دسته‌بندی نشده

مهمترین معیارها در خرید سطح سنج (آپدیت 2023)

مهمترین معیارها در خرید سطح سنج (آپدیت 2024) | آداک فرایند سپهر

قبل از خرید سطح سنج، متغیرهایی وجود دارند که حتما بایستی آن ها را در نظر گرفت. در غیر این صورت، به احتمال قوی ابزار خرید شده به زودی کارایی خود را از دست داده و این موضوع عملا تفاوتی با دور ریختن پول نخواهد داشت. 

طبیعتا سطح سنج ها نیز از این قضیه مستثنی نبوده و موارد بسیار مهمی وجود دارند که هنگام خرید آن ها بایستی در نظر گرفت. اما این متغیرها از چه قرارند؟ کدام یک مهم ترند؟ تنها یک راه برای فهمیدن وجود دارد؛ تا پایان این مطلب با ما همراه باشید!

دمای مخزن؛ یک معیار بسیار مهم!

دما یکی از مهمترین متغیرها در صنعت است. دمای بالا و یا پایین برای تجهیزی که نسبت به آن طراحی نشده است، میتواند بسیار مهلک باشد. در مورد سطح سنج‌ ها هم همینطور است. برخی از افراد اشتباها بر این باورند که اگر مثلا در قسمت دمای مناسب برای یک تجهیز عدد 50- تا 150+ درجه سانتیگراد نوشته شده باشد، این عدد نشانگر شرایط ایده آل است و میتوان از این تجهیز در دمای 200+ درجه نیز استفاده نمود. اما این تصور کاملا غلط است.

سطح سنج دیاپازونی وگا

زمانی که عدد خاصی به عنوان محدوده دمایی مناسب بر روی تجهیز نوشته میشود، نشان دهنده ماکزیموم و مینیموم تحمل دمایی آن تجهیز است. هرچقدر دمای محیط به نقطه ماکزیموم و یا مینیموم تجهیز نزدیک تر باشد، طبیعتا طول عمر تجهیز نیز کمتر خواهد بود.

با توجه به موارد گفته شده، هنگام خرید لول سنج حتما سعی کنید تجهیزی را انتخاب نمایید که دمای محیط مدنظر برای عملکرد، در میانه بازه دمایی قابل تحمل توسط تجهیز قرار داده باشد. در این صورت، عمر تجهیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

فشار مخزن؛ متغیری که قبل از خرید سطح سنج حتما باید در نظر بگیرید!

یکی دیگر از مهمترین معیارهایی که بایستی هنگام تهیه سنسور سطح به آن توجه نمود، فشار محیط است. یکی از نکات مهمی که بایستی هنگام اندازه گیری فشار در نظر گرفت، انواع فشارهای موجود در آن محیط است. اما این موضوع به چه معناست؟

تصور کنید که در یک مخزن، مخلوطی از یک مایع و بخارات حاصل از آن وجود دارد. در این مخزن ما میخواهیم در قسمت پایینی دیواره جانبی، یک لول سوئیچ نصب کنیم. در نقطه نصب سوئیچ سطح، باید دو نوع مختلف از فشار را در نظر گرفت: یک فشار حاصل از گازها و بخارات موجود در مخزن و یکی فشار ستون مایع که قرار است در حالت پرشدگی مخزن، در بالای نقطه اتصال سطح سنج وجود داشته باشد.

هر نوع لول سوئیچی که نیاز داشته باشید، اینجا میتوانید پیدا کنید!

خرید و استعلام قیمت لول سوئیچ

در زمینه فشار نیز بهتر است هنگام خرید، تجهیزی را انتخاب نمایید که به خوبی بتواند حتی در حالت ماکسیموم پرشدگی، فشار درون مخزن را تحمل نماید.

نوع ماده درون مخزن

پراهمیت ترین نکته ای که بایستی هنگام تهیه لول سنج به آن توجه نمود، نوع ماده ای است که قصد اندازه گیری آن را داریم. بسته به ویژگی ها و خاصیت های این ماده، تجهیز انتخاب شده میتواند بسیار متغیر باشد. در ادامه، مهمترین ویژگی های ماده که میتواند بر انتخاب تجهیز تاثیر گذار باشد را مرور خواهیم نمود.

سطح سنج برای انواع مواد جامد و مایع

حالت فیزیکی ماده

بسیاری از سطح سنج ها برای انواع خاصی از مواد جامد و یا مایع طراحی شده اند و نمیتوانند هردو آن ها را به طور همزمان اندازه گیری نمایند. آن دسته از تجهیزاتی نیز که میتوانند این مواد را به صورت همزمان شناسایی و سطح آن ها را اندازه گیری نمایند، معمولا هزینه بالایی دارند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از هرچیزی، مشخص کنیم که تجهیز موردنظر برای چه نوع ماده ای به کار خواهد رفت.

سختی ماده

ابزارهای سنجش سطح از نظر مقاومت فیزیکی بسیار متنوع هستند. مثلا، سنسورهای لرزشی و دیاپازونی، بیشتر برای مایعات سبک تا نیمه سنگین و نیز جامدات پودری سبک به کار میروند. یک برخورد کلوخه با این دسته از تجهیزات، مساوی خواهد بود با از بین رفتن ابزار. در مقابل، حسگرهای خازنی با پروب سیم بکسلی وجود دارند که در برابر سخت ترین و سنگین ترین جامدات نیز میتوانند مقاومت کنند.

اسیدیته محیط مخزن

عدم توجه به اسیدیته و خورندگی ماده درون مخزن، یکی از مهمترین مشکلاتی است که به از بین رفتن زود هنگام تجهیزات ابزار دقیق می انجامد. هر نوع سنسور سطحی که تهیه کنید، حتما و حتما بایستی این موضوع را در نظر بگیرید که خورندگی ماده درون مخزن چقدر است؟ 

جنس و نوع پروب، کله‌گی و … در تجهیزاتی که برای مخازن حاوی مواد خورنده به کار میروند، متفاوت از انواع معمولی هستند. در این تجهیزات، بسته به نوع و مقدار خورندگی، معمولا از جنس های پلاستیکی مقاوم نظیر PTFE، FKM و  مواد مشابه برای پروب و بقیه بخش های تجهیز استفاده میشود.

وجود و یا عدم وجود میکسر

حرکت میکسر یا همان همزن در مخزن، میتواند باعث تلاطم شدید سطح ماده شود. این تلاطم توسط بسیاری از تجهیزات قابل تشخیص نیست. در نتیجه، اگر از سطح سنجی استفاده کنید که قابلیت تشخیص حرکت میکسر را ندارد، ارتفاع موادی که توسط ابزار گزارش میشود به هیچ وجه قابل اعتماد نخواهد بود. از طرف دیگر، ممکن است با حرکت میکسر سرعت و شتاب مواد درون مخزن افزایش یابد که میتواند باعث آسیب به برخی سنسورهای سطح شود که به ضربه فیزیکی بسیار حساس هستند.

معمولا بهترین تجهیز برای این دست از مخازن، لول ترانسمیترهای راداری هستند که میتوانند با فناوری امواج 80 گیگاهرتزی، تلاطم سطح در نتیجه حرکت همزن را تشخیص داده و هنگام گزارش سطح، این موارد را فیلتر نمایند. در این حالت، دقیقا سطحی تشخیص داده میشود که مواد در صورت عدم حرکت همزن قرار خواهند داشت. اما برخی از لول سوئیچ های لرزشی نیز میتوانند این حرکات را فیلتر نمایند.

تک فازی و یا چند فازی بودن ماده درون مخزن و نوع اندازه گیری لازم

آیا ماده درون مخزن یا چاه، دو فازی است یا تک فازی؟ اگر ماده مدنظر ما چند فازی است، آیا اندازه گیری سطح بین فازها نیز اهمیت دارد؟ این دو، از مهمترین پرسش هایی هستند که قبل از انتخاب هر نوع سنسور سطح بایستی به آن ها پاسخ داد. 

گاهی در صنعت، نه تنها نیاز داریم که ارتفاع یک ستون مواد چندفازی در درون مخزن یا چاه را اندازه گیری کنیم، بلکه میخواهیم بدانیم که هر فاز، چه مقدار از این ارتفاع را به خود اختصاص داده است. مثلا در مخازن جداسازی نفت و آب نمک، حتما بایستی ارتفاع کلی مواد به همراه ارتفاع آب نمک و نفت روی آن (به صورت جداگانه) اندازه گیری شود تا هرگز آب نمک به درون لوله انتقال نفت راه پیدا نکند. لازم به ذکر است که تنها دسته کوچکی از ارتفاع سنج‌ها که تحت عنوان لول ترانسمیترهای راداری موج هدایت شونده شناخته میشوند، این قابلیت را دارند.

مشاهده قیمت و خرید سطح سنج راداری

نحوه اتصال تجهیز به مخزن

با اینکه نحوه اتصال در تمامی تجهیزات اندازه گیری سطح اهمیت دارد، اما اهمیت این مورد در لول سوئیچ ها بیشتر است. سوئیچ های سطح به دلیل اینکه سطح مواد را به روش تماسی اندازه گیری میکنند، بایستی به نوعی نصب شوند که پروب آن ها بتواند در نقطه تشخیصی مدنظر ما، با مواد تماس داشته باشد. به همین دلیل است که معمولا سوئیچ های دیاپازونی از دیواره های جانبی مخزن وصل میشوند؛ چرا که امکان انتخاب طول زیاد در این تجهیزات وجود ندارد.

استانداردهای مورد نیاز برای لول سوئیچ

با توجه به اینکه تجهیز در چه مخزن و محیطی نصب میشود و برای اندازه گیری چه موادی استفاده خواهد شد، بایستی دارای استانداردهای متنوعی باشد. برای مثال، اگر محیطی که کله‌گی تجهیز در آن قرار دارد بسیار مرطوب و یا پر از گرد و غبار است، بایستی به فکر انتخاب تجهیزی باشید که دارای استاندارد حفاظتی IP68 باشد. 

تاییدیه های صنعتی، از جمله مهمترین تعیین کننده های کیفیت و در کنار آن، قیمت لول سوئیچ ها هستند. این تاییدیه ها عمدتا شامل مواردی مانند ATEX اروپا، تاییدیه جهانی IEC، استاندارد FM و … هستند. بسته به اینکه تجهیز مورد نیاز شما در چه صنعتی و در چه شرایطی به کار خواهد رفت، ممکن است نیاز داشته باشید که تجهیز مدنظرتان دارای لیستی از این تاییدیه ها باشد که قطعا بر قیمت تجهیز نیز به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

الزامات بهداشتی، یکی دیگر از این موارد هستند. معمولا برای صنایع غذایی و دارویی، لول سوئیچ هایی انتخاب و استفاده می شود که دارای تاییدیه های بهداشتی نظیر FDA باشند.

خروجی و شبکه

 سازگاری خروجی ارائه شده توسط تجهیز با سیستم و نیز امکان همگام سازی با شبکه کنترلی، یکی از مهمترین مواردی است که هنگام خرید هرگونه ابزار اندازه گیری سطح بایستی مد نظر داشته باشید. مثلا برخی از تجهیزات قابلیت سازگاری با شبکه هارت دو یا چهار سیمه را ندارند و در صورتی که شبکه نظارتی شما یکی از این موارد باشد، در صورت عدم توجه به این مورد هنگام خرید تجهیز قطعا در ادامه با مشکل روبرو خواهید بود. 

پروتکل هارت HART چیست؟

امروزه خروجی استاندارد برای لول ترانسمیترها 4…20 میلی آمپر در نظر گرفته میشود؛ اما امکان انتخاب خروجی های استاندارد قدیمی تر نیز وجود دارد. لول سوئیچ ها نیز معمولا از انواع خروجی های رله ای، ترانزیستوری و خروجی الکترونیکی بدون کنتاکت پشتیبانی میکنند. حتما موقع خرید، به خروجی های قابل ارائه و نیز شبکه های نظارتی که تجهیز قابلیت اتصال به آن ها را دارد، توجه کنید تا بتوانید لول سنجی مطابق سیستم و نیازهای خود تهیه نمایید.

جمع بندی

به خاطر داشته باشید که اگر هر نوع مشکلی در زمینه سطح سنج داشته باشید، آداک فرآیند سپهر به عنوان تخصصی ترین مرکز ارائه مشاوره و تامین تجهیزات ابزار دقیق در ایران در کنار شماست تا با هیچ مشکلی روبرو نشوید! یک پیام یا تماس، کافیست تا شما هم در کنار دیگر مدیران حرفه ای محترمی که آداک فرآیند سپهر را انتخاب نموده اند، دریافت خدمات با استانداردهای نوین جهانی را تجربه کنید!

راه های تماس با ما

اگر سوال، مشکل و یا تجربه ای در زمینه مطالب گفته شده در این مقاله دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. از اینکه تا این نقطه مطلب با ما همراه بودید، سپاسگزاریم!

درباره داود شیرینی

داود شیرینی متولد 61، متخصص و واردکننده ابزاردقیق از سال 86، فارغ التحصیل رشته الکترونیک و کنترل ابزاردقیق، زمینه تخصصی دتکتور های گازی و انواع سطح سنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *