مهمترین سطح سنج و فشارسنج های صنعت سیمان که باید بشناسید!

مهمترین سطح سنج و فشارسنج های صنعت سیمان که باید بشناسید!

تنها تعداد انگشت شماری از صنایع وجود دارند که مشابه صنعت سیمانی و ساختمانی، به تجهیزات ابزار دقیق برای نظارت بر فشار و دما نیاز داشته باشند. در این صنعت مادر، هر نوع مخزن و سیلویی یافت میشود: از مخازنی با شرایط جهنمی گرفته تا سیلوهای بسیار مرتفع و نیز مخازن دارای مواد کلوخه ای که میتوانند در مدت زمانی بسیار کوتاه، هر تجهیزی را نابود کنند.

با توجه به موارد گفته شده، تخصص، مشاوره و دقت در خرید، حرف اول را در زمینه تجهیزات ابزار دقیق صنعت سیمان میزند. از همین رو، در این مطلب به مهمترین انواع مخازن در صنعت سیمان پرداخته و مناسب ترین تجهیز برای آن ها را پیشنهاد خواهیم نمود. مثل همیشه، در ادامه این مطلب با آداک فرآیند سپهر همراه باشید!

سنگ شکن ها (Crusher) در صنایع سیمانی و مواد ساختمانی

در مراحل اولیه تولید سیمان، ابتدا بایستی سنگ های استخراج شده بزرگ را به سنگریزه تبدیل کنند تا بتوان تغییرات شیمیایی و فیزیکی بعدی را روی مواد اعمال نمود. این کار را سنگ شکن ها بر عهده دارند. 

برای اینکه کراشرها بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند، سطح مواد درون آن ها نباید از مقادیر خاصی کمتر و یا بیشتر باشد. از همین رو، نظارت بر سطح مواد و نیز اینکه آیا مواد با سرعت مناسبی به سنگ شکن وارد و خارج میشوند یا خیر، اهمیت بسیار زیادی دارد.

بهترین راه حل برای نظارت بر سطح و جریان مواد در سنگ شکن ها، استفاده همزمان از یک لول سوئیچ ماکروویو برای اطمینان از برقرار بودن جریان مواد و یک لول ترانسمیتر راداری نسبتا سبک برای تشخیص پیوسته سطح است. برای این منظور، دو تجهیز وگاپالس 67 و وگامیپ R61 بهترین انتخاب ممکن هستند.

از دو تجهیز ذکر شده، در صنعت سیمان ایران نیز به کرات استفاده شده است. این ابزارها با روش اندازه گیری غیرتماسی، هم طول عمر بسیار بالایی دارند و هم کیفیت نظارتی به شدت مناسبی را فراهم میکنند.

تلنبارهای پودری مواد خرد شده در کارخانه سیمان

پس از اینکه سنگ های بزرگ در سنگ شکن ها به پودر و سنگریزه تبدیل شدند، با استفاده از کانویر بلت یا همان تسمه نقاله، به بیرون منتقل شده و در فضای باز تلنبار میشوند تا فرآیندهای بعدی روی آن ها انجام شود. در این مرحله، این مواد باید تا ارتفاع خاصی تلنبار شوند؛ وگرنه با مشکلات متعددی روبرو خواهیم بود.

لول ترانسمیتر راداری وگاپالس 67 و نیز لول سوئیچ ماکروویو وگامیپ R61، در این زمینه نیز بهترین انتخاب ممکن هستند. VEGAPULS 67 یک لول ترانسمیتر راداری نسبتا اقتصادی است که برای نظارت بر سطح این تلنبارها استفاده میشود؛ در حالی که از وگامیپ R61 برای کسب اطمینان از برقرار بودن جریان مواد کاربرد دارد. 

بررسی جریان توده‌ها و پودرها در تسمه نقاله (Conveyor Belt)

استفاده از سوئیچ ماکروویو وگا میپ 61 در تسمه نقاله

یکی از مواردی که در صنعت سیمان حتما باید بر آن نظارت شود، وجود و یا عدم وجود جریان مواد در تسمه نقاله است. ممکن است ایجاد یک ایراد یا وقفه در ابتدای خط تولید، باعث شود که مواد نتوانند به روی تسمه نقاله ریخته شوند و در نتیجه، فرآیند تولید عملا مختل شود. اما بهترین تجهیز برای نظارت بر جریان جامدات در تسمه نقاله های صنعت سیمان چیست؟

همانطور که قبلا گفته شد، برای این منظور میتوانید از فرستنده و گیرنده های مایکروویو استفاده نمایید. یکی از بهترین مدل های این گیرنده ها، مدل VEGAMIP R61 و T61 است که توسط شرکت بنام، مطرح و آلمانی وگا طراحی شده است. در کنار قیمت بسیار مناسب و طول عمر بالا، این تجهیز کیفیت نظارت فوق العاده بالا در این زمینه را تضمین میکند.

سیلوهای بزرگ ذخیره مواد اولیه

برای جلوگیری از توقف خط تولید در صورت ایجاد مشکل در زمینه تامین مواد اولیه، معمولا سیلوهای بزرگی با ارتفاع بیشتر از 20 متر در کارخانه های سیمان وجود دارد که کار ذخیره مواد خام را برعهده دارند. 

طبیعتا اهمیت نظارت بر سطح به منظور حصول اطمینان از عدم سرریز و نیز خالی نبودن سیلوهای ذخیره، بر هیچکسی پوشیده نیست. اما برای این منظور، چه نوع سنسورهای سطحی مناسب تر هستند؟

به دلیل اینکه معمولا ذخایر موجود در این سیلوها متشکل از کلوخه ها و توده های بزرگ هستند، بایستی از تجهیزاتی استفاده کنیم که یا به طور غیرتماسی سطح را اندازه گیری میکنند و یا از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

جالب است بدانید بسیاری از مدیران فنی حرفه ای، ترجیح میدهند در این مخازن برای کیفیت نظارتی بیشتر، از دو نوع سطح سنج استفاده کنند. 

نوع اول غالبا یک لول ترانسمیتر راداری است که قابلیت نظارت پیوسته بر سطح را فراهم میکند. نوع دوم نیز معمولا یک لول سوئیچ است که حتی در صورت خرابی و یا مشکل احتمالی برای لول ترانسمیتر، بتواند پر بودن مخزن را گزارش دهد.

بهترین تجهیزات اندازه گیری سطح برای این منظور، لول سوئیچ خازنی وگاکپ 65 و لول ترانسمیترهای راداری وگاپالس 67 و وگاپالس 69 هستند. وگاکپ 65، یک لول سوئیچ خازنی با پروب سیم بکسلی قدرتمند است که میتواند در مقابل محکم ترین ضربه ها و نیز سایش ایجاد شده توسط کلوخه ها به خوبی مقاومت کند. 

اما چه چیزی تعیین میکند که به عنوان یک سنسور سطح راداری، پالس 67 مناسب تر است یا 69؟ جواب بسیار ساده است: ارتفاع!

وگا پالس 67 تجهیزی کاملا اقتصادی است، اما برد آن در حدود 15 متر میباشد. در مقابل، وگاپالس 69 قیمت بیشتری دارد اما میتواند ارتفاع مواد را تا 120 متر با ضریب خطای تنها 2 میلیمتری اندازه گیری کند که آمار شگفت انگیزی محسوب میشود.

سیلوهای بافر و تولید

پس از طی کردن کراشر و نیز دریافت تایید کیفیت، سنگریزه ها و پودرها برای انجام عمیات بعدی به سیلوهای بافر و پیش تولید منتقل میشوند. این سیلوها نیز معمولا ارتفاعی بیش از 20 متر دارند و نظارت بر سطح در آن ها اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا اطمینان حاصل کنیم که امر تولید با مشکل مواجه نمیشود.

کوره های پخت آهک

برای تبدیل سنگ آهک به آهک زنده، از کوره های پخت آهک استفاده میشود که دمای این کوره ها به بیش از 800 درجه میرسد. در اینکه اندازه گیری سطح در این کوره ها تا چه اندازه ضروری است، هیچ شکی نیست. اما چه تجهیزی میتواند دمایی تا این حد بالا را تحمل نماید؟

مناسب ترین راه حل برای اندازه گیری سطح مواد در مخازن پخت آهک (Lime kiln) رادار لول ترانسمیتر وگاپالس 68 است. این تجهیز فوق العاده با برد 75 متری، توانایی تحمل دمایی بسیار بالا، امکان انتخاب انواع آنتن مقاوم به دما و نیز دقت اندازه گیری بسیار مطلوبی دارد که دقیقا برای این نوع مخازن مناسب است.

خنک کننده کلینکر

مخازن خنک کننده کلینکر نقشی بسیار اساسی در فرآیند تولید سیمان و مشتقات آن دارند. در این مخازن، موادی با دمای بسیار بالا که معمولا به 1200 درجه سانتیگراد میرسد، تا دمای حدود 200 درجه خنک شده و برای مراحل بعدی آماده میشوند. 

در این خنک کننده ها، بایستی به سطح دو ماده توجه اساسی گردد: اولی مقدار فشار در بخش خنک کننده و دومی سطح مواد در بخش داغ. سوال اینجاست: بهترین انتخاب به عنوان تجهیز اندازه گیری سطح برای هر یک از بخش ها چیست؟

رادار پالس 68 با قابلیت تحمل دما و فشار بسیار بالا

همانطور که گفته شد، وگاپالس 68 یک انتخاب بسیار مناسب و ایده آل برای محیط های بسیار جهنمی است. در مورد خنک کننده کلینکر نیز این تجهیز نه تنها عملکردی بسیار مطمئن دارد، بلکه به علت طراحی شدن برای چنین شرایطی، برای سالیان سال نیازی نخواهد بود که به تهیه تجهیز جدید فکر کنید!

برای اندازه گیری فشار در مخازن کلینکر، انتخاب بسیار مناسب ترانسمیتر فشار وگابار 82 است. این تجهیز با قابلیت تحمل فشار تا 100 بار و دمای 150 درجه، علاوه بر اقتصادی بودن، به دلیل ساخته شدن از آلیاژهای ناب آلمانی و تکنولوژی روز دنیا، بالاترین کیفیت نظارتی را تضمین خواهد نمود.

پرکننده بونکر سیمان

در نهایت، پس از تکمیل تولید، لازم است تا سیمان تولیدی را به بونکرهای سیمان منتقل کنیم تا به دست مصرف کننده برسد. از آنجایی که ممکن است بعدا موادی به مخزن بونکر اضافه شود و لازم است تا مخزن را تا حد خاصی پر کنیم، باز هم به یک سطح سنج کاملا مطمئن نیاز خواهیم داشت.

در صنعت ایران، معمولا از یک لول سنج لرزشی برای این منظور استفاده میشود. مناسب ترین لول سنج دیاپازونی در این زمینه، لول سوئیچ دیاپازونی وگاویو 61 است؛ ولی اخیرا ماجرا کمی پیچیده تر شده است!

اخیرا با ورود لول ترانسمیترهای راداری ارزان قیمت با تکنولوژی امواج 80 گیگاهرتزی به بازار، بسیاری از مدیران کارکشته ترجیح میدهند لول سوئیچ دیاپازونی را با این تجهیز نوین جایگزین کنند. اما دلیل این موضوع چیست؟

لول ترانسمیترهای راداری 80 گیگاهرتزی نه تنها قیمتی تقریبا مشابه همان لول سوئیچ دیاپازونی دارند، بلکه به علت اندازه گیری غیرتماسی طول عمر بیشتری را دارا هستند. از طرف دیگر، این تجهیزات با دقت و کیفیت بیشتری عمل تشخیص سطح را انجام میدهند. به همین دلیل، توصیه میکنیم برای این منظور تجهیزاتی نظیر وگاپالس های سری 20 و 30 را نیز در نظر داشته باشید!

سخن نهایی

سعی ما در این مطلب بر این بوده که مهمترین و پرکاربردترین مخازن در صنعت سیمان را به همراه سطح سنج ها و فشارسنج های به کار رفته در آن ها، توضیح دهیم. با این وجود، همانطور که میدانید، بحث انتخاب تجهیز موضوعی به شدت تخصصی و پیچیده است و معیارهای بسیاری در این زمینه بایستی در نظر گرفته شود. 

به خاطر داشته باشید آداک فرآیند سپهر به عنوان تخصصی ترین مرکز تامین تجهیزات ابزار دقیق در ایران، همواره در کنار شماست. برای دریافت مشاوره رایگان، انتخاب و خرید تجهیز، یک پیام و یا تماس کافیست تا شما نیز به جمع مدیران حرفه ای بپیوندید که به ما اعتماد کرده اند. 

اگر سوال و یا مشکلی در ارتباط با مطالب گفته شده در این مقاله دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. از اینکه در این مطلب از وبسایت آداک فرآیند سپهر با ما همراه بودید، سپاسگزاریم!

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید