاز هیدروژن سولفید هستید، توصیه میکنیم حتما این بخش را به طور کامل مطالعه کنید تا با اسرار محبوبیت بالای این دتکتور بیشتر آشنا شوید.

بررسی ویژگی های کلی دتکتور H2S

فناوری سنسوری که در این ردیاب به کار رفته است، از نوع الکتروشیمیایی می باشد. این سنسور با زمان پاسخدهی (T90) کمتر از 30 ثانیه و دقت فوق العاده بالای 1 درصدی، بالاترین کیفیت نظارتی را برای تاسیسات مورد هدف به ارمغان می آورد. همچنین، این سنسور میتواند غلظت گاز موجود در محیط را در بازه غلظتی 0 الی 500ppm تشخیص دهد.

دتکتور گاز سولفید هیدروژن H2S نصب شده در پتروشیمی | آداک فرایند سپهر

دتکتور گاز سولفید هیدروژن H2S آداک فرایند سپهر

قسمت هاوزینگ سنسور(لوله سنسور) این دتکتور گاز H2S از استیل ضدزنگ یا همان SS316L طراحی شده است تا بتواند در محیط های دشوار صنعتی، مقاومت موردنیاز را از خود نشان دهد. در مورد کله‌گی دتکتور نیز، با اینکه آلیاژ پیشفرض این بخش آلومینیوم با رنگ پوشش اپوکسی است، میتوانید همین جنس استیل را انتخاب کنید.

با انتخاب جنس استیل وزن تجهیز مقداری افزایش پیدا می کند، اما این موضوع در استانداردهای حفاظتی تاثیرگذار نخواهد بود. یکی از مشکلات بزرگ دتکتورهای گاز از برند های دیگر اینست که با وجود سالم بودن بورد ال و هاوزینگ، عمر مفید بخش سنسور به پایان میرسد که بی ربط به زمان های طولانی تامین و یا انبار کردن (که در مورد دتکتورهای گاز یک اشتباه مهلک به شمار می رود) تجهیز نیست. در دتکتورهای گاز پروسنس، یک راه حل فوق العاده برای این مشکل وجود دارد: امکان تعویض آسان بخش سنسور!

البته این قابلیت ممکن است در تجهیزات برندهای دیگر نیز موجود باشد؛ اما با توجه به قیمت بالا و نیز زمان تامین بسیار زیاد و نیز امکان فیک و یا استوک بودن قطعه موجود، عملا توجیه اقتصادی ندارد. در صورتی که در برند پروسنس، این قطعات در کمترین زمان ممکن و نیز با ضمانت اصالت، به طور اختصاصی در آداک فرآیند سپهر قابل ارائه هستند.

قابلیت های صفحه نمایش

صفحه نمایش OLED موجود در این دتکتور H2S علاوه بر وضوح بسیار بالا که امکان خواندن آمار را از هر زاویه ای به کاربر میدهد، دارای ابعاد 128×64 نیز میباشد. بعلاوه، 5 عدد LED رنگی نیز در این تجهیز تعبیه شده است تا حتی در صورت عدم وجود دید مناسب به نمایشگر، به راحتی حتی از فواصل دور بتوانید وضعیت کلی دتکتور و شرایط گاز موجود در محیط را تشخیص دهید.

گاهی ممکن است نیاز داشته باشید که وضعیت تغییرات سطح هیدروژن سولفید و یا زمان دقیق هشدارهای اخیر را بدانید. خبر خوب در این رابطه این است که این آشکارساز می تواند تمامی هشدارهای خطا، رویدادها و یا هشدارهای مربوط به زمان تعمیر را تا سقف 250 مورد و نیز تمامی مقادیر گاز اندازه گیری شده در طی 8 ساعت اخیر را ذخیره کند.

همچنین، این نمایشگر امکان برنامه ریزی آسان با استفاده از قلم مغناطیسی را نیز به همراه خواهد داشت که امر پارامتردهی و تنظیم را نیز برای شما به شدت آسان خواهد نمود. همچنین در صورتی که به کنترل از راه دور تجهیز نیاز داشته باشید، میتوانید این کار را تا سقف 15 متر انجام دهید!

شرایط محیطی مناسب برای تجهیز

دمای مناسب برای محیطی که این آشکارساز در آن مورد استفاده قرار می گیرد، 40- تا 70+ درجه سانتیگراد است. همانطور که میدانید، گاز سولفید هیدروژن به نسبت هوای محیط، سنگین تر است. از همین رو، تمایل زیادی دارد که در سطح پایین سوله و یا اتاق تجمع یابد؛ به همین علت نیز معمولا دتکتورهای مربوط به این گاز در ارتفاع پایین نصب می شود.

در محیط های صنعتی، ممکن است کف و سقف یک سوله چندین درجه اختلاف دمایی داشته باشد؛ از این رو هنگام در نظر گرفتن دمای محیط مناسب برای تجهیز، این نکته را نیز در نظر داشته باشید!

رطوبت هوای محیطی که دتکتور در آن نصب شده است، در حالت غیرمتمرکز میتواند از 0 الی 100RH% متغیر باشد. البته با توجه به اینکه آشکارساز PQD-6434B دارای استانداردهای حفاظتی IP65 و در صورت سفارش شما، IP66 است، این ذرات امکان نفوذ رطوبت و ذرات گرد و غبار حاضر در محیط به درون تجهیز را نخواهند داشت.

نحوه برنامه دهی، منبع تغذیه و خروجی‌های قابل دریافت

یکی دیگر از نکات مثبت این دتکتور، مصرف انرژی بسیار محدود آن است؛ به طوری که در پرمصرف ترین حالت به 4W میرسد! ورودی استاندارد به تجهیز نیز 24 ولت DC است که بایستی از ماکسیموم 32 ولت بیشتر و یا از مینیموم 10 ولت کمتر نباشد. در نظر داشته باشید که در صورت خارج از رنج بودن ولتاژ منبع تغذیه، امکان آسیب جدی به تجهیز وجود خواهد داشت.

به طور پیشفرض، خروجی سه سیمه 4-20 میلی آمپری و امکان انتخاب خروجی 4 سیمه شبکه مدباس (RS485 Modbus RTU) در آشکارساز PQD-6434B وجود دارد. در دتکتور سولفید هیدروژن 6434B از سری PQD پروسنس، خروجی سیگنال به صورت جریان استاندارد 4 الی 20 میلی آمپر است که اگر مایل باشید، میتوانید رله برد سه رله ای نیز در کنار این خروجی سفارش دهید. تمامی رله ها از بابت NC/NO قابل انتخاب هستند.

برای پارامتردهی، برنامه ریزی و کالیبراسیون PQD-6434B امکان استفاده از قلم مغناطیسی نیز وجود دارد که این موضوع را بسیار ساده تر خواهد نمود. شما می‌توانید با استفاده از این قلم مغناطیسی، علاوه بر پارامتردهی و تنظیم تجهیز، کالیبراسیون Zero and Span را نیز بدون برداشتن درپوش دتکتور (در شرایط محیطی مخرب برای سنسور) انجام دهید!

استانداردها و تاییدیه‌های اخذ شده برای دتکتور PQD-6434B

تجهیزات این سری، مخصوص محیط های صنعتی و حساس نظیر زون 1، زون 2 و نیز M2 تولید شده اند و از این رو، دارای آخرین استانداردها و تاییدیه های جهانی نظیر ATEX و EICEx هستند. همچنین، این دتکتور گاز دارای تاییدیه های ضدانفجاری کامل (Ex II 2G Ex db IIC T6 Gb Ex I M2 Ex db) نیز می‌باشد. جزئیات کامل این تاییدیه ها را میتوانید در بخش مشخصات فنی که از قسمت بالای همین برگه قابل انتخاب است، مشاهده نمایید.

راهنمای خرید دتکتور H2S

برای استعلام قیمت دقیق، دریافت مشاوره و نیز خرید این ردیاب گاز فوق العاده، فقط کافیست دکمه استعلام در مجاور تصویر محصول را بزنید. کارشناسان فنی آداک فرآیند سپهر در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و علاوه بر ارائه مشاوره فنی 100% رایگان، به سفارش شما نیز رسیدگی خواهند نمود. برای ارتباط با ما همچنین میتوانید از آیکون واتساپ و یا شماره تلفن های مشخص شده در وبسایت استفاده نمایید.

در نظر داشته باشید که به دلیل همکاری مستقیم آداک فرآیند سپهر با تولیدکننده، قیمت های ارائه شده برای محصولات پروسنس در سطح کشور بینظیر بوده و نیز تمامی تجهیزات با ضمانت کامل اصالت، در کمتر از سه هفته کاری ارائه می شوند. همچنین، در صورت خرید از آداک فرآیند سپهر، از خدمات پس از فروش این تجهیز شامل تامین کیت های کالیبراسیون و نیز سنسور اورجینال تجهیز نیز برخوردار خواهید شد.

توضیحات تکمیلی
Sensor Warm-Up

60sec

Response Time(T90)

<30sec

Accuracy

%±1

Operating Temperature

-40°C ~ +70°C

Humidity

0~ 100%RH Non-Condensing

Input

Min 10VDC – Max 32VDC – Nominal 24VDC

Display

128×64 Graphic OLED, 5 LED indicator for detector status

Event Logging

Records alarm, fault and maintenance events up to 250 logs

Power Consumption

Max. 4W

Relay Outputs

2 Alarms (Programmable) and 1 Fault (All relays are NO/NC adjustable)

IP Rating

IP65 / IP66

Junction Box

Epoxy Painted Die-Cast Aluminum / 316 Stainless Steel

Sensor Head

316L Stainless Steel

Dimensions/Weight

196,96×145,99x112mm / 2100gr

ATEX Marking

II 2G Ex db IIC T6 Gb
II 2G Ex mb db IIC T6 Gb
I M2 Ex db I Mb

Hazardous Class

Zone 1 – Zone 2 – M2

Certificates

ExVeritas 18 ATEX 0371X
IECEx EXV 18.0021X
FTZU 18 ATEX 0086
IEP12 ATEX 6118X
SIL2

Standards

IEC EN 60079-0
IEC EN 60079-1
IEC EN 60079-18
IEC EN 60079-29-1

نظرات (4)

نقد و بررسی‌ها

 1. عطاپور

  امکان نصب و راه اندازی آشکار ساز گازی سولفید هیدروژن برای تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد؟

  • آداک فرایند سپهر

   بله
   سولفید هیدروژن (Hydrogen sulfide) یا گاز فاضلاب با فرمول شیمیایی H2S گازی است بی رنگ، سمی و آتشگیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است. این گاز خفه کننده و متعفن است. گاز سولفید هیدروژن به طور طبیعی در نفت خام، مخازن گاز طبیعی، گازهای آتشفشانی و چشمه های آب گرم وجود دارد. همچنین سولفید هیدروژن در اطراف مخازن و حوضچه های ته نشینی تصفیه خانه فاضلاب بوجود می آید. حتما آشکارساز گازی جهت نظارت بر این مناطق نصب کنید تا ایمنی کارگران تامین شود. سولفید هیدروژن بخاطر سنگین بودن بیشتر در کف اتاق یا حوضجچه ها جمع میشود. از این رو بایستی دتکتور در ارتفاع نزدیک به کف زمین نصب گردد.

 2. سبحانی

  میشه توضیح دهید گاز دی هیدروژن سولفاید از چه طریقی تولید میشود؟

  • آداک فرایند سپهر

   گاز سولفید هیدروژن که با نام های دیگری مثل:
   هپاتیک اسید
   گاز ترش
   سولفور هیدروژن سولفورات
   هیدروسولفوریک
   دی هیدروژن سولفاید شناخته میشود.
   محل تولید این گاز عمداتا:
   فاضلاب ها
   محل استخراج نفت و گاز
   معادن زغال سنگ
   تونل های در حال ساخت
   مرداب ها
   نزدیک آتشفشان فعال
   و در بعضی از صنایع شیمیایی

 3. غلامعلی زاده

  دتکتور گاز H2S تنها برای شناسایی هیدروژن سولفید مناسب است یا سایر گازهای قابل انفجار را نیز تشخیص می‌دهد؟

  • آداک فرایند سپهر

   دتکتور پروسنس برای گاز سولفید هیدروژن فقط غلظت h2s را تشخیص میدهد نه گازهای انفجاری دیگر را.

 4. کرمانی

  ماکزیمم طول کابل انتقال دیتا چقدر هست؟

  • آداک فرایند سپهر

   حداکثر طول کابل سیگنال جریانی را 1800 متر در نظر بگیرید. البته با احتساب اینکه مقاوت کابل 8 اهم در 1000 متر باشد. از جدول زیر نیز بر حسب مشخصات سیم و کابل می‌توانید استفاده نمایید.
   جدول استاندارد برای طول کابل دتکتور گازی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
پشتیبانی ایتا تماس واتساپ