دسته‌بندی نشده

راز پنهان عدم نمایش قیمت در تجهیزات ابزار دقیق چیست؟

راز پنهان عدم نمایش قیمت در تجهیزات ابزار دقیق چیست؟ | آداک فرایند سپهر

چرا در تجهیزات ابزار دقیق معمولا قیمت آماده وجود ندارد؟ شاید تا قبل از خواندن این مطلب چندین وبسایت، از جمله وبسایت آداک فرآیند سپهر را بررسی کرده و متوجه شده‌اید که در هیچ یک از مراجع معتبر، قیمتی برای تجهیزات ابزار دقیق ارائه نمی‌شود. اما دلیل این موضوع چیست؟

ممکن است حتی با خود فکر کرده باشید این موضوع به این خاطر است که نسبت به کاربران مختلف، قیمت‌های مختلف ارائه شود! شاید در برخی از تامین‌کنندگان ماجرا از این قرار باشد، اما حداقل در آداک فرآیند سپهر به هیچ وجه اینگونه نیست!

 در این مطلب، دلایل عدم ارائه قیمت دقیق لحظه‌ای را گفته و نیز به شما خواهیم گفت که چرا نباید به افرادی که این کار را می‌کنند، اعتماد کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید!

چرا امکان ارائه قیمت وجود ندارد؟

بدون فوت وقت، سراغ اصل قضیه برویم! همانطور که می‌دانید، تجهیزات ابزار دقیق از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردارند. جالب است بدانید به دلیل همین گستردگی بیش از حد، بسیاری از تولیدکنندگان مطرح تجهیزات ابزار دقیق، صرفا قطعات تجهیز را تولید کرده و سرهم بندی آن‌ها را به زمان سفارش موکول میکنند. اما دلیل این همه تنوع و گستردگی در این تجهیزات چیست؟

بیایید به عنوان مثال، یک لول ترانسمیتر راداری از برند وگا را در نظر بگیریم. در همان وهله اول، ده‌ها مدل تجهیز وجود دارد که بایستی نسبت به نوع، قطر، ارتفاع و محتویات مخزن مدل مناسب را انتخاب کنید. اما قضیه به اینجا ختم نمی‌شود!

 بعد از انتخاب تجهیز، نوبت آن است که لول ترانسمیتر را برحسب نیازهای خود شخصی سازی کنید. مثلا نوع اتصال تجهیز به مخزن را انتخاب کنید، نوع فرستنده رادار را تعیین کنید، مشخص کنید که آیا می‌خواهید تجهیز موردنظر دارای نمایشگر (Plicscom) باشد یا خیر، پروتکل کنترل مدنظر را انتخاب کنید و ده‌ها مورد دیگر. 

بعد از این موارد، نوبت به تعیین آلیاژ بخش‌های مختلف لول ترانسمیتر می‌رسد. مثلا اگر تجهیز قرار است در محیط تهاجمی، مانند محیط اسیدی کار کند، مطمئنا آلیاژ تشکیل دهنده آن بایستی متفاوت از لول ترانسمیترهای عادی باشد!

همانطور که می‌بینید، تنوع و گستردگی قابلیت‌ها به حدی است که حتی برای بزرگ‌ترین شرکت ها، سرهم‌بندی نهایی تجهیزات به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد. بنابراین، تا زمانی که تمامی جزئیات تجهیز درخواستی در اختیار تولیدکننده قرار نگیرد، امکان ارائه قیمت نیز مقدور نخواهد بود.

وجود تخفیف در تعداد

این مورد، عملا رازی است که بسیاری از تامین‌کنندگان از برملا شدن آن واهمه دارند! بیشتر شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات ابزار دقیق، از جمله برند وگا، در صورتی که درخواست خرید تجهیزات به تعداد بالا ارسال شود، مزایا و تخفیف‌های خاصی را برای مشتری در نظر می‌گیرند. در نظر داشته باشید که هرچه حجم سفارش شما بیشتر باشد، امکان دریافت تخفیف بیشتری از شرکت تولیدکننده وجود خواهد داشت. 

دقیقا به دلیل وجود تخفیف در تعداد است که توصیه می‌شود اگر به تعداد زیادی تجهیز نیاز دارید، سعی کنید سفارش خود را به صورت یکجا ارسال کنید. اما این موضوع به شرطی است که یک تامین کننده معتبر و قابل اطمینان را انتخاب کنید!

برای تامین کنندگانی که قصد اعمال این تخفیف‌ها در قیمت نهایی برای مصرف کننده را ندارند، مطمئنا ارائه قیمت لحظه‌ای آسان‌تر خواهد بود. از این رو توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید به تعداد بالایی تجهیزات ابزار دقیق خرید کنید، به این دسته محدود از تامین‌کنندگان اعتماد نکنید!

ما در شرکت آداک فرآیند سپهر به عنوان بزرگ‌ترین و معتبرترین مرکز تامین تجهیزات ابزار دقیق وگا، پروسنس و اتک در ایران، در کنار شما هستیم تا دریافت خدمات با استانداردهای روز دنیا را تجربه کنید. از تخفیف در تعداد گرفته تا ضمانت اصالت و گارانتی، آداک فرآیند سپهر همان چیزی است که از یک تامین کننده حرفه‌ای انتظار دارید! کافیست با ما تماس بگیرید و یا تنها با پر کردن فرم کوتاه درخواست مشاوره، ساعت و تاریخ مدنظرتان را مشخص کنید تا ما با شما تماس بگیریم!

برای تکمیل فرم کوتاه درخواست مشاوره اینجا کلیک کنید!

عدم امکان انبارش

همانطور که گفته شد، گستردگی در تنوع و قابلیت تک‌تک تجهیزات ابزار دقیق عملا امکان انبارش این تجهیزات را از بین می‌برد. تصور کنید که چقدر باید یک تجهیز در انبار باقی بماند تا سفارشی دریافت شود که دقیقا با مشخصات تجهیز انبار شده تطابق داشته باشد؟ همین عدم امکان انبارش دلیل مضاعفی بر عدم وجود قیمت لحظه‌ای است.

متاسفانه علیرغم این واقعیات، برخی از تامین کنندگان این اشتباه را عمدا یا سهوا انجام می‌دهند. برای مثال، یک لول ترانسمیتر راداری خریداری کرده و انبار می‌کنند. اگر یک سفارش دریافت شده دارای اختلاف جزئی با تجهیز انبار شده باشد، همان تجهیز را تحویل مشتری می‌دهند. شاید با خود فکر کنید که یک اختلاف جزئی مگر چقدر می‌تواند اهمیت داشته باشد؟ جواب بسیار زیاد است!

تصور کنید تجهیز خریداری شده دارای آلیاژی باشد که برای محیط‌های غیرتهاجمی طراحی شده است. اگر محتویات درون مخزن مدنظر شما مواد اسیدی باشد، چه اتفاقی روی می‌دهد؟ علاوه بر از بین رفتن سریع تجهیز، خسارت زیادی نیز ممکن است متوجه شرکت شود. 

یک مثال دیگر را بررسی کنیم. تصور کنید قطر مخزن شما کوچک‌تر آن است که یک لول ترانسمیتر راداری به طور عادی بتواند سیگنال‌های خود را ارسال کرده و دریافت کند. (اگر قطر مخزن کمتر از حد مشخصی باشد، سیگنال های رادار در نقاط معینی دیواره مخزن را قطع کرده و نمیتوانند بر سطح پایین‌تر از آن نقطه نظارت داشته باشند.) در این حالت یا باید از گیرنده‌های به شکل هورن استفاده کرد، یا از لول ترانسمیتر راداری موج هدایت شونده. اگر همان تفاوت کوچک در این نقطه باشد چطور؟ عملا هزینه ای که برای خرید سطح سنج می‌کنید، هدر خواهد رفت.

چرا نباید به کسانی که قیمت لحظه‌ای ارائه می‌کنند، اعتماد کرد؟

در خرید تجهیزات ابزار دقیق نباید به کسانی که قیمت لحظه‌ای ارائه می‌کنند، اعتماد کرد

با توجه به موارد گفته شده، تصور کنید در چه حالتی ارائه قیمت لحظه‌ای ممکن خواهد بود؟ به دلیل محدودیت‌ها و مشکلات مرتبط با تامین تجهیزات در صنعت ایران، تنها در صورتی ارائه قیمت لحظه‌ای ممکن خواهد بود که تجهیز موردنظر از قبل در انبار تامین کننده موجود باشد. 

همانطور که گفته شد، به دلیل قابلیت شخصی سازی گسترده در این تجهیزات احتمال بسیار ناچیزی وجود دارد که تجهیز انبار شده دقیقا همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید. اما این عدم تطابق، تنها بخشی از ماجراست و ممکن است حتی سناریوی بدتری نیز در انتظارتان باشد!!

همانطور که گفته شد، برای یک تامین کننده صرفه اقتصادی ندارد که به امید یک سفارش مشابه در آینده، این تجهیز را انبار کند؛ مگر اینکه تجهیز با قیمت بسیار نازلی خرید شده باشد که این اتفاق تنها در یک حالت امکانپذیر است: تجهیزات استوک و تعمیری! طبیعتا هیچ مدیر مسئولیت‌پذیر و حرفه‌ای زیر بار چنین قضیه‌ای نمی‌رود؛ چرا که خرید تجهیزات تعمیری و استوک درست مانند یک قمار است که هیچکسی هیچ تضمینی نمی‌تواند در قبال عملکرد آن بدهد.

با توجه به مطالب گفته شده، توصیه می‌کنیم به افرادی که در تجهیزات ابزار دقیق، مخصوصا تجهیزاتی با قابلیت‌های گسترده مثل سطح سنج‌ها و فشارسنج‌ها، قیمت دقیق و لحظه ای ارائه می‌دهند، اعتماد نکنید. کمی شکیبایی بسیار بهتر از مواجه شدن با خطر کالای مغایر با سفارش و یا حتی تعمیری و استوک است.

در کدام تجهیزات امکان ارائه قیمت لحظه‌ای وجود دارد؟

برخی از تجهیزات ابزار دقیق هستند که این سطح از گستردگی و تنوع در آن‌ها مطرح نیست. برای مثال، دتکتورهای گازی را در نظر بگیرید. برای هر نوع گازی که بایستی تشخیص داده شود، تنها مدل‌های محدودی از هر برند در دسترس هستند. بنابراین، میتوان برای اکثر دتکتورهای گازی قیمت لحظه‌ای ارائه داد.

البته لازم به ذکر است که در دتکتورهای گازی نیز به دلیل ماهیت تجهیز و بحث کالیبراسیون، امکان انبارش وجود ندارد و این امکان ارائه قیمت به علت کمتر بودن قابلیت شخصی سازی در آنهاست.

ارائه قیمت استاندارد چقدر طول می‌کشد؟

اگر بخواهیم اصولی به این قضیه نگاه کنیم، ارائه زمان دقیق کمی سخت است. اولین و مهم‌ترین دلیل این موضوع، ناهمزمانی تعطیلات هفتگی در ایران و خارج از ایران است. مثلا اگر شما روز جمعه قیمت درخواست کنید، به دلیل اینکه روز شنبه و یکشنبه در خارج از ایران تعطیلات هفتگی به شمار می‌روند، امکان ارائه قیمت در روز دوشنبه وجود دارد. اما در بقیه ایام هفته، ارائه قیمت در کمتر از 24 ساعت ممکن است؛ البته باز هم به شرطی که یک تامین کننده حرفه‌ای و متعهد انتخاب کرده باشید!

سخن آخر

در این مطلب، توضیح دادیم که چرا در بسیاری از تامین‌کنندگان قابل اعتماد ابزار دقیق، چیزی به اسم قیمت لحظه‌ای وجود ندارد. اگر سوال یا مشکلی در این زمینه دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. از اینکه در این مطلب از وبسایت آداک فرآیند سپهر با ما همراه بودید، سپاسگزاریم!

درباره داود شیرینی

داود شیرینی متولد 61، متخصص و واردکننده ابزاردقیق از سال 86، فارغ التحصیل رشته الکترونیک و کنترل ابزاردقیق، زمینه تخصصی دتکتور های گازی و انواع سطح سنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *