دتکتور PQD-6135 مناسب بنزن (گاز روغن کربن)

توضیحات

دتکتور بنزن PQD-6135 پروسنس؛ گزینه ای فوق اقتصادی ولی در عین حال قدرتمند برای تشخیص گاز بنزن!

گاز بنزن که برای تهیه لاستیک، نایلون و نیز برخی از شوینده ها، رنگ ها و مواد بهداشتی به کار می‌رود، یکی از خطرناک ترین گازهای ممکن برای سلامتی انسان است. این ماده که به عنوان عامل سرطان زایی درجه یک معرفی شده است، حتی در تماس های کوتاه مدت نیز می تواند تاثیرات مخربی بر سلامتی بگذارد. جالب است بدانید در کنار این همه خطر، بنزن خاصیت اشتعال زایی بسیار بالایی نیز دارد! از این رو، لازم است در هر مکانی که امکان انتشار این گاز وجود دارد، از صنایع رنگ و مواد شوینده و بهداشتی گرفته تا آزمایشگاه ها، خرید ردیاب گاز بنزن و استفاده از آن را در اولویت قرار داد.

دتکتور گاز بنزن PQD-6135 پروسنس با توجه به قیمت بسیار مناسب نسبت به دیگر رقبا، دارا بودن لیست بلندبالایی از انواع تاییدیه های جهانی و نیز آسان و سریع بودن تامین، یکی از بهترین انتخاب هایی است که می‌توانید در بازار ایران داشته باشید. این دتکتور با سنسور پلیستوری قدرتمند خود می‌تواند در کمتر از 25 ثانیه، مقدار گاز بنزن موجود در هوا را در بازه غلظتی 0-100% LEL تشخیص داده و اندازه گیری نماید. اما قابلیت های این تجهیز فوق العاده به همین جا محدود نمی‌شود! در ادامه این قسمت از وبسایت آداک فرآیند سپهر با ما همراه باشید تا نگاهی عمیقتر داشته باشیم بر قابلیت های این ردیاب اروپایی!

بررسی قابلیت ها و ویژگی های کلی PQD-6135

وزن دتکتور بنزن PQD-6135 در حدود 2100 گرم است و ابعاد آن نیز 196,96×145,99x112mm می‌باشد. از همین رو، امکان نصب این ابزار در کمترین فضا وجود خواهد داشت. البته قابل ذکر است که در صورت نصب تجهیز در مکانی که دسترسی به آن سخت است، امکان کنترل وضعیت از راه دور تا فاصله 15 متری نیز وجود دارد.

جنس بخش کله‌گی این آشکارساز از استیل ضدزنگ 316L ساخته شده و به صورت استاندارد ارائه میشود. در مورد بخش بدنه نیز می‌توانید این قسمت را از همین جنس یا آلومینیوم Die-Cast با پوشش اپوکسی سفارش دهید. یکی از نکات مثبت در این زمینه، این است که با تغییر جنس بخش های مختلف تجهیز، استانداردهای حفاظتی آن تغییری نخواهد کرد.

سنسور پلی استری یکی از بهترین نوع سنسورهای به کار رفته در آشکارسازهای صنعتی گاز به شمار می‌رود. در این نوع سنسورها، دو مهره کاتالیستی وجود دارد که یکی برای اندازه گیری دقیق مقدار گاز موجود در هوا به کار می‌رود و دیگری، مقادیر اندازه گیری شده توسط مهره اول را دوباره راستی آزمایی می‌کند. سنسور پلیستری به کار رفته در دتکتور بنزن پروسنس نیز از این دسته است که با زمان پاسخ دهی 25 ثانیه ای، می‌تواند سطح غلظت بنزن در هوا را در بازه 0-100% LEL اندازه گیری نماید.

در نظر داشته باشید که بازه فوق کاملا قابل تغییر است! یعنی اینکه اگر حدود غلظت مدنظر شما در داخل بازه فوق قرار داشته باشد، شما به راحتی قادر خواهید بود هنگام پارامتردهی و تنظیم تجهیز، بازه را به نسبت مقادیر مدنظر خود تغییر دهید.

یکی از امکانات فوق العاده این دتکتور که در کمتر تجهیز دیگری به چشم می‌خورد، امکان تعویض سنسور در صورت خرابی و یا عدم عملکرد درست این بخش است. امکان تامین تمامی قطعات جانبی این دتکتور در کمترین زمان از طریق آداک فرآیند سپهر به عنوان تامین کننده اختصاصی پروسنس در ایران فراهم است؛ چیزی که در برندهای دیگر دتکتور نظیر هانیول و یا درگر عملا به دلیل هزینه و زمان تامین بالا به صرفه نیست.

در کنار موارد گفته شده، لازم است بدانید که امکان کالیبراسیون PQD-6135 بدون هیچگونه نیاز به باز کردن آشکارساز وجود دارد. در این زمینه نیز پروسنس کیت های کالیبراسیون بسیار ارزان قیمتی را ارائه نموده است که با استفاده از آن می‌توانید با بالاترین دقت ممکن، بارها به آسانی دتکتور را کالیبره نمایید. همچنین، وضعیت دتکتور میتواند به طور دوره ای مورد آزمایش (دارای قابلیت Zero Span) قرار گیرد تا اطمینان حاصل کنید که آشکارساز نسبت به گاز موردنظر، حساسیت موردنیاز را دارد.

شرایط محیطی مناسب برای تجهیز

از بابت رطوبت هوای محیط، هیچ نگرانی خاصی نیاز نیست داشته باشید. جدا از اینکه PQD-6135 دارای استانداردهای حفاظتی IP66 و IP65 است، رطوبت هوایی که این دتکتور در آن نصب می‌شود می‌تواند 0 – 100%RH باشد که نکته ای فوق العاده به شمار می‌رود!

اگر می‌خواهید به عمق فناوری قابلیت فوق پی ببرید، به این نکته فکر کنید که طراحی دتکتور به صورتی انجام شده است که علیرغم راه یافتن هوا به درون آن برای اندازه گیری غلظت بنزن، رطوبت و ذرات معلق حاضر در هوا نمی‌توانند به هیچ وجه وارد تجهیز شوند!

دمای مناسب برای محیطی که این آشکارساز در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، 40- تا 70 درجه سانتیگراد است. دتکتورهای مربوط به گاز بنزن به دلیل سنگین تر بودن این گاز نسبت به هوا، در ارتفاع پایین اتاق و یا سوله نصب می‌شود که بهتر است هنگام تطبیق شرایط محیطی با اطلاعات تجهیز، این مورد را نیز در نظر بگیرید.

قابلیت های نمایشگر PQD-6135

نمایشگر به کار رفته در محصولات PQD پروسنس یکی از بهترین ها در نوع خود به شمار می‌روند. این نمایشگر وضوح بالای OLED با ابعاد 128×64 علاوه بر نمایش مقادیر اندازه گیری شده دارای قابلیت های دیگری نیز مانند آسان تر کردن برنامه ریزی، پارامتردهی و … را نیز برعهده دارد.

علاوه بر صفحه نمایشگر، 5 عدد LED رنگی نیز در زیر نمایشگر قرار داده شده است. این LEDها به شما کمک می‌کنند که حتی اگر دید مناسبی نسبت به اعداد نمایش داده شده در صفحه نمایش نداشته باشید، بتوانید وضعیت کلی گاز در هوای محیط را تشخیص دهید..

اما قابلیت های این نمایشگر به اینجا ختم نمی‌شود! دتکتور گاز بنزن PQD-6135میتواند تمامی آلارم های خطا، تعمیر و رویدادها را تا 250 مورد و نیز مقادیر اندازه گیری شده در 8 ساعت گذشته را ذخیره نماید که بعدا در بررسی وضعیت عملکرد کلی و سابقه خطاهای احتمالی، به شدت کاربردی خواهد بود.

برنامه دهی، منبع تغذیه و خروجی‌های قابل دریافت

یکی دیگر از نکات مثبت این دتکتور، مصرف انرژی بسیار محدود آن است؛ به طوری که در حالت ماکسیموم به تنها 4W میرسد! مصرف پایین انرژی از آنجایی مهم است که با مصرف کمتر، امکان بروز حادثه به دلیل وجود جرقه و یا دمای بالای بخش هایی از تجهیز نیز کاهش می‌یابد. ورودی استاندارد به تجهیز 24 ولت DC است که بایستی از ماکسیموم 32 ولت بیشتر و یا از مینیموم 10 ولت کمتر نباشد.

به طور پیشفرض، خروجی 4-20 میلی آمپری و قابلیت سازگاری با شبکه مدباس (RS485 Modbus RTU) در آشکارساز PQD-6135 وجود دارد. همچنین، در صورت تمایل شما، امکان سفارش رله برد سه رله ای نیز در کنار این خروجی وجود دارد. تمامی رله ها از بابت NC/NO قابل انتخاب هستند.

برای پارامتردهی، برنامه ریزی و کالیبراسیون این تجهیز امکان استفاده از قلم مغناطیسی نیز وجود دارد که این موضوع را بسیار ساده تر خواهد نمود. شما می‌توانید با استفاده از این قلم مغناطیسی، علاوه بر پارامتردهی و تنظیم تجهیز، کالیبراسیون Zero and Span را نیز بدون برداشتن درپوش دتکتور (در شرایط محیطی مخرب برای سنسور) انجام دهید!

استانداردها و تاییدیه‌های اخذ شده

نه تنها خود گاز بنزن به شدت اشتعال زاست، بلکه ممکن است در محیطی با خطر انتشار بنزن، احتمال انتشار دیگر هیدروکربن های انفجاری نیز وجود داشته باشد. شرکت پروسنس نیز با اطلاع از این موضوع، این دتکتورها را به گونه ای طراحی کرده که دارای استاندارد ضدانفجاری اتکس باشند.

این تجهیز که از دو طریق کپسولاسیون بخش های بالقوه خطرناک و نیز هاوزینگ ضدشعله (کدهای اتکس به ترتیب d و m) محافظت می کند، جزو تجهیزات کتگوری 2 اتکس دسته بندی می‌شود. این موضوع بدین معنی است که می‌توان از این آشکارساز در تمامی زون های 1، 2 و نیز محیط های معدنی M2 استفاده نمود. جزئیات کامل کد تاییدیه اتکس اخذ شده توسط این تجهیز را می‌توانید در بخش مشخصات فنی مشاهده نمایید.

علاوه بر اتکس، این ردیاب گاز دارای لیست کاملی از تاییدیه های بین المللی معتبر دیگر نظیر SIL2، IECEx و تاییدیه EN نیز می باشد. جزئیات کامل و کدهای مربوط به این تاییدیه ها را می‌توانید در بخش مشخصات فنی تجهیز مشاهده نمایید.

راهنمای خرید دتکتور بنزن پروسنس PQD-6135

برای استعلام قیمت دقیق، شخصی سازی دتکتور و خرید، تنها کافیست دکمه استعلام قیمت در مقابل محصول را بزنید. کارشناسان ما در سریعترین زمان با شما تماس گرفته گرفته به سفارش شما نیز رسیدگی خواهند نمود. همچنین، شما همواره می توانید از طریق شماره تلفن های مشخص شده و یا از طریق آیکون واتساپ در پایین همین صفحه، با ما در تماس باشید.

به دلیل همکاری مستقیم آداک فرآیند سپهر با تولیدکننده، قیمت های ارائه شده در آداک فرآیند سپهر برای این تجهیز در سطح کشور بینظیر بوده و تمامی تجهیزات با ضمانت کامل اصالت ارائه می شوند. همچنین، در صورت خرید از آداک فرآیند سپهر، از خدمات پس از فروش این تجهیز شامل تامین کیت های کالیبراسیون و نیز سنسور اورجینال تجهیز نیز برخوردار خواهید شد.

توضیحات تکمیلی
Sensor Technology

Pellistor

Output Signal

4-20mA Analog and RS485 Modbus RTU

Sensor Warm-Up

60sec

Response Time(T90)

<25sec

Accuracy

%±1

Operating Temperature

-40°C ~ +70°C

Humidity

0~ 100%RH Non-Condensing

Input

Min 10VDC – Max 32VDC – Nominal 24VDC

Display

128×64 Graphic OLED, 5 LED indicator for detector status

Event Logging

Records alarm, fault and maintenance events up to 250 logs

Power Consumption

Max. 4W

Relay Outputs

2 Alarms (Programmable) and 1 Fault (All relays are NO/NC adjustable)

IP Rating

IP65 / IP66

Junction Box

Epoxy Painted Die-Cast Aluminum / 316 Stainless Steel

Sensor Head

316L Stainless Steel

Dimensions/Weight

196,96×145,99x112mm / 2100gr

ATEX Marking

II 2G Ex db IIC T6 Gb
II 2G Ex mb db IIC T6 Gb
I M2 Ex db I Mb

Hazardous Class

Zone 1 – Zone 2 – M2

Certificates

ExVeritas 18 ATEX 0371X
IECEx EXV 18.0021X
FTZU 18 ATEX 0086
IEP12 ATEX 6118X
SIL2

Standards

IEC EN 60079-0
IEC EN 60079-1
IEC EN 60079-18
IEC EN 60079-29-1

نظرات (2)

نقد و بررسی‌ها

 1. احمد صبور

  دتکتور گاز C6H6 بنزن در چه ارتفاعی نصب میشه؟

  • آداک فرایند سپهر

   چون بخارات و گاز بنزن از هوا سنگین تر است به همین علت باید دتکتور بنزن در نزدیکی های کف سوله یا محیط بایستی نصب شود. همچنین این را در نظر بگیرید که هر چه دتکتور به منبع انتشار نزدیکتر باشد سریعتر گاز منتشر شده را شناسایی میکند.

 2. ناشناس

  سلام
  حداقل سطح انفجاری گاز بنزن Benzene چه عددی است؟

  • آداک فرایند سپهر

   روغن کربن یا بنزن با فرمول C6H6 مایعی بی رنگ شفاف با بوی نفت است که نقطه اشتعال کمتر از 0 درجه فارنهایت (11- درجه سانتیگراد) دارد. چگالی بنزن کمتر از آب بوده به همین علت روی آب شناور می شود. این مایع دارای گاز و بخارات سنگین تر از هوا است.
   حد پایین انفجاری برابر است با 1.2VOL%
   و حد بالای انفجار برابر با 8.6VOL%
   TWA = 1ppm
   STEL = 5ppm

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
پشتیبانی ایتا تماس واتساپ