دتکتور اتیل الکل PQD-4235 (گاز اتانول)

ردیاب گاز پروسنس مدل PQD4235 مناسب ترین آشکارساز برای تشخیص گاز اتیل الکل می‌باشد. این دتکتور دارای عملکرد فوق العاده در مواجهه با بخارات و گازهای مربوط به Ethyl Alcohol دارد. این تجهیز در محدوده 0 الی %100LEL کار کرده و میتواند بصورت همزمان خروجی جریانی 20-4 میلی آمپری و همچنین خروجی رله‌ای در اختیارتان قرار دهد. این ردیاب با داشتن بروزترین استاندارد ها و گواهینامه های بین المللی (CE, ATEX, IECEx, SIL2, EN 60079-29:1) قابلیت نصب در محیط های خطرناک (M2/ZONE1,2) صنعتی را دارد. امکان اتصال به شبکه های صنعتی در این آشکارساز وجود دارد. نمایشگر کاربردی این تجهیز قابلیت ذخیره سازی وقایع و اتفاقات تا 250 مورد را دارد.

توضیحات

دتکتور اتانول نمایشگردار پروسنس؛ یک راه حل فوق العاده برای یک ماده بسیار پرکاربرد!

آشکارساز قدرتمند اتیل الکل PQD-4235 یک تجهیز جدید از شرکت اروپایی پروسنس است که برای تشخیص و اندازه گیری گاز اتانول طراحی شده است. ویژگی هایی نظیر قیمت رقابتی، استحکام فیزیکی بالای تجهیز و نیز دقت فوق العاده سنسور این تجهیز، باعث شده که به سرعت جای خود را در بین اهالی صنعت باز کند. این محصول هم اکنون در آداک فرآیند سپهر به صورت تحویل سریع، ضمانت کامل اصالت و نیز پایین ترین قیمت بازار قابل سفارش است.

قطعا سوالات بسیاری در مورد این گازسنج اتانول در ذهن دارید، از مشخصات فنی گرفته تا دوام و قابلیت اعتماد آن! اما پیش از هر چیز دیگری، بیایید کمی به ویژگی های اتانول و اینکه چرا نظارت بر سطح غلظت آن در هوا در محیط های صنعتی تا این حد واجب است، بپردازیم.

آیا واقعا به دتکتور گاز اتانول نیاز داریم؟

به جرات میتوان گفت کمتر ماده ای پیدا می شود که به اندازه اتیل الکل که تحت عنوان الکل میوه نیز شناخته می شود، در صنعت کاربرد داشته باشد! از این ماده در زمینه های پزشکی و داروسازی به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی، در زمینه های آرایشی و بهداشتی به عنوان حلال، در زمینه های مواد غذایی به عنوان پایدار کننده مخلوط های اسانس استفاده می شود؛ اما همین ها هم تنها گوشه کوچکی از کاربردهای گسترده این ماده در صنعت هستند. به طوری که اتانول تقریبا در هر صنعتی، حتی به صورت محدود هم که شده، کاربرد دارد.

با اینکه در تماس کوتاه مدت و نیز در مقادیر کم اتانول خطر خاصی برای سلامتی انسان ندارد، اما در صورت استنشاق و نیز در طولانی مدت و دوزهای بالا، می تواند عوارض جبران ناپذیری بر سلامتی انسان داشته باشد. تهوع، سرگیجه، مشکلات گوارشی، هذیان و … از علائم آن در کوتاه مدت و مشکلات ریوی، کبدی و کلیوی از عوارض آن در بلندمدت هستند. فرار بودن اتانول باعث می شود که حتی در مقادیر بالا نیز بتواند به سرعت تبخیر شده، غلظت آن در هوا افزایش یابد و حتی این موضوع تا جایی می تواند پیش برود که خطر انفجار و حریق را نیز به دنبال داشته باشد.

دقیقا به دلیل نکات فوق است که تقریبا هر مدیر و مهندس کارکشته ای ترجیح میدهد در محیط هایی که گاز اتانول می تواند به صورت بالقوه تجمع یابد، از یک دتکتور قدرتمند برای تشخیص این ماده استفاده کند. با این توصیف ها، برویم به سراغ یکی از بهترین دتکتورهای گاز اتانول موجود در بازار ایران، یعنی آشکارساز مجهز به نمایشگر و بسیار دقیق PQD-4235 پروسنس!

دتکتور گاز اتانول مدل PQD-4235 در نگاه اول؛ مشخصات کلی این تجهیز چیست؟

سنسور پلی استری (کاتالیستی دوگانه) به کار رفته در این دتکتور، برای تشخیص بسیار دقیق سطح غلظت گاز اتانول در هوای محیط طراحی شده است. این سنسور می تواند میزان اتانول موجود در هوا را با ضریب خطای بسیار پایین یک درصدی و تاخیر در پاسخدهی 25 ثانیه ای، به سرعت تشخیص دهد. رنج عملکری این سنسور برای بازه غلظتی 0-100% LEL مناسب است. در این زمینه، بد نیست بدانید که زمان آماده سازی اولیه سنسور (Warm-Up Time) تنها یک دقیقه است که پس از این مدت، دستگاه آماده اندازه گیری خواهد بود.

دتکتور اتیل الکل

شرکت اروپایی پروسنس برای ترکیب حساسیت سنسور با قدرت و دوام بالا، عمدتا از آلیاژهای بسیار مقاوم برای جنس بدنه و سنسور این تجهیز استفاده کرده است. به طور مثال، جنس کلگی سنسور به طور استاندارد از آلومینیوم با پوشش رنگ اپوکسی است که البته امکان انتخاب استیل ضد زنگ 316L نیز وجود دارد. در مورد هاوزینگ خود تجهیز نیز، جنس پیشفرض از همان SS 316L است. استفاده از این آلیاژهای مقاوم و همچنین کیفیت ساخت بالا، باعث شده است که این دتکتور قدرتمند دارای استانداردهای حفاظتی بسیار معتبر نظیر IP65 و IP66 باشد. البته در نظر داشته باشید که استاندارد IP66 به صورت سفارشی در تجهیز ارائه می شود ولی استاندارد IP65 به صورت پیشفرض در تمامی اعضای سری PQD پروسنس وجود دارد.

ترکیب تمامی موارد فوق، نوید ردیابی با مقاومت و طول عمر بسیار بالا را می دهد که البته تا کنون نیز در عملکردهای میدانی، این تجهیز در زمینه همین ویژگی ها، عملکرد بسیار مطلوبی از خود نشان داده است.

در محیط های صنعتی، ممکن است گاهی در یک محیط به قدری غلظت یک گاز سمی بالا باشد که حتی امکان ورود پرسنل به آن محیط نیز میسر نباشد. جالب است بدانید که این ردیاب گاز حتی برای استفاده در چنین محیط هایی نیز مناسب است! در این حالت، امکان اینکه با نمایشگر تا فاصله 15 متری جدا از تجهیز نصب شده و ردیاب به صورت ریموت کنترل مدیریت شود، وجود دارد.

در نهایت، بد نیست بدانید وزن دتکتور گاز اتانول PQD-4235 کمی بیشتر از 2 کیلوگرم بوده و ابعاد آن در حدود 196,96×145,99x112mm می‌باشد. این موضوع باعث می شود که امکان استفاده از این تجهیز در کمترین فضا نیز موجود باشد.

بررسی جامع خروجی ها، منبع تغذیه و شبکه های نظارتی

میتوان گفت یکی از قابلیت های دتکتور گاز اتانول PQD-4235 نمایشگر OLED با وضوح بسیار بالای 128×64 است. این صفحه نمایش قدرتمند در کنار اینکه تمامی داده ها و مقادیر اندازه گیری را نمایش می دهد، می تواند تمامی اطلاعات مربوط به رویدادهایی نظیر تعمیرات، هشدارها و همچنین خطاهای احتمالی را تا 250 مورد ثبت کند. علاوه بر هشدارها و مواردی از این قبیل، جالب است بدانید تمامی مقادیر اندازه گیری شده در هشت ساعت گذشته نیز در این نمایشگر ذخیره می‌شوند. این اطلاعات می توانند در بررسی های شیفتی وضعیت محیط به شدت کارآمد باشند. LED هایی هم که دقیقا در نمایشگر تعبیه شده اند، می توانند به شما کمک کنند حتی از فاصله زیاد نیز بتوانید وضعیت کلی مقادیر اندازه گیری شده در محیط را تشخیص دهید. از آنجایی که گاز اتانول به نسبت هوا سنگین تر بوده و بایستی دتکتور آن در ارتفاع پایین نصب شود، این ویژگی می تواند در بررسی وضعیت محیط، کار شما را به شدت آسان کند.

پشتیبانی از قلم مغناطیسی، یکی دیگر از امکانات بسیار فوق العاده این دتکتور است. با استفاده از این قلم، شما می توانید بدون هیچگونه نیاز به تجهیز دیگر و یا حتی باز کردن دتکتور، عمل برنامه ریزی و پارامتردهی تجهیز را به راحتی هرچه تمام انجام دهید. البته، حتی اگر قلم مغناطیسی نیز در دسترستان نباشد، امکان انجام همین موارد از طریق اتصال به لپ تاپ و یا تبلت برایتان وجود خواهد داشت.

خروجی و منبع تغذیه استاندارد برای این دتکتور اتیل الکل چیست؟

منبعی که برای تغذیه دتکتور اتانول PQD-4235 استفاده می شود، بایستی از نوع مستقیم یا همان DC بوده و در حالت استاندارد دارای ولتاژی برابر با 24 ولت باشد. البته، این بازه می تواند از 10 ولت تا 32 ولت متغیر باشد که در این صورت نیز تجهیز بدون هیچ مشکلی به عملکرد خود ادامه خواهد داد. توصیه می کنیم در این زمینه تمهیدات لازم را حتما در نظر بگیرید که ولتاژ منبع تغذیه از این مقدار خارج نشود تا خطر آسیب به تجهیز به حداقل برسد. در حالت استاندارد، مقدار انرژی مصرفی این تجهیز نیز تنها حدود 4 وات خواهد بود. این عدد که عملا آماری خارق العاده به شمار می رود، باعث شده این تجهیز از امنیت بسیار بالایی (استانداردهای ضد انفجاری) نیز برخوردار باشد که در ادامه بررسی خواهیم نمود.

شاید مهمترین سوالی که ذهنتان را مشغول کرده است، نوع خروجی قابل دریافت از دتکتور اتانول PQD-4235 باشد. برای اینکه این دتکتور بتواند سازگاری حداکثری با تاسیسات مختلف داشته باشد، به خروجی استاندارد از نوع آنالوگ 4 الی 20 میلی آمپری مجهز شده است. در کنار این مورد، امکان سازگاری با شبکه مدباس از طریق کدهای RS485 RTU نیز وجود دارد.

بهتر است بدانید که امکان مجهز کردن این ردیاب اتانول به رله برد سه رله ای نیز وجود دارد. نه تنها تمامی این رله ها از لحاظ NO و NC بودن قابل شخصی سازی هستند، بلکه می توانید عمل تست و نیز برنامه دهی رله ها را نیز از طریق همین نمایشگر انجام دهید.

آیا تاییدیه و یا استاندارد بین المللی نیز توسط این ردیاب گازی اخذ شده است؟

همانطور که می دانید، گاز اتانول به شدت خاصیت انفجاری نیز دارد. در کنار این اشتعال پذیری، چیزی که این ماده را از این جهت حتی خطرناک تر هم می کند، این است که رنگ شعله آن با چشم غیرمسلح چندان قابل تشخیص نیست. یعنی حتی این امکان وجود دارد که حریق رخ دهد؛ اما تا احساس گرمای حاصل از آن حتی پرسنل از وقوع آتش سوزی مطلع هم نشوند! از این رو، حتما هنگام خرید گازسنج اتیل الکل بایستی به این نکته توجه کنید که آیا تجهیز دارای استانداردهای ضد حریق و ضد انفجاری نیز هست یا خیر.

خوشبختانه، این موارد در طراحی دتکتور PQD-4235 به طور کامل رعایت شده است. با اینکه در اقصی نقاط جهان معمولا استانداردهای ضد انفجار متنوعی در نظر گرفته می شود، اما به عنوان یک اصل کلی استاندارد اروپایی اتکس به عنوان معتبرترین و فراگیرترین این استانداردها به شمار می رود. این تاییدیه، تجهیزات مختلف را به رده های متفاوتی دسته بندی می کند که نشان می دهد هر کدام از این ابزارها در چه محیط هایی به صورت ایمن قابل استفاده هستند.

دتکتور اتیل الکل PQD-4235 دارای سه درجه تاییدیه مختلف اتکس می باشد که عبارتند از:

  1. II 2G Ex db IIC T6 Gb
  2. II 2G Ex mb db IIC T6 Gb
  3. I M2 Ex db I Mb

با توجه به کدهای تاییدیه فوق، می توان به راحتی دید که دتکتور PQD-4235 جزو تجهیزات کتگوری 2 اتکس دسته بندی می شود. دو تاییدیه اول مربوط به محیط های صنعتی و تاییدیه آخر مربوط به محیط های معدنی می باشند. اما این کدها به چه معنی هستند؟

یکی از مهمترین نکاتی که در این زمینه از کدهای فوق می توان دریافت نمود، این است که در این تجهیز ایجاد ایمنی به دو روش عایق بندی بخش های بالقوه خطرناک و نیز هاوزینگ ضدحریق که به ترتیب با علائم اختصاری m و d در کد اتکس نشان داده می شوند، صورت می گیرد. این روش ها از جمله قابل اعتمادترین متدهای ایجاد خاصیت ضد انفجاری در این دسته از تجهیزات هستند.

بدلیل موارد بالا، می توان از آشکارساز اتیل الکل پروسنس در محیط هایی با دسته بندی زون 1، 2 و نیز محیط های معدنی M2 استفاده نمود. برای دیدن بقیه استانداردها و تاییدیه های عملکردی اخذ شده توسط این تجهیز، می توانید برگه مشخصات فنی تجهیز در همین صفحه را مشاهده نمایید.

آیا هزینه نگهداری این تجهیز بالاست؟ امکان تامین قطعات جانبی در صورت نیاز وجود دارد؟

نکته بسیار مهمی که بایستی هنگام خرید تجهیزی نظیر دتکتور اتیل الکل به آن توجه نمایید، امکان خرید قطعات جانبی در صورت اتمام عمر مفید سنسور یا مشکلات احتمالی است که امکان دارد برای تجهیز روی دهد.

آداک فرآیند سپهر به عنوان تنها نماینده تامین تجهیزات پروسنس، تمامی قطعات جانبی مورد نیاز شما از سنسور جداگانه گرفته تا کیت های کالیبراسیون را تامین می کند. شما می توانید هر بخش از سنسور را که نیاز داشتید، به آسانی هرچه تمام تر از آداک فرآیند سپهر تهیه کنید. تمامی این قطعات با ضمانت کامل اصالت و در سریع ترین زمان ممکن به دست شما خواهد رسید!

معمولا نگرانی دوم مهندسان و مدیران در زمینه تجهیزات اندازه گیری غلظت گاز، موضوع کالیبراسیون آنهاست. در بسیاری از برندها این کالیبراسیون در آزمایشگاه ها انجام می شود که علاوه بر هزینه گزاف، بایستی تجهیز مدت ها برای کالیبره شدن در نوبت بماند.

یکی از ابتکارات بسیار جالب پروسنس، کیت های کالیبراسیون اقتصادی و ارزان قیمت این برند است. این کیت ها که می توانند بارها مورد استفاده قرار گیرند، این امکان را برای شما فراهم می کنند که حتی بدون باز کردن هاوزینگ تجهیز نیز بتوانید به سادگی هرچه تمام امر کالیبراسیون را انجام دهید. این امکان برای اینکه در حین کالیبره کردن به سنسور حساس تجهیز آسیب نرسد، بسیار حیاتی است.

سوالی در مورد دتکتور اتانول PQD-4235 دارید؟

آیکون واتساپ و نیز شماره تلفن های مشخص شده در پایین همین برگه، سریع ترین راه های ارتباطی با ما هستند. همچنین می توانید با زدن دکمه استعلام قیمت محصول و ارائه کد فنی (در صورت وجود) در سریعترین زمان ممکن از قیمت کانفیگ مدنظرتان مطلع شوید.

در نظر داشته باشید که تمامی مشاوره های ارائه شده در آداک فرآیند سپهر کاملا رایگان هستند. برای خرید و مشاوره فنی در مورد دتکتور اتیل الکل، همین حالا از طریق یکی از روش های ذکر شده با ما تماس بگیرید!

توضیحات تکمیلی
Sensor Technology

Pellistor

Output Signal

4-20mA Analog and RS485 Modbus RTU

Sensor Warm-Up

60sec

Response Time(T90)

<25sec

Accuracy

%±1

Operating Temperature

-40°C ~ +70°C

Humidity

0~ 100%RH Non-Condensing

Input

Min 10VDC – Max 32VDC – Nominal 24VDC

Display

128×64 Graphic OLED, 5 LED indicator for detector status

Event Logging

Records alarm, fault and maintenance events up to 250 logs

Power Consumption

Max. 4W

Relay Outputs

2 Alarms (Programmable) and 1 Fault (All relays are NO/NC adjustable)

IP Rating

IP65 / IP66

Junction Box

Epoxy Painted Die-Cast Aluminum / 316 Stainless Steel

Sensor Head

316L Stainless Steel

Dimensions/Weight

196,96×145,99x112mm / 2100gr

ATEX Marking

II 2G Ex db IIC T6 Gb
II 2G Ex mb db IIC T6 Gb
I M2 Ex db I Mb

Hazardous Class

Zone 1 – Zone 2 – M2

Certificates

ExVeritas 18 ATEX 0371X
IECEx EXV 18.0021X
FTZU 18 ATEX 0086
IEP12 ATEX 6118X
SIL2

Standards

IEC EN 60079-0
IEC EN 60079-1
IEC EN 60079-18
IEC EN 60079-29-1

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دتکتور اتیل الکل PQD-4235 (گاز اتانول)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
پشتیبانی ایتا تماس واتساپ