سنسور راداری VEGAPLUS 64 جهت اندازه گیری سطح مایعات

سنسور راداری VEGAPLUS 64 جهت اندازه گیری سطح مایعات

سنسور راداری وگاپالس مدل 64 جهت اندازه گیری سطح مایعات

VEGAPLUS64  یک سنسور راداری برای اندازه گیری سطح با هدف تقویت فرآیندهای  LNG/LPG

قبل از اینکه LNG / LPG به عنوان منبع انرژی استفاده شود یا برای فرآیندهای تولید در صنایع شیمیایی یا پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد، باید مراحل کامل فرآیند را طی کند. این کار برای حذف عناصر ناخواسته مانند گوگرد و جیوه همراه با تصفیه آن است تا اطمینان حاصل شود که کیفیت و نیازهای حرارتی تأمین خواهد شد. قبل از فرآیند فشرده سازی، حمل و نقل و استفاده در آینده، این عملیات باید انجام گیرد. در طول تمام مراحل فرآیند، اندازه گیری سطح، با قابلیت اطمینان بالا برای عملکرد ایمن تر پروژه، بسیار مهم است.

خصوصیات فیزیکی LNG / LPG ، بسته به ترکیب محیط نیز می تواند متفاوت باشد. یکی از دلایل این تغییرات می تواند به تأمین کننده، منشأ آن، وضعیت تصفیه و همچنین نحوه ذخیره و نگهداری و همچنین شرایط محیط مربوط باشد. به همین دلیل، بسیاری از اصول اندازه گیری سطح بر همین اساس هستند تا بدون نیاز به اندازه گیری مجدد، یک اندازه گیری دقیق و قابل اعتماد را انجام دهند.

ترانسمیتر راداری سطح وگا

روش های اندازه گیری مکانیکی برای عملکرد، بسیار شناخته شده اند و نیاز به تعمیرات و نگهداری بیشتری دارند. به همین دلایل، آشکار است که یک فناوری راداری غیر تماسی، می تواند یکی روش اندازه گیری انتخابی باشد. با این حال، LNG / LPG دارای چگالی کم و ثابت دی الکتریک بسیار پایین است (= که بر بازتابش در سیستم های اندازه گیری راداری مایکروویو تأثیر می گذارد). در گذشته، این به معنای نصب ابزار ویژه، نظیر لوله های ایستاده و تنظیمات خاص رادار برای عملکرد مطمئن آنها بود. این تجهیزات همچنین باید بتوانند با اتصالات داخلی، شیرهای جدا کننده، بازتای ضعیف و گاهی اوقات با سطوحی با میزان آشفتگی، تطابق پیدا کنند؛ تمام این موارد اخیراً برخی از مشکلات را در سنجش قابل اطمینان با روش راداری ایجاد کرده اند.

سنسور رادار سطح 64
VEGAPLUS64 سطح سیستم خنک کننده موجود در تانکر گاز را اندازه گیری می کند.

استفاده از یک رادار سطح با فرکانس سیگنال همانند VEGAPLUS64  با فناوری 80 گیگاهرتز، پرتوی رادار را بیش از سه برابر، باریک تر و بیشتر از سنسورهای سطح راداری متمرکز می کند. این امر باعث می شود تا به ویژه برای محیط هایی با بازتاب ضعیف، یعنی گازها / مایعات فشرده با ثابت دی الکتریک پایین تر، در این صنعت مناسب باشد. سیگنال های بهتر متمرکز شده، بازتاب خوبی دارند، در حالی که حساسیت سنسور می تواند کوچکترین بازتاب را از فاصله دور تشخیص دهد، حتی اگر تلاطم سطح وجود داشته باشد.

تمرکز عالی باعث می شود اندازه گیری ها قابل اطمینان تر و دقیق تر باشند و ترانسمیتر سطح برای برنامه ریزی و اجرا، هزینه کمتری داشته باشد. برای کمک به این امر، این دستگاه با طیف وسیعی از سیستم ها و آنتن با اندازه های مختلف در دسترس است. در حال حاضر، اندازه اتصال (با زاویه پرتو در براکت) در محدوده پیشنهادی از “¾ (14 درجه)، “½1 (7 درجه)، “50/2  DN (6 درجه) و 80 DN (3 درجه) است.

وقتی صحبت از مشکلاتی داخلی به میان می آید، مزیت “تمرکز” نیز یک امتیاز مثبت دارد. آشکارترین مزیت این است که: پرتوی باریک اندازه گیری به راحتی می تواند از اجزای داخلی مخزن و نصب اجتناب کند؛ اما این مسئله در اینجا پایان نمی یابد …

چالش شیر ایزوله

معمول هر صنعت این است که هر سنسور را با استفاده از اتصالات شیر، بدون ایجاد وقفه در فرآیند، یعنی بدون از کار افتادن تجهیزات تولید یا بخشی از آن، از فرآیند مجزا کند. این نیاز برای اکثر مخازن گاز مایع کاملاً اجباری است.

برای سنسور سطح راداری، این به معنای آن است که باید روی شیر توپی (ball valve) نصب شود. هدف از این کار تضمین این است که سنسور حتی در حین کار مداوم می تواند از فرآیند جدا شود. تا پیش از این، نصب سنسور رادار روی شیر توپی توصیه نمی شد، زیرا شیر توپی، خود، باعث ایجاد بازتاب های بزرگ تداخل کننده در فاصله نزدیک می شود. این امر به دلیل بازتاب در نقاط آب بندی و نشیمنگاه سوپاپ داخلی و همچنین اتصالات فرآیند مانند فلنج ها و واشر است. این سیگنال های کوچک و نزدیک در داخل دهانه سوپاپ توپی تولید می شوند، در نتیجه آنها چند برابر شده و سیگنال های مزاحم بازخوردی را ایجاد می کنند که مستقیماً مانعی در مسیر اندازه گیری سنسور محسوب می شوند. در گذشته، اندازه گیری قابل اعتماد با سنسور راداری از طریق یک شیر توپی اغلب غیر ممکن بود، یا به طور ویژه در مایعاتی با مقادیر دی الکتریک پایین تر، به شدت محدود می شد.

با VEGAPLUS64 ، به دلیل تمرکز بسیار بهتر سیگنال حسگر، تأثیر دریچه توپی، بسیار کمتر است. در نتیجه، شیر توپی هیچ بازتاب مزاحمی ایجاد نمی کند، بنابراین از سیگنال های تداخل در محدوده نزدیک تر، جلوگیری می شود و اندازه گیری، قابل اطمینان خواهد بود. یک مزیت دیگر برای کاربر است که سنسور را می توان روی دستگاه های خاموش موجود و روی نازل های بلندتر نصب کرد که این امر همچنین هزینه های مقاوم سازی را به حداقل می رساند.

ترانسمیتر راداری مخزن

بهره برداری بهتر از حجم مخزن

VEGAPLUS64 همچنین هنگام اندازه گیری مایعات با ثابتهای دی الکتریک کوچک، در سطوح پایین، نزدیک به ته مخزن، تأثیر مثبتی دارد. سیگنال های راداری در سطح محیط منعکس می شوند. با این حال، در مورد مایعات با ثابت های دی الکتریک پایین ترر، برخی از سیگنال ها از طریق محیط نفوذ می کنند و سپس توسط ته مخزن فلزی، بسیار بازتابنده منعکس می شوند. بنابراین دو سیگنال شناسایی می شود: سطح واقعی مایع، ضعیف تر و یک سیگنال قوی تر از پایین مخزن.

هرچه ثابت دی الکتریک محیط، کوچک تر و سطح آن کمتر باشد، سیگنال های پایین مخزن، بزرگ تر جلوه می کنند. این می تواند منجر به قرائت های نادرست واحد اندازه گیری شود یا قبل از خالی شدن، “به پایین”، به سطح صفر برسد.

به لطف طول موج بسیار قابل توجه و کوتاه تر از سیگنال های 80 گیگاهرتزی از دستگاه VEGAPLUS64، سیگنال هایی که بازتاب می شوند قدرت بسیار بالاتری دارند و بازتابی که از سطح به محیط منتقل شود، به شدت ضعیف خواهد شد (بسیار بیشتر از سنسورهای راداری قبلی).

در نتیجه، هرگونه بازتاب ناخواسته از کف مخزن به طور قابل توجهی ضعیف تر است. حتی در سطح پایین، به آن معنا است که سیگنال منعکس شده از سطح مایع نسبت به سیگنال تصادفی از پایین، قوی تر باقی می ماند. یعنی حتی در پایین ترین سطح نیز می توان سطح مایع را با اطمینان و دقت تشخیص داد و این عامل موجب می شود تا از حجم مخزن، بهتر استفاده شود.

نتیجه گیری

 VEGAPLUS64 یک اندازه گیری قابل اطمینان و غیر تماسی را ارائه می دهد که می تواند به راحتی یکپارچه سازی و جدا شود، به حداقل مهندسی نیاز دارد و عملکرد بهتر در پردازش، حمل و ذخیره سازی LPG و LNG را امکان پذیر می سازد.

شرکت آداک فرایند سپهر مرکز فروش محصولات وگا آلمان VEGA

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *