اندازه گیری فشار با VEGABAR در دما و فشارهای بالا

اندازه گیری فشار با VEGABAR در دما و فشارهای بالا

اندازه گیری فشار با VEGABAR در دما و فشارهای بالا

در اندازه گیری فشار در شرایط دشوار و سخت عملیاتی در تاسیسات تولید مواد شیمیایی، این جمله به مفهوم عملکرد بهتر سیستم های اندازه گیری است.سنسور وگا VEGABAR اندازه گیری قابل اطمینان را فرآهم می‌کنند و به این ترتیب، فرآیندهای صنعتی، قابل اعتماد تر انجام می‌شوند.

مواد شیمیایی ویژه معمولاً دارای مشخصات دقیق بوده و در هر مورد برای کاربردهای خاص، تهیه می‌شوند. 

بنابراین فرآیندهای مرتبط با آنها نیز دارای مشخصات بسیار دقیق هستند که باید به دقت کنترل شوند. 

فناوری اندازه گیری (در اینجا منظور، فشار و دما است) در واقع، اولین حلقه از زنجیره یک فرآیند هماهنگ است. 

به عبارت دیگر، اگر یک مقدار اندازه گیری شده صحیح نباشد، ممکن است لزوماً کل فرآیند منقطع نشود، اما ممکن است انرژی زیادی مصرف شود یا مواد اولیه یا کیفیت محصول نهایی، خارج از محدوده مشخص شده باشند.

این مسائل در مورد اندازه گیری فشار بحرانی در یک فرآیند پتروشیمی وجود داشته است. 

نقطه اندازه گیری در یک منطقه انفجاری قرار دارد و دما بین 20+ تا 200+ درجه سانتیگراد و فشارها بین 1.5 تا 200 کیلو پاسکال مطلق می‌باشد. 

اندازه گیری فشار در این نقطه، نشان دهنده یک متغیر کنترل کننده و تعیین کننده در یک فرایند خود به خودی است. 

این بدان دلیل است که کارایی فرآیند و در نهایت کیفیت محصول به این متغیر بستگی دارد. 

حتی انحرافات کوچک هم منجر به بی ثباتی در کنترل فرآیند می‌شوند.

اگر چه فشار قبلاً توسط یک سیستم اندازه گیری فشار تفاضلی استاندارد اندازه گیری شده بوده است. 

مشکل در این مسئله به این صورت است: در چنین تنظیماتی، از یک لوله مویینه پر شده از روغن استفاده می‌شود که در قسمت خارجی ستون به ارتفاع 20 متر، نصب شده است. 

نوسان دمایی (به طور مثال در کشورهایی که دمای هوا در طول روز زیاد است و در شب باد سرد می‌وزد) باعث جابجایی در مقادیر اندازه گیری شده می‌شود. 

این مقادیر نادرست از نظر ریاضیات قابل اصلاح نیستند. به طور معمول، این مشکل با استفاده از اتصالات بزرگتر در فرایند برای فرستنده فشار، قابل حل است، اما به دلایل ساختاری، این روش امکان پذیر نبود. 

در عین حال یک مشکل دیگر نیز وجود دارد؛ نقطه جوش روغن در لوله مویینه به دلیل درجه حرارت بالا و خلأ، کاهش می‌یابد و باعث می‌شود روغن از حد بیشتری فراتر رود. در نتیجه، حباب های هوا در همان مسیر تشکیل می‌شوند که منجر به اندازه گیری ناپایدار می‌گردد. 

به عبارت دیگر، این نقطه اندازه گیری به طور اساسی، مقادیر اندازه گیری شده نادرست را ارسال می‌کند.

وگا بار

برای چنین شرایط دشواری، یک سیستم اندازه گیری فشار تفاضلی الکترونیکی با دو فرستنده فشار از VEGABAR سری 80 توصیه می‌شود. این فرستنده های فشار در تمام زمینه های صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در کاربردهایی با فشار فوق العاده بالا، مزایای ویژه ای دارند. 

دامنه اندازه گیری تجهیزات از قبل با فشارهای کم 0 تا 25 mbar شروع می‌شود و در فشارهای شدید تا 1000 bar در دمای فرآیند از 20- تا 400+ درجه سانتیگراد توسعه می‌یابد. 

این دامنه وسیع، با استفاده از سل های مختلف برای اندازه گیری به دست می‌آید؛ در هر حالت بسته به نوع کاربرد از این سل ها استفاده می‌شود. 

در این کاربرد، واقعیت جالب این بود که می‌توان فشار تفاضلی را به سادگی با اتصال سنسورهای سری 80 VEGABAR به یکدیگر، اندازه گرفت.

vegabar

برای این منظور، دو حسگر VEGABAR 83  به واسطه یک مفهوم نرم افزاری و سخت افزاری خلاقانه و کاملاً نوآورانه، در کنار هم ترکیب می‌شوند.

مهندسان برای اینکه از عهده محدوده دمایی بالا تا 200+ درجه سانتیگراد برآیند، سلول اندازه گیری METEC را انتخاب کردند که با دیافراگم آلیاژی و رفتار دمایی خود جبران کننده، ارائه می‌شود. 

این سلول فاقد الاستومر است، کاملاً عاری از خلأ است و رفتار خوبی در برابر شوک حرارتی دارد. 

ضرایب حرارتی مواد موجود در سل فلزی برای اندازه گیری به گونه ای با یکدیگر مطابقت داشتند به طوری که شرایط دمایی نمی‌تواند بر اندازه گیری ها تأثیر بگذارد. 

وقتی روغن در اث گرم شدن، منبسط می‌شود، آلیاژ و فولاد ضد زنگ، فضای کافی برای توسعه روغن را آزاد می‌کنند. با این حال، اگر دما بسیار کاهش پیدا کند، این اثر دقیقاً برعکس عمل می کند. 

بهترین قسمت این عملکرد این است که اتصالات فرایند برای فرستنده فشار را می‌توان بسیار کوچک نگه داشت: فقط “5/1”. فرستنده فشار که برای اندازه گیری فشار پایدار در فرآیند شرکت پتروشیمی مورد نیاز است، به طور نرمال دارای اتصالات 3 اینچ (DN80) است. 

بنابراین راه حل ارائه شده توسط شرکت VEGA نه تنها منجر به مقادیر بهتر در اندازه گیری ها شده، بلکه دارای طراحی کوچک تر نیز می‌باشد.

تیم مهندسی در استفاده از سیستم الکترونیکی فشار تفاضلی با سنسورهای VEGABAR، در مقایسه با راه حل، رضایت بیشتری داشتند. 

نقاط اندازه گیری که قبلاً به سیستم اندازه گیری فشار تفاضلی استاندارد، مجهز بودند، قرار است به تدریج با راه حل های مبتنی بر تجهیزات الکترونیکی فشار تفاضلی مقاوم سازی شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع سنسورهای وگا با ما در تماس باشید

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *