مقادیر دقیق اندازه‌گیری در فرآوری نفت خام با VEGAFLEX 86

مقادیر دقیق اندازه‌گیری در فرآوری نفت خام با VEGAFLEX 86

جداسازی آب از نفت خام یک روند معمول در پالایشگاه‌ها است، مهم دانستن مقدار ترکیب آب و روغن در آب شیرین کن است. 

ابتدا در نفت خام مسله آب را بررسی می کنیم:

خطوط شبکه جداسازی آب از روغن باید در فاز لودینگ قرار گیرد، زیرا در این روش فقط با تجهیزات غیر رسانا کار می کند. با این حال، نباید مقدار زیادی آب به سمت پایین لوله فشار قوی عبور کند. 

اگر چنین اتفاقی بیفتد ، فرآیند تصفیه آب آلوده به روغن بسیار پیچیده تر خواهد بود. دلیل دیگر این است که باید از مخزن استفاده بهینه شود، که به شما اجازه می دهد روند جداسازی به طور موثر اجرا شود.
آب شیرین کن حاوی شبکه های فشار قوی است که روند جداسازی مراحل را تسریع می کند. در این فرآیند، آب شور به پایین ته نشین می‌شود، به سمت پایین کشیده می شود و به مراکز تصفیه مناسب منتقل می‌شود. 

این کار در دمای بالاتر از حدود 130 درجه سانتیگراد انجام می شود تا گرانروی روغن خام کاهش یابد، سپس نفت خام نمک زدایی شده در مسیر تأسیسات تقطیر پمپ می شود.

از نظر اندازه گیری، چندین چالش در اینجا وجود دارد:

ترکیب و در نتیجه مقدار و چگالی DK مخلوط روغن خام آب خام بسته به محل تولید روغن تغییر می کند. 

به عنوان مثال، چگالی می تواند بین 820 تا 940 کیلوگرم در متر مکعب باشد. این به این معنی است که مدت‌زمان اجرای روش های اندازه گیری قبلی که استفاده می شود نیز متفاوت است.

تا همین اواخر، یک روش اندازه گیری سطح که مطابق با اصل جابجایی کار می کند، در این نقطه اندازه گیری استفاده می شد. 

علاوه بر چگالی نوسان، عوامل دیگری نیز بر دقت اندازه گیری تأثیر داشتند:

لرزش و تلاطم. با این وجود، این سیستم اندازه گیری سالها در محل مورد استفاده قرار گرفته بود زیرا به راحتی گزینه دیگری وجود نداشت. 

فقط یک روش اندازه گیری قدیمی دقت لازم را نمی‌داد، در یک پروژه تحقیقاتی شرکت وگا سعی کرد از یک سنسور مرجع TDR از تولید کننده دیگری استفاده کند ، اما به دلیل دقیق عمل نکردن سنسور، دامنه تغییرات آن بزرگ نبود.

VEGA از سال 2013 با تعداد زیادی سنسور فشار و سطح در مکانهای بایرنویل در Vohburg و Neustadt حضور داشته است. 

هم اکنون تعدادی از سنسورهای VEGA در سایت Vohburg در حال استفاده هستند، از جمله سنسورهای فشار زیادی از سری VEGABAR ،VEGADIF ،VEGASWING 66 و لول سوئیچ دیاپازونی، همچنین از ابزارهای VEGA است که در آنجا مستقر شده و به ویژه در عملکرد خود قانع کننده بوده است. 

نفت خام به دلیل دمای فرآیند بسیار وسیع و دامنه فشار فرآیند در فرآیندهای پالایشگاه، ارزیابی می‌شود.

شرکت های Bayernoil و VEGA با هم همکاری کردند تا راه حل جدیدی برای مسئله اندازه گیری در آب شیرین کن تهیه کنند. 

چند سال پیش، یک ابزار اندازه گیری مبتنی بر رادار هدایت شونده، VEGAFLEX 86، به موازات راه حل قدیمی نصب شده است. 

هدف از این کار اندازه گیرینفت خام دارای ترکیبات روغن و آب با حداکثر دقت ممکن بود، به ویژه هنگامی که مقادیر DK روغن خام در نوسان است.

در طول توسعه سنسورهای سری 80 VEGAFLEX در آن زمان ، تمرکز فقط بر روی انتخاب ساده ابزار و نصب هدایت شده نبود ، بلکه بر قابلیت اطمینان و اطمینان اندازه گیری نیز بود. بزرگترین مزیت سنسور: بدون در نظر گرفتن خصوصیات رسانه مانند تراکم یا ثابت دی الکتریک ، مقادیر دقیق را ارائه می‌دهد.

در طول توسعه سنسورهای سری 80 VEGAFLEX در آن زمان، تمرکز فقط بر روی انتخاب ابزار ساده و نصب سطح سنج هدایت شونده راداری نبود، بلکه قابلیت اندازه‌گیری مطمئن و قابل استناد بود. 

اندازه‌گیری بدون دخالت نوسانات و ارتعاشها با VEGAFLEX 86

بزرگترین مزیت سنسور راداری با موج هدایت شونده VEGAFLEX 86 مقادیر دقیق اندازه‌گیری می‌باشد یعنی بدون در نظر گرفتن خصوصیات سیال مانند تراکم یا ثابت دی الکتریک، خروجی دقیقی می‌دهد.

در اندازه گیری با رادار هدایت شده، پالس های رادار در امتداد یک پروب، کابل یا میله هدایت می شوند و توسط سطح محصول منعکس می شوند. 

کاوشگر اندازه گیری سنسور TDR تضمین می کند که سیگنال رادار بدون مزاحمت به پایین محصول منتقل می شود. 

این مجموعه از چهار قطعه مختلف تشکیل شده است که هر کدام متناسب با کاربرد خاصی ساخته شده اند. 

VEGAFLEX 86 اغلب برای محیط‌هایی با دما فشار بالا طراحی و ساخته شده‌اند، مثلا در ستون‌های تقطیر یا در فرآوری روغن خام استفاده می شود. 

VEGAFLEX 86 دارای یک عایق سرامیکی و مهر و موم گرافیت در کوپلینگ است که می تواند در برابر نفوذ بخار در حداکثر فشار 400 بار و درجه حرارت تا 450 درجه سانتیگراد مقاومت کند. اسپیسرهای موجود در کاوشگر کواکسیال نیز از سرامیک ساخته شده اند و از نظر مکانیکی به اندازه کافی پایدار هستند تا در برابر لرزش ها و ضربه ها مقاومت کنند.

راه حل خوبی برای مشکل نوسان ثابت های دی الکتریک نیز برای این سنسور ساخته شده است. این کاوشگر در اصل برای جبران زمان انتشار سیگنال در جو بخار دیگهای بخار طراحی شده است. 

در حال حاضر باید یک آزمایش پاسخ دهد که آیا این امر در روغن خام دستگاه آب شیرین کن نیز موثر است. در نهایت، جبران تنش بخار، دقت اندازه گیری بالاتر را تضمین می کند. 

نصب و راه اندازی ساده VEGAFLEX 86

به منظور بهبود حساسیت سنسور VEGAFLEX 86، یک الگوریتم پردازش سیگنال ویژه در مرحله تحقیق و توسعه بروی سنسور ایجاد شد. این الگوریتم بر اساس سرکوب سیگنال کاذب (نویز) در هنگام استفاده از سنسور هست.

یعنی خود سنسور سیگنال اعوجاج را از منحنی خروجی حذف می‌کند. نتیجه یک خروجی قابل اتکا است.

تکنسین های مسئول مشتاقانه منتظر نتایج آزمون عملی بودند. همانطور که انتظار می رفت، این آزمون بدون دردسر انجام شد. نصب و راه اندازی تجهیز نیز بسیار ساده بود.

VEGAFLEX 86 برای اندازه گیری سطح “عالی” پیکربندی شده است. بنابراین، برای اندازه گیری قابل اتکا، هیچ تنظیم خاصی لازم نبود و خود سنسور دارای تنظیمات بود.

اجرای آزمایشی با نتیجه مثبت

به سرعت مشخص شد که مزایای سنسور VEGAFLEX که اتوماتیک عمل می‌کند، تأثیر مثبتی بر دقت اندازه گیری دارد، حتی با تغییر دائمی کیفیت روغن خام. 

برای قرار گرفتن در سمت امن ، اندازه گیری جابجایی در جای خود قرار گرفت تا مقادیر اندازه گیری شده با یکدیگر مقایسه شوند. دوره آزمایشی به مدت 1.5 سال بطور مداوم مثبت بود و در کل دوره نقصی نداشت. پس از این آزمایش موفقیت آمیز ، آب شیرین کن دیگری با VEGAFLEX 86 با بخش مرجع به بهره برداری رسید.

برگرفته از مقاله خانم Claudia Homburg

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *