بهترین برندهای دتکتور گاز برای صنعت ایران که باید بشناسید!

بهترین برندهای دتکتور گاز برای صنعت ایران که باید بشناسید!

بهترین برند دتکتور گاز در ایران کدام است؟ 

برندهای مختلفی در زمینه تولید دتکتورهای گازی صنعتی فعال هستند. درگر (Dräger) آلمان، هانیول (Honeywell) آمریکا، پروسنس (Prosense) ترکیه، Crowcon و نیز MSA نمونه‌هایی مطرح در این زمینه‌اند. در ایران نیز محصولات اکثر برندهای شناخته‌شده موجود بوده و از آن‌ها استفاده می‌شود؛ اما این موضوع لزوما به این معنا نیست که تمامی آن‌ها از لحاظ کیفیت و یا شرایط در سطح یکسانی قرار دارند! 

سوال اصلی اینجاست: با توجه به مشکلات و محدودیت‌های موجود در صنعت ایران، مناسب‌ترین و بهترین برند دتکتور گاز صنعتی کدام است؟ در این مطلب از وبلاگ آداک فرآیند سپهر، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید! 

چرا در این مقاله همه برندهای دتکتورهای گاز مطرح نشده‌اند؟

ما در این مطلب بیشتر در مورد سه برند هانیول، پروسنس و درگر صحبت خواهیم کرد؛ اما همانطور که گفته شد، این برندها تنها تولیدکنندگان دتکتورهای گاز صنعتی نیستند. بنابراین شاید در این مرحله از خود می‌پرسید که چرا برندهای دیگر در این مقایسه دخیل نشده‌اند؟ سه دلیل عمده برای این موضوع وجود دارد که به طور کوتاه به هرکدام اشاره می‌کنیم.

نوع دتکتورهای گاز (ثابت یا پرتابل)

دو برند MSA و Crowcon نیز در زمینه دتکتورهای گاز صنعتی بسیار مطرح هستند. اما به دلیل استراتژی‌های این برندها، تمرکز آنها بیشتر روی آشکارسازهای گازی پرتابل است. این موضوع تا حدی است که حتی اگر به وبسایت این برندها مراجعه کنید، به ندرت با آشکارسازهای گازی ثابت روبرو خواهید شد. از آنجایی که در این مقاله تمرکز ما بیشتر روی دتکتورهای گاز صنعتی ثابت است، از این دو برند صرف‌نظر کرده‌ایم.

قابلیت اطمینان

 همانطور که گفته شد، دتکتورهای گازی تجهیزاتی فوق‌العاده حساس و حیاتی هستند و اختلال در عملکرد آن‌ها ممکن است به قیمت خسارت‌های بسیار بالای مالی و حتی جانی تمام شود. بیایید با خودمان صادق باشیم. آیا حاضر هستید به بهای مقداری هزینه کمتر امنیت مالی و جانی خود را به خطر بیندازید؟

 مطمئنا به عنوان یک مدیر و تولیدکننده حرفه‌ای و آگاه، جواب شما منفی خواهد بود. بنابراین در این بررسی، از برندهای چینی و یا برندهای بسیار نوپا و غیرقابل اعتماد، صرف نظر کرده‌ایم. طبیعتا اگر فردی بتواند ریسک عظیم استفاده از این برندها را بپذیرد، نیازی به مطالعه دقیق در مورد تجهیز نیز نخواهد داشت!

شهرت و رواج بیشتر

 تقریبا تمامی مدیران خبره و مسئولیت پذیر از مورد قبلی آگاه هستند و شاید به همین دلیل است که در اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌ها و تولیدی‌های مطرح، بیشتر از دتکتورهای هانیول، درگر، پروسنس، کراوکان و چند برند انگشت شمار دیگر استفاده می‌شود.

با این مقدمه، حال می‌توانیم به سوال اصلی برگشته و با خیال راحت به آن پاسخ دهیم. درگر، پروسنس یا هانیول؟ مسئله این است!

برند پروسنس PROSENSE؛ غول نوپای دتکتورهای گاز ثابت و صنعتی!

بهترین برند دتکتور گازی در ایران

برند پروسنس نسبت به دو برند دیگر نوپاتر است، اما به هیچ وجه نباید کیفیت و دقت دتکتورهای پروسنس را دست کم گرفت! بهترین مزیت این برند را میتوان هزینه بسیار مناسب‌تر محصولات نسبت به دو برند دیگر در نظر گرفت. از طرف دیگر، به علت نزدیک‌تر بودن تولیدکننده به ایران، می‌توانید تجهیز خود را در مدت یک هفته تا یک ماه دریافت کنید؛ در صورتی که معمولا انجام سفارشات از برندهای دیگر حداقل دو و گاهی حتی پنج ماه نیز طول می‌کشد!

یکی از بهترین ویژگی‌های دتکتورهای پروسنس قابلیت کالیبراسیون آسان آن‌هاست که در هانیول و درگر معمولا این امکان وجود ندارد. همانطور که می‌دانید، معمولا برای کالیبراسیون دتکتورهای این برندها، تجهیز موردنظر بایستی باز شده و به آزمایشگاه ارسال شود که این فرآیند به هیچ‌وجه ارزان نیست! جدا از هزینه بالا، با توجه به اینکه این آزمایشگاه‌ها در سطح کشور انگشت‌شمار هستند، مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا تجهیز شما کالیبره شده و تحویل داده شود.

مزایا و معایب دتکتورهای پروسنس

در دتکتورهای پروسنس کالیبراسیون بسیار آسان‌تر است! شما می‌توانید با تهیه یک پکیج ارزان قیمت کالیبراسیون که توسط خود این برند تولید می‌شود، دتکتور را به راحتی کالیبره کنید. هر پکیج برای ده‌ها بار کالیبره کردن تجهیز کافی خواهد بود. در این پکیج‌ها یک گیج تنظیم فشار و یک کپسول وجود دارد که حاوی گاز موردنظر ماست. یک دستورالعمل نیز همراه پکیج وجود دارد که نحوه استفاده از آن را شرح می‌دهد. 

با استفاده از این پکیج و با راهنمایی های ارائه شده در دستورالعمل، گاهی حتی نیازی نیست اتصالات تجهیز را باز کنید! بدیهی است که این امر باعث صرفه جویی فوق العاده در زمان و هزینه می‌شود. از طرفی، در صورتی که کوچک‌ترین شکی در مورد عملکرد صحیح تجهیز داشته باشید می‌توانید به سرعت عملکرد آن را امتحان کنید. البته بد نیست بدانید که دتکتورهای پروسنس به صورت پیوسته مقادیر اندازه‌گیری شده را با سیگنال خروجی تطبیق می‌دهند و در صورت وجود کوچکترین خطا، سریعا آلارم خطا فعال می‌شود.

نکته‌ای دیگر که به جذابیت این برند اروپایی در زمینه دتکتورهای گازی صنعتی افزوده، امکان تعویض قطعات تجهیز است که باعث می‌شود هزینه‌های عملیاتی شرکت شما به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. مثلا، در صورتی که قسمت سنسور دتکتور حساسیت خود را از دست بدهد، با هزینه‌ای بسیار معقول می‌توانید به جای تعویض کلی تجهیز، صرفا قطعه را جایگزین کنید؛ امری که در برندهای دیگر نظیر هانیول و یا درگر به علت هزینه بسیار بالا به صرفه نیست.

در نظر داشته باشید تمامی مواردی که گفته شد، به شرطی است که تجهیز را از یک شرکت معتبر خریداری کنید؛ وگرنه بسیاری از تامین‌کنندگان از وجود این امکان بی اطلاع بوده و ممکن است هیچ نوع خدمات پس از فروشی دریافت نکنید. 

شرکت آداک فرآیند سپهر بزرگترین تامین کننده دتکتورهای گاز پروسنس در ایران است که مستقیما با این برند همکاری میکند. شما می‌توانید با خرید دتکتور موردنیاز خود از آداک فرآیند سپهر، با یک تیر چند نشان بزنید: مستقیما از تولیدکننده با قیمت مناسب خرید کنید، در کمترین زمان ممکن تجهیز را تحویل بگیرید و از خدمات پس از فروش بی‌نظیر بهره مند شوید!

هانیول آمریکا؛ برندی قوی، دقیق و مطمئن در دتکتورهای گاز، اما گران و پردردسر!

هانیول از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان دتکتورهای گاز صنعتی است. دتکتورهای هانیول به دقت زیاد، قابلیت اعتماد و عمر بالا مشهورند و این برند به خوبی توانسته جای خود را در بین اهالی صنعت در سرتاسر جهان محکم کند. در ایران نیز دید بسیار خوبی نسبت به این برند وجود داشته و بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی به طور انحصاری از دتکتورهای آن استفاده می‌کنند. با این وجود، دلایل محکمی نیز وجود دارند که میتوانند هر مصرف کننده‌ای را از این برند رویگردان نمایند!

مزایا و معایب دتکتورهای گاز هانیول

یکی از مهم‌ترین مشکلات استفاده از تجهیزات هانیول، عدم وجود گارانتی و از آن بدتر، عدم وجود قطعات یدکی قابل اطمینان است. دتکتورهای گاز صنعتی همانقدر که حساس هستند، هزینه بالایی نیز دارند. بنابراین منطقی است که قبل از خرید به فکر گارانتی، سرویس دوره ای و قطعات یدکی باشید. متاسفانه در مورد برند هانیول، این موارد برای شما یک دردسر تمام عیار خواهند بود! 

از طرف دیگر، از آنجایی که برند هانیول در کنار درگر از تولیدکنندگان قدیمی تجهیزات آشکارساز گازی است، قیمت محصولات آن به طور قابل ملاحظه‌ای بالاست. این تفاوت قیمت به حدی است که گاهی حتی در یک تجهیز بخصوص با همان امکانات، قیمت محصول مربوط به هانیول دوبرابر قیمت مثلا محصول پروسنس است!

یکی دیگر از مشکلات تجهیزات دتکتور گاز هانیول، سخت بودن مسئله کالیبراسیون آن‌هاست. بسیاری از شرکت‌هایی که از محصولات این برند استفاده می‌کنند، برای کالیبراسیون تجهیز مجبور هستند آن را باز کرده، به آزمایشگاه مربوطه ارسال کنند و هفته‌ها منتظر انجام شدن کالیبراسیون بمانند. به دلیل اینکه فقدان یکجای تجهیزات باعث می‌شود که امنیت واحد تولیدی به خطر بیفتد، معمولا شرکت‌ها این کار را دو یا سه نوبت تکرار میکنند تا همه دتکتورها کالیبره شوند. مثلا اگر در یک سوله 6 دتکتور گاز کلر داشته باشیم، هربار دو یا سه عدد را باز کرده و به آزمایشگاه ارسال می‌کنند!

جدا از هزینه بالا و امکان آسیب به تجهیز در حمل و نقل، فقدان تعداد کافی دتکتور طبیعتا ریسک‌های بسیار زیادی نیز به همراه خواهد داشت. ممکن است به علت عدم کفایت دتکتورهای باقی مانده، خسارات قابل توجهی متوجه شرکت موردنظر شود. بنابراین، نباید به هیچ وجه این موضوع را ساده تلقی کرد. 

آخرین مشکل دتکتورهای هانیول، مشکلات تامین آن‌هاست که منجر می‌شود تامین کنندگان این دتکتورها را انبار کنند. همانطور که می‌دانید، دتکتورها عمر مفید محدودی دارند و تجهیزی نیستند که قابل انبار کردن باشند؛ چرا که با گذر زمان حساسیت آن‌ها کمتر شده و نیاز به کالیبراسیون مجدد پیدا می‌کنند. گاهی حتی پیش آمده که بیش از نصف عمر دتکتور در انبار هدر رفته و تجهیز خرید شده تنها نصف باقی عمر مفید را برای شرکت کار کرده است!

به طور کلی، اگر مایل هستید از تجهیزات برند هانیول آمریکا در زمینه دتکتورهای گاز ثابت صنعتی استفاده کنید، بایستی به شما بگوییم که انتخاب بسیار مطمئنی کرده‌اید، اما باید عواقب استفاده از برندی که هیچ نمایندگی و پشتیبانی به ایران ارائه نمی‌کند را نیز بپذیرید!

درگر آلمان؛ نامی آشنا در زمینه آشکارسازهای گاز!

با اینکه درگر شرکتی اصالتا آلمانی است، اما این شرکت در سرتاسر جهان شعبات متعددی داشته و برندی چند ملیتی به شمار می‌آید. همانند هانیول، درگر نیز در زمینه بسیار گسترده‌ای از تجهیزات پیشرفته صنعتی فعالیت میکند؛ از تجهیزات بیمارستانی گرفته تا تجهیزات کنترل حریق و مواردی از این قبیل. یکی از تجهیزاتی که در ایران درگر را با آن می‌شناسند، دتکتورهای گاز صنعتی است.

معایب و مزایای دتکتور گاز درگر

دتکتورهای گاز صنعتی درگر بسیار قابل اطمینان بوده و عمر طولانی نیز دارند؛ به طوری که اگر بتوانید دتکتورهای اصل ساخت درگر را خریداری کنید، به شرط کالیبراسیون و استفاده صحیح، تا سال ها خیالتان از بابت عملکرد دقیق و بدون دغدغه آسوده خواهد بود.

همانطور که گفته شد، آشکارسازهای گاز درگر در ایران به شدت شناخته‌شده بوده و در صنایع مختلفی به کار برده می‌شوند. بسیاری از صنایع پتروشیمی دولتی، ترجیح می‌دهند که دلیل قابلیت اطمینان بالا از تجهیزات برند درگر استفاده کنند؛ یا حداقل تا همین اواخر ترجیح می‌دادند! اما اگر تجهیزات برند درگر تا این حد قابل اطمینان و باکیفیت هستند، چرا باید مدیران از تجهیزات شاکی باشند؟

مهم‌ترین عیب دتکتورهای گاز درگر، عدم ضمانت اصالت آن‌هاست. این موضوع تا حد زیادی در مورد هانیول نیز صدق میکند، اما به جرئت میتوان گفت در مورد درگر بسیار شدیدتر است. احتمال بسیار کمی وجود دارد که بتوانید یک دتکتور گاز درگر در بازار پیدا کنید که واقعا ساخت این شرکت باشد؛ به جای آن، بی‌شمار محصول قلابی وجود دارد که با نمونه‌های اصیل مو نمی‌زند!

موضوع عدم اصالت تا جایی پیش رفته که برخی از تامین کنندگان محترم! پلاک دتکتورهای اوراقی را با پلاک دتکتورهای بی‌کیفیت و چینی عوض می‌کنند تا حتی در صورت بررسی اصالت، غیراصل بودن محصول مشخص نشود. از این رو، هنگام خرید و سفارش دتکتورهایی که ادعا می‌شود ساخت شرکت درگر هستند، باید نهایت دقت را به خرج دهید.البته حتی در این حالت هم، در بسیاری از موارد عملا تشخیص محصول قلابی امکان‌پذیر نخواهد بود.

یکی دیگر از مشکلات تجهیزات این برند، درست مانند هانیول، به عدم وجود نمایندگی فعال و قطعات یدکی مربوط می‌شود. دتکتورهای گاز درگر به هیچ وجه ارزان نیستند و در بسیاری از مواقع قیمتی بالا دارند. حال تصور کنید که مجبور شوید این تجهیز باارزش را به خاطر خرابی یک رله ساده دور بیاندازید! مطمئنا هیچ مدیری نمی‌خواهد در چنین موقعیتی قرار گیرد.

کالیبراسیون تجهیزات این برند نیز درست مانند هانیول انجام می‌شود. شما بایستی از آزمایشگاه مربوطه وقت رزرو کنید و سپس تجهیزات خود را به نوبت ارسال کنید که بازهم هزینه هنگفتی روی دستتان خواهد گذاشت.

گذشته از این مشکلات، اگر تامین‌کننده بسیار مطمئنی دارید که قطعا تجهیز اصیل به شما تحویل خواهد داد، خیالتان از قابلیت اطمینان تجهیزات این برند آسوده باشد! اما اگر تامین کننده مطمئنی ندارید، توصیه می‌کنیم به سراغ برندهای دیگر بروید.

بلاخره کدام برند دتکتور گاز بهتر است؟

اگر قصد خرید تجهیزات آشکارساز گاز پرتابل را دارید، همان ابتدای کار دو برند Crowcon و MSA را پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر به دتکتورهای گاز ثابت صنعتی نیاز دارید، اوضاع کمی متفاوت است. 

با اینکه برند درگر و هانیول بسیار شناخته شده‌تر و باسابقه‌تر از پروسنس هستند، اما این مورد را نیز از خاطر نبرید که صنعت ایران مشکلات و شرایط خاص خود را داشته و شما به عنوان یک مدیر حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیر، باید انتخاب‌هایی کنید که در این شرایط متضرر نشوید. از طرف دیگر، این شرکت‌ها به علت همین سابقه و شهرت، بسیاری از تجهیزات را با قیمت بسیار گزاف‌تری میفروشند که هنگام انتخاب باید این موضوع را نیز در نظر گرفت.

پنج دلیل که برند پروسنس را در ایران بعنوان مناسب ترین آشکارساز گازی تبدیل کرده است

 1. کالیبراسیون آسان
 2. تجهیزات کاملا اصل
 3. قطعات آلمانی استفاده شده در سنسور و بورد الکترونیکی
 4. وجود قطعات یدکی
 5. قیمت های بسیار منطقی

از این رو، توصیه می‌کنیم چنانچه قصد خرید دتکتور گاز ثابت را دارید، حتما برند پروسنس را جزو اولویت‌های برتر خود قرار دهید!

جهت خرید دتکتور گاز کلیک کنید!

نظر شما چیست؟

در این مطلب به مقایسه بهترین دتکتورهای گاز در ایران پرداخته و مزایا و معایب هریک از برندهای مطرح را شرح داده‌ایم. حالا شما می‌توانید بسیار آگاهانه‌تر برند مدنظر خود را برای تهیه تجهیزات انتخاب کنید. اگر تجربه‌ای در زمینه استفاده از تجهیزات هر یک از این برندها و یا نظر و پیشنهادی در مورد این مطلب دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. از اینکه در این مطلب از وبلاگ آداک فرآیند سپهر با ما بودید، سپاسگزاریم!

5 دیدگاه ها

 1. مطلب خوبی بود اما چند نقطه ابهام وجود داشت. از جمله اینکه تجهیزات جانبی دتکتورهای گاز پروسنس را در صورت خرابی از کجا میتوان تهیه نمود؟ و اینکه از کجا بفهمیم تجهیزات پروسنس هم تقلبی نیستند؟

  پاسخ
  • ممنون از حسن توجهتون کاربر عزیز.
   شرکت آداک فرآیند سپهر تامین کننده مستقیم دتکتورهای گاز پروسنس با ضمانت اصالت بوده و به عنوان خدمات پس از فروش، تمامی قطعات جانبی دتکتورهای پروسنس را هم تامین میکند

   پاسخ
 2. سلام و وقت بخیر کاربر عزیز!
  سری های مختلف این برند از لحاظ کاربرد و صنایع هدف، متفاوت هستند و هر سری به نسبت همین کاربرد، از تاییدیه های متفاوتی برخوردار است. این موضوع یک مزیت محسوب می شود که هر کاربر قادر باشد تجهیزی بر حسب نیاز خود تهیه نموده و هزینه اضافی صرف نکند. به طور مثال سری های صنعتی سنگین PQD دارای بسیاری از معتبرترین تاییدیه های جهانی نظیر TUV آلمان، SIL2(3) ،Atex ،IECEx ،UKEX ،QAN ،QAR ،IEC ISO9001 و ISO 14001 هستند که در بخش مشخصات فنی دتکتورها نیز به طور کامل جزئیات این موارد گفته شده است. در مقابل، تجهیز سبکی مانند سری PE از همین برند، برای استفاده در مناطق غیرحساس تجاری و صنعتی سبک طراحی شده اند، قیمت بسیار پایین تری دارند و صرفا دارای تاییدیه های Atex و ICEx هستند. در نظر بگیرید که تا این نقطه، پروسنس، دراگر و هانیول برابر محسوب می شوند؛ اما وقتی زمان تامین کمتر از سه هفته ای، عدم وجود تجهیزات فیک و قلابی و نیز قیمت هایی که تقریبا نصف تجهیزات معادل از دراگر و هانیول هستند را در نظر بگیرید، قطعا کفه ترازو به نفع پروسنس بسیار سنگین تر است و همین، دلیل تاکید ما بر این برند بوده است. اگر مایل بودید، برای اطلاع از جزئیات هر دتکتور به طور جداگانه و مشاهده مشخصات تاییدیه های اخذ شده، وارد بخش فروشگاه آداک فرآیند سپهر شده و از دسته دتکتورهای گاز پروسنس، محصول موردنظر خود را انتخاب نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر، می توانید با ما تماس بگیرید. از اینکه دیدگاهتان را با ما در میان گذاشتید، سپاسگزاریم!

  پاسخ
 3. واسه ردیابی گاز تبرید در سردخانه چه دستگاهی خوب است؟

  پاسخ
  • درود
   برای تشخیص گاز های سردخانه ها معمولا نشت یاب و دتکتور گاز آمونیاک بهترین عملکرد و کارایی را دارد. ردیاب آمونیاک ایمنی کافی را در برابر انتشار گاز سمی آمونیاک ایجاد می‌کند.
   به قسمت فروشگاه دتکتور گازی وبسایت آداک فرایند سپهر مراجعه فرمایید و یا با واحد فروش تماس حاصل نمایید تا دتکتور مورد نیازتان را برحسب بودجه و کسب کارتان به شما معرفی کنند.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *