آنالایزر اکسیژن چیست و چه کاربردی دارد؟ | تفاوت آنالایزر گاز با دتکتور گاز |

آنالایزر اکسیژن چیست و چه کاربردی دارد؟ | تفاوت آنالایزر گاز با دتکتور گاز |

آنالیز اکسیژن دستگاهی است که می تواند برای بررسی سطح اکسیژن در یک سیستم استفاده شود و این دستگاه به طور گسترده ای برای بسیاری از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. 

بنابراین با استفاده از این دستگاه می توانیم بفهمیم که آیا سطح اکسیژن طبیعی است یا باید افزایش یابد یا خیر. عملکرد این دستگاه با استفاده از سنسور اکسیژن انجام می شود و این سلول حسگر از مواد سرامیکی تشکیل شده است. سلول حسگر برای اندازه گیری دقیق بسیار مفید خواهد بود. زمان پاسخگویی این دستگاه بسیار سریع است ، در میلی ثانیه پاسخ می دهد و به دلیل این ویژگی می توانیم در زمان صرفه جویی کنیم و کارایی را نیز می توان افزایش داد. تجزیه و تحلیل اکسیژن در بسیاری از نیروگاههایی که از دیگهای بخار زغال سنگ استفاده می کنند استفاده می شود ، بنابراین در اینجا تجزیه کننده اکسیژن به عنوان یک دستگاه کنترل احتراق عمل می کند.

آنالایزر اکسیژن چه ویژگی هایی دارد؟

تجزیه و تحلیل اکسیژن یک دستگاه اجتناب ناپذیر در انواع زیادی از فرآیند اکسیداسیون و احتراق صنعتی و بیولوژیکی است. تجزیه کننده اکسیژن می تواند به خواص پارامغناطیسی و الکتریکی اکسیژن وابسته باشد یا از تکنیک های احتراق کاتالیزوری نیز استفاده کند. زمان پاسخگویی این دستگاه بسیار سریع است و این به ما کمک می کند تا شرایط فرآیند را به طور شایسته و روشمند بررسی کنیم. سنسوری که در آنالایزر اکسیژن استفاده می شود مدت زیادی دوام می آورد ، بنابراین می توانیم به این دستگاه اعتماد کنیم. این دستگاه خروجی مقیاس پذیر و مشابهی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

آنالیز اکسیژن چگونه کار می کند و انواع آنالیز کننده اکسیژن چیست؟

تجزیه و تحلیل اکسیژن الکترو شیمیایی

عمدتا این دستگاه از سنسور اکسیژن گالوانیک استفاده می کند و دوام زیادی دارد و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد. سنسور دارای دو الکترود است که یکی کاتد و دیگری الکترود آند است. کاتد در معرض جو قرار می گیرد و آند در یک محلول هیدروکسید غوطه ور می شود ، هنگامی که اکسیژن از طریق غشا پخش می شود ، کاهش الکتروشیمیایی اکسیژن در کاتد و در آند اکسیداسیون اتفاق می افتد و این جریان الکتریکی را ایجاد می کند. جریان تولیدی متناسب با فشار جزئی اکسیژن در اتمسفر نمونه است ، این جریان الکتریکی بررسی شده و درجه حرارت جبران می شود و پس از آن ، درایو صفحه نمایش تقویت می شود.

سنسور اکسیژن زیرکونیا چگونه کار می کند؟

این نوع آنالایزر اکسیژن از سلول سرامیکی زیرکونیا برای تعیین غلظت اکسیژن استفاده می کند. این نوع سنسور اکسیژن را سنسور الکتروشیمیایی درجه حرارت بالا می نامند. سلول زیرکونیا در دو الکترود قرار می گیرد و پتانسیل توسط این دو الکترود ایجاد می شود. دو طرف سلول زیرکونیا با یک گاز مرجع و یک گاز اندازه گیری شسته می شوند تا سلول زیرکونیا بتواند اکسیژن را اندازه گیری کند. این سلول سرامیکی زیرکونیا فقط یون های اکسیژن را در دماهای بالا منتقل می کند ، شبکه زیرکونیوم در دمای بالا متخلخل خواهد بود و این امر به انتقال یون های اکسیژن کمک می کند ، یون اکسیژن از طرف بالاترین غلظت اکسیژن به کمترین حرکت می کند. تمرکز. EMF توسط این حرکت یون ها ایجاد می شود و می توان آن را برای بررسی غلظت اکسیژن اندازه گیری کرد.

مزایای تجزیه و تحلیل اکسیژن زیرکونیا چیست؟

 • نیازی به نمونه بردار نیست
 • پاسخ سریع
 • محدوده دمای کار بسیار گسترده است

معایب اکسیژن زیرکونیا چیست؟

 • گازهای قابل احتراق مانند H2 ، CH4 می توانند بر روند کار تأثیر بگذارند
 • مقیاس غیر خطی
 • در صورت وجود گاز کاهش دهنده در گاز نمونه ، نمی توان از آن برای اندازه گیری اکسیژن استفاده کرد

تجزیه و تحلیل اکسیژن پارامغناطیسی

در این نوع ، از خواص پارامغناطیسی اکسیژن استفاده می شود و اصل کار بر اساس جذب یک ماده پارامغناطیسی به سمت میدان با شدت مغناطیسی بیشتر است. این دستگاه دارای یک دمبل شیشه ای است و بین قطب های آهن ربا قرار می گیرد. آهنربای مورد استفاده به شکل گوه خواهد بود تا میدان بین آنها نابرابر باشد. بنابراین وقتی اکسیژن روی آن اعمال می شود ، مولکول های اکسیژن به میدان مغناطیسی قوی جذب می شوند و این باعث چرخش دمبل می شود ، به منظور بازگرداندن موقعیت طبیعی دمبل ، یک جریان مخالف اعمال می شود. بنابراین جریان مورد نیاز برای حفظ دمبل در حالت عادی متناسب با درصد اکسیژن است.

مزایا و معایب تجزیه کننده اکسیژن پارامغناطیس چیست؟

 • پاسخ خوب
 • دقت بالا
 • خطاهای اندازه گیری را می توان توسط گازهای دیگری که حساسیت مغناطیسی از خود نشان می دهند ، ایجاد کرد
 • نسبت به ارتعاش حساس است

نحوه نصب دستگاه تجزیه و تحلیل اکسیژن

باید در مکانی نصب شود که محدوده دما باید 0 تا 50 درجه سانتیگراد و رطوبت کمتر از 80٪ RH باشد و بنابراین دستگاه تحت تأثیر اختلال ، ارتعاش و برخورد شدید الکترومغناطیسی قرار نمی گیرد. سیمهای اتصال ابزارها باید مطابق دستورالعمل های داده شده در پلاک متصل شوند و پلاک نام در پشت دستگاه دیده می شود. نصب سنسور اکسیژن باید در محدوده دما و رطوبت مناسب انجام شود و در بالا ذکر شد. گاز نمونه ای که به سنسور اکسیژن ارسال می شود باید تمیز باشد و نباید خورنده باشد.   

نحوه کالیبراسیون آنالیزور اکسیژن

کالیبراسیون آنالایزر اکسیژن را می توان با اکسیژن 100٪ انجام داد. در ابتدا دستگاه را بعد از آن مکان روشن کنید ، سنسور در جریان هوا با غلظت اکسیژن شناخته شده پس از آن منتظر بمانید تا دستگاه تثبیت شود و قرائت را بررسی کنید و اگر قرائت با غلظت اکسیژن شناخته شده متفاوت است و شماره گیری را با غلظت اکسیژن شناخته شده و اگر نمی توان آن را با مقدار مشخص تنظیم کرد ، دستگاه معیوب است و باید سرویس شود.

بررسی خطی بودن دو نقطه

با این کار ، ما می توانیم خطی بودن سنسور را تعیین کنیم ، برای انجام این آزمایش ، ما باید سنسور را در جریان غلظت غیر اکسیژن بین نود تا صد درصد قرار دهیم تا زمانی که قرائت پس از آن کالیبراسیون تثبیت شد تا با این غلظت مطابقت داشته باشد. پس از این مرحله ، هوای اتاق را اندازه بگیرید و باید 20.8 be باشد ، به دلیل روش معرفی نمونه و دقت تنظیمات اولیه ، تغییرات خطی 2 acceptable قابل قبول است. اگر تنوع بیشتر از 2 است ، دوباره آزمایش را تکرار کنید و اگر همچنان ثابت بود ، سنسور باید تعویض شود.  

کاربردها و کاربردهای آنالیز اکسیژن چیست؟

 • این دستگاه در بسیاری از کاربردهای صنعتی برای نظارت بر احتراق استفاده می شود
 • همچنین به کنترل سطح دی اکسید کربن ، دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن کمک می کند
 • می تواند آلودگی را کاهش دهد
 • این دستگاه در بسیاری از صنایع مانند آهن و فولاد ، برق ، نفت و پتروشیمی ، سرامیک ، خمیر و کاغذ و موارد دیگر استفاده می شود.

تفاوت آنالایزر گاز با دتکتور گاز چیست

دتکتور یا ردیاب گاز برای تشخیص و اندازه‌گیری گازهای موجود در جو یک منطقه مورد استفاده قرار میگیرد و پس از اینکه میزان گاز مورد نظر مشخص شد، خروجی متناسب با غلظت گاز مورد نظر از طریق کابل های انتقال به کنترلر یا اتاق کنترل منتقل میشوند. در انتها جهت حفظ جان افراد حاظر در محیط، هشدارها یا آلارم هایی جهت ایمنی پرسنل داده میشود و نسبت به پاکسازی هوا از گازهای مضر اقدام میشود. در حالی که از یک آنالایزر گاز برای اندازه‌گیری های بسیار دقیق یا خوانش های دوره‌ای استفاده می‌شود (مثل آنالیز دود در خروجی کوره).

برای آشنایی بیشتر با دتکتور گازی بر روی لینک زیر کلیک کنید

ردیاب گازی چیست ودر کدام صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید