دتکتور گاز متان مدل PQD-3133

دتکتور گاز متان ضد انفجاری مدل PQD-3133 توسط شرکت اروپایی پروسنس برای تشخیص متان در محیط های صنعتی طراحی شده است. این دتکتور با سنسور اینفرارد، میتواند غلظت گاز متان حاضر در محیط را در بازه 0 الی 100LEL% تشخیص دهد. همچنین این سنسور علاوه بر قابلیت ارائه همزمان خروجی 20-4 میلی آمپری، دارای آخرین گواهینامه های عملکرد بین المللی نظیر ATEX و IECEx، CE ،SIL2 می باشد.

توضیحات

دتکتور گاز متان چیست؟

دتکتور گاز متان CH4 دستگاهی برای تشخیص نشتی گاز متان می‌باشد. در جوهایی که احتمال وجود گاز و بخارات متان Methane در آنجا است، این وسیله با ایجاد آلارم  قبل از وقوع انفجار موجبات ایمنی در محیط می‌شود.

هر آن چیزی که باید در مورد دتکتور ضد انفجاری گاز متان ضد انفجاری مدل PQD-3133 بدانید!

گاز متان CH4 شدیدا انفجاری است، وجود کمترین مقادیر آن در هوای محیط، عملا خطر انفجار و به دنبال آن خسارت های جانی و مالی را به دنبال خواهد داشت. از این رو، در صورتی که در محیطی کمترین خطر نشتی و تجمع این گاز وجود داشته باشد، از دتکتور متان برای اندازه گیری غلظت و پیشگیری از خطر استفاده نمایند.

دتکتور صنعتی گاز متان PQD-3133 یکی از بهترین تجهیزات موجود در این زمینه است که با سنسور بسیار قدرتمند مادون قرمز (اینفرارد)، رنج اندازه گیری گسترده، دقت و کیفیت نظارتی بالا و نیز قیمت بسیار مناسب نسبت به رقبا، جای خود را در صنعت ایران به خوبی باز کرده است. در ادامه این بخش از وبسایت آداک فرآیند سپهر، به طور کامل به قابلیت ها و ویژگی های این تجهیز پرداخته و به تمامی نکات پراهمیت در این مورد اشاره خواهیم نمود.

بررسی سنسور گاز متان

سنسور آلمانی این تجهیز برای تشخیص گاز متان از فناوری اینفرارد یا همان مادون قرمز استفاده می‌کند که میتواند غلظت این ماده را در هوای محیط در بازه 100-0% LEL تشخیص داده و اندازه گیری نماید. برای برخورداری از نهایت مقاومت، بخش Head سنسور از استیل 316L انتخاب شده که قابل تغییر نیست؛ اما برای بخش هاوزینگ دتکتور، دو انتخاب آلومینیوم یکپارچه با پوشش رنگ اپوکسی و نیز استیل ضدزنگ 316L را در پیش رو خواهید داشت که در صورت انتخاب جنس استیل، وزن و نیز قیمت تجهیز مقداری نسبت به نسخه نرمال بیشتر خواهد شد.

از آنجایی که دقت اندازه گیری در این زمینه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، دو قابلیت برای کسب اطمینان از صحیح بودن مقادیر گزارش داده شده توسط دتکتور در نظر گرفته شده است:

یادآوری زمان کالیبراسیون: در این قابلیت، در هنگام نزدیک شدن به زمان کالیبراسیون، تجهیز با ایجاد یک سیگنال خطای منحصر به فرد، فرا رسیدن این موعد را یادآوری میکند. بدین ترتیب، احتمال خطا و فراموشی زمان کالیبراسیون به حداقل خواهد رسید.

تست خودکار مداوم: ردیاب PQD-3133 به طور مداوم مقادیر اندازه گیری شده را یک بار دیگر مورد آزمایش قرار میدهد تا در صورت وجود هرگونه آنرمالی و یا مغایرت با مقادیر واقعی گاز حاضر در محیط، این مورد را سریعا گزارش دهد.

وجود همزمان این دو قابلیت باعث می‌شود که در زمینه کیفیت نظارتی، هیچ نگرانی نداشته باشید. همچنین، برای اطمینان بیشتر از کیفیت عملکرد، بخش تاییدیه ها و استانداردها را مطالعه نمایید.

یکی از قابلیت های منحصر به فرد این تجهیز، آسان بودن تامین قطعات آن در صورت خرابی خارج از موعد است. در بسیاری از موارد بعد از چند سال، با اینکه بورد الکترونیکی و دیگر قطعات دتکتور سالم است، بخش سنسور به دلیل پایان عمر مفید و یا دلایل دیگر خراب میشود که در برندهای معروف نظیر درگر و یا هانیول، به دلیل طولانی بودن زمان تامین، قیمت بسیار بالا و نیز وجود قطعات فیک، عملا تعمیر و تعویض قطعه به صرفه نیست. اما در پروسنس، امکان تامین این قطعات با کمترین قیمت، در سریعترین زمان و با ضمانت اصالت از طریق آداک فرآیند سپهر وجود دارد

نمایشگر دتکتور متان

یکی از بهترین قابلیت های این سری از دتکتورهای گاز پروسنس، نمایشگرهای وضوح بالای آن‌هاست. این صفحه نمایشگر OLED دارای ابعاد 128×64 بوده و اطلاعات نمایش داده شده به راحتی از هر زاویه ای قابل خواندن هستند.

از آنجایی که به دلیل سبک بودن گاز متان معمولا دتکتور مربوطه در ارتفاع بالا نصب میشود، علاوه بر صفحه نمایشگر، 5 عدد LED رنگی نیز در این تجهیز تعبیه شده است تا حتی در صورت نبود دید مناسب به تجهیز، بتوانید به راحتی وضعیت تجهیز و مقدار گاز اندازه گیری شده را به طور کلی تشخیص دهید.

دتکتور گاز ضدانفجاری متان مدل PQD-3133

این ردیاب به دلیل وجود حافظه در کنار نمایشگر، میتواند تمامی هشدارها، خطاها، زمان های تعمیر و … را تا 250 مورد و غلظت گاز در محیط در 8 ساعت گذشته را ذخیره نماید که بعدا در بررسی وضعیت عملکردی ماهیانه و حتی سالیانه، به شدت برای مدیران محترم مفید خواهد بود.

شرایط محیطی مناسب برای تجهیز

دمای مناسب برای محیط نصب تجهیز در حدود 40- تا 70+ درجه سانتیگراد است. یکی از موارد قابل ذکر این است که برخی کابران تصور میکنند منظور از دمای مناسب، دمای کلی سوله و یا محلی است که دتکتور در آن نصب میشود؛ در صورتی که منظور از دمای مناسب، دقیقا دمای بخشی است که تجهیز در آن قرار گرفته است.

همانطور که گفته شد، به دلیل اینکه دتکتور متان به سبب سبک بودن این گاز در ارتفاع بالاتری نصب میشود، ممکن است در محیط های صنعتی قسمت فوقانی و پایین اتاق از لحاظ دمایی متفاوت باشند که حتما توصیه میکنیم قبل از خرید تجهیز این مورد را در نظر بگیرید. شاید فعالیت برای چند ساعت و یا حتی چند روز در مقداری بالاتر از محدوده دمایی ایرادی نداشته باشد؛ اما در بلندمدت قطعا در طول عمر تجهیز موثر خواهد بود.

رطوبت هوای محیطی که دتکتور در آن نصب شده است، در حالت غیرمتمرکز میتواند از 100-0%RH متغیر باشد. البته با توجه به اینکه آشکارساز PQD-3133 دارای استانداردهای حفاظتی IP66 (قابل سفارش) و IP65 (پیشفرض) است، ذرات رطوبت و گرد و غبارات حاضر در محیط امکان نفوذ به درون دستگاه را نخواهند داشت.

برنامه دهی، منبع تغذیه و خروجی‌های قابل دریافت

مصرف انرژی این دتکتور طبق آخرین استانداردهای جهانی طراحی شده است؛ به طوری که در حالت ماکسیموم به تنها 4W میرسد! ورودی استاندارد به تجهیز 24 ولت DC است که بایستی از ماکسیموم 32 ولت بیشتر و یا از مینیموم 10 ولت کمتر نباشد.

به طور پیشفرض، خروجی 4-20 میلی آمپری و قابلیت سازگاری با سیستم اسکادا و شبکه مدباس (RS485 Modbus RTU) در ردیاب صنعتی متان PQD-3133 وجود دارد که با استفاده از این شبکه میتوانید تجهیز را با سامانه خود سازگار نمایید.. همچنین اگر مایل باشید در کنار این موارد، خروجی رله ای نیز داشته باشید، این مورد نیز قابل سفارش است که در این حالت دتکتور دارای رله برد سه رله ای خواهد بود که برای تنظیم دو هشدار و یک خطا مناسب است(NO/NC بودن رله ها کاملا قابل سفارش است).

در نهایت، برای برنامه ریزی این تجهیز نیز کار ساده ای در پیش رو خواهید داشت. شما میتوانید با استفاده از نمایشگر و قلم مغناطیسی، با استفاده از اپلیکیشن کنترلی و یا از طریق شبکه نظارتی این ابزار را به آسانی برنامه ریزی کنید تا دقیقا طبق شرایط مدنظر شما عمل نماید.

استانداردها و تاییدیه‌ها

یکی از مواردی که باید هنگام خرید هر آشکارسازی به آن توجه کنید، استانداردها و تاییدیه های معتبر جهانی است که توسط تجهیز اخذ شده است. این معیارها، نشان میدهد که این دتکتور تا چه مقدار قابل اعتماد است.

دتکتور PQD-3133 دارای آخرین تاییدیه های معتبر ضدانفجاری برای زون‌های 1 و 2 (کد اتکس II 2G Ex mb db IIC T6 Gb) است. علاوه بر این موارد، این تجهیز دارای دیگر استانداردهای جهانی مانند ATEX و IEC نیز می باشد که جزئیات کامل این تاییدیه ها را می‌توانید در بخش مشخصات فنی مشاهده نمایید.

راهنمای خرید دتکتور گاز صنعتی متان

برای استعلام قیمت، اطلاع از تمامی جزئیات دیگر و نیز خرید دتکتور گاز متان PQD-3133 دکمه استعلام قیمت در مقابل محصول را بزنید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و علاوه بر ارائه قیمت دقیق و مشاوره تخصصی رایگان، به سفارش شما نیز رسیدگی خواهند نمود.

لازم به ذکر است که این تجهیز در آداک فرآیند سپهر به عنوان تنها مرکز تامین گسترده دتکتورهای پروسنس در ایران، با ضمانت کامل اصالت، کمترین قیمت ممکن و نیز با شرط تحویل در کمتر از سه هفته کاری عرضه میشود.(با خرید این تجهیز، از خدمات پس از فروش این تجهیز شامل تامین کیت های کالیبراسیون و نیز سنسور اورجینال تجهیز نیز برخوردار خواهید شد.)

توضیحات تکمیلی
Sensor Warm-Up

60sec

Response Time(T90)

<30sec

Accuracy

%±1

Operating Temperature

-40°C ~ +70°C

Humidity

0~ 100%RH Non-Condensing

Input

Min 10VDC – Max 32VDC – Nominal 24VDC

Display

128×64 Graphic OLED, 5 LED indicator for detector status

Event Logging

Records alarm, fault and maintenance events up to 250 logs

Power Consumption

Max. 4W

Relay Outputs

2 Alarms (Programmable) and 1 Fault (All relays are NO/NC adjustable)

IP Rating

IP65 / IP66

Junction Box

Epoxy Painted Die-Cast Aluminum / 316 Stainless Steel

Sensor Head

316L Stainless Steel

Dimensions/Weight

196,96×145,99x112mm / 2100gr

ATEX Marking

II 2G Ex db IIC T6 Gb
II 2G Ex mb db IIC T6 Gb
I M2 Ex db I Mb

Hazardous Class

Zone 1 – Zone 2 – M2

Certificates

ExVeritas 18 ATEX 0371X
IECEx EXV 18.0021X
FTZU 18 ATEX 0086
IEP12 ATEX 6118X
SIL2

Standards

IEC EN 60079-0
IEC EN 60079-1
IEC EN 60079-18
IEC EN 60079-29-1

نظرات (9)

نقد و بررسی‌ها

 1. شهپری

  از دتکتور گاز متان امکان استفاده برای تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد؟

  • آداک فرایند سپهر

   سلام
   بله شما میتوانید برای مراکز تصفیه فاضلاب از آشکارساز گاز متان استفاده کنید چونکه متان یک گاز انفجاری است که عمدتاً در مراحل اولیه تجزیه فاضلاب تولید می شود. متان رنگ و بو ندارد و به دلیل چگالی کم در مخازن نگهدارنده فاضلاب و حوضچه های ته نشینی تجمع می یابد. بجرات میتوان گفت 65 درصد حجم گاز های موجود در تصفیه خانه های فضلاب شهری شامل: متان، سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن است.

 2. ابراهیم زاده

  سلام وقتتون بخیر باشه
  ما این دتکتور هارو چه طور می‌تونیم نصب کنیم؟

 3. زینالی

  این دتکتورها چقدر انرژی مصرف میکنن
  یعنی برای نصب این دتکتور ها از چه ولتاژی باید استفاده کنیم؟

  • داود شیرینی

   بهترین منبع تغذیه 24 ولت مستقیم با استفاده از منبع تغذیه سوئیچینگ یا DC است.

 4. نگهبان

  سلام خیلی ممنون از وبسایت خوبتون
  من یه سوال درمورد این که در این دتکتورها
  تنظیمات و شخصی سازی های خاصی برای ما وجود داره؟
  میتونیم تنظیمات این دتکتورهارو شخصی سازی کنیم؟

  • داود شیرینی

   لطفا دقیقا بفرمایید چه نوع شخصی سازی مد نظرتون است؟

 5. ژاله

  سلام روز خوش
  چه تعداد دتکتور گاز متان برای یک فضای خاص توصیه می‌شود؟

  • داود شیرینی

   چنانچه می‌خواهید گاز متان را صرفا تشخیص دهید می‌توانید در هر 10 متر یک دتکتور قرار دهید. اما برای تشخیص دقیق گاز متان برای تقریبا هر 5 متر بایستی از یک دتکتور استفاده نمایید.

 6. اللهیاری

  چگونه می‌توان تاریخچه‌ی ثبت شده‌ها و رویدادهای دتکتور را مشاهده کرد؟

  • داود شیرینی

   با دادن رمز ورود به منوی دتکتور وارد شوید. سپس داخل منوی information شده و گزینه اول مربوط به 250 مورد از اتقاقات اخیر شوید و با بالا و پایین کردن منو آنها را مشاهده نمایید.
   اگر در منو وارد گزینه 2 بشوید میتوانید بصورت نموداری و گرافیکی مقادیر اندازه‌گیری شده توسط سنسور گاز را مشاهده نمایید.

 7. دانیال

  این دتکتور قابلیت اتصال به سیستم‌های اطفاء حریق دیگر مانند تکنو فایر را دارد؟

  • داود شیرینی

   بله

 8. زمانزاده

  بعد از نصب چگونه می‌توان اطمینان یافت که دتکتور درست عمل می‌کند؟

  • واحد فنی

   بعد از مراحل نصب کافی ایست از یک گاز مرجع برای تست ضربه ای دتکتور استفاده نمایید.

 9. رحیم نژاد

  دتکتور گاز متان PQD-3133 دارای منوی تست جهت آزمایش عملکرد است؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
پشتیبانی ایتا تماس واتساپ