برقراری تعادل در فرآیندهای نیروگاه با ابزار دقیق وگا VEGAFLEX 81

برقراری تعادل در فرآیندهای نیروگاه با ابزار دقیق وگا VEGAFLEX 81

برقراری تعادل در فرآیندهای نیروگاه با ابزار دقیق وگا VEGAFLEX 81

تنها در صورت مناسب بودن کیفیت بخار، نیروگاه مارچوود (the Marchwood power plant) می تواند همچنان شهرت و محبوبیت خود را به عنوان یکی از کارآمدترین نیروگاه های بریتانیا حفظ کند. با این حال، یک اندازه گیری ناپایدار سطح، سردردهای متداولی را برای تیم مهندسی در نیروگاه ایجاد کرد. این مشکل صرفاً پس از نصب فناوری اندازه گیری سطح با یکی از بهترین محصولات ابزار دقیق شرکت VEGA حل شد لذا جهت برقراری تعادل با ابزار دقیق وگا VEGAFLEX81 فرآیند اندازه‌گیری سطح را انجام می‌دهند.

ترانسمیتر راداری برای نیروگاه

دستیابی به راندمان بالا، خصوصاً در بخش تولید برق، همیشه هم آسان نیست. 

اختلافات ناچیز دما و فشار می تواند باعث ایجاد تعادل بسیار متغیر بین فشار بخار و دما شود و در نتیجه، منجر به از بین رفتن قابلیت اطمینان و کارایی ارزشمند عملکرد در نیروگاه می شود. 

این مورد در نیروگاهی در نزدیکی ساوت همپتون (Southampton) نیز وجود داشت؛ و لازم بود اپراتور به دنبال یک سیستم اندازه گیری سطح، یعنی ابزاری مطمئن تر و دقیق تر باشد. 

سیستم های موجود نصب شده در محل، تجهیزاتی نه چندان ساده بودند؛ اما یک راه حل بسیار پیچیده، اما متداول برای اندازه گیری میعانات گازی در این نوع نیروگاه ها محسوب می شدند.

نیروگاه منطقه مارچوود، یک نیروگاه برق با چرخه ترکیبی با سوخت گاز در پارک صنعتی مارچوود (Marchwood Industrial Park)، درست کنار River Test قرار دارد. 

در مجموع 380 میلیون پوند انگلیس در نیروگاه سرمایه گذاری شد که 900 مگاوات برق برای شبکه ملی تولید می کند. 

این برای تأمین برق مورد نیاز تقریباً یک میلیون خانوار کافی است.

این نیروگاه یکی از کارآمدترین نیروگاه ها در انگلستان است.

تفاوت های ایجاد شده با تجهیزات ابزاردقیق  VEGA 

فن آوری اندازه گیری سطح با ابزار دقیق VEGA جایی در اعماق نیروگاه برق به کار می رود؛ این تجهیزات می توانند اندازه گیری سطح را با قابلیت اطمینان پذیری بالایی انجام دهند. 

مستقیماً در زیر توربین بخار، مخزنی وجود دارد که در آن، بخار خروجی توربین متراکم می شود، سپس دوباره گرم شده و به بخار تبدیل می شود؛ این کار، درست قبل از اینکه میعانات دوباره وارد توربین بخار شود، انجام می گیرد. 

کنترل سطح با قابلیت اطمینان بالا و بسیاردقیق در کندانسور در این قسمت از فرآیند، بسیار مهم است. 

اگر سطح بسیار افزایش یابد باشد، مایع می تواند وارد توربین شود و به طور بالقوه، خسارت های زیادی وارد کند. 

در همان زمان، میعانات باید در یک سطح ثابت، با فشار برگشتی بهینه شده و خلأ، حفظ شود و در نهایت، فرآیند چگالش و بهره وری عملکرد توربین، بهینه سازی گردد.

سطح سنج موج هدایت شونده

هنگامی که سیستم در ابتدا برنامه ریزی و راه اندازی شد، شامل سه فرستنده ترانسمیتر فشار (differential pressure transmitters) در انتخاب مدار 2 از 3 بود.

فشار کم در پایه سیستم DP به شارژ مستمر و همیشگی در مخزن متراکم کننده میعانات، نیاز دارد.

دلیل این نیاز هم این است که در مخزن، یک خلأ ایجاد می شود و باعث می گردد که قسمتی که فشار کمتری در پایه دارد، تخلیه شود و در نهایت، باعث ایجاد خطا در اندازه گیری سطح می شود.

بنابراین، مسئله اصلی، حفظ یک منبع ثابت برای کنترل سطح میعانات گازی است؛ این کار می تواند با استفاده از یک سری ولوها (VALVE) و روتامترها (ROTAMETERS) انجام شود؛ زیرا تغییرات در جریان باعث ایجاد خطا در سیستم می شود.

با انتخاب این سنسور، ممکن است مقدار اندازه گیری شده، کمی انحراف داشته باشد، اما به محض اینکه دو مقدار اندازه گیری شده خارج از آستانه تحمل سیستم ثبت شود، به عنوان خطای سیگنال شناخته می شود و اقدامات مناسب آغاز می گردد و این دقیقاً یک مشکل بود.

به طور منظم و پیوسته و با توجه به این آرایش پیچیده، یکی از سه فرستنده DP (فرستنده فشار تفاضلی) قرائت نادرستی را از سطح ارائه می دهد.

در نتیجه، همیشه احتمال ایجاد خطای بسیار زیاد، وجود داشت.

این شرایط می تواند در دسترس بودن سیستم را کاهش دهد؛ توجه کنید که اگر هر سه فرستنده فشار تفاضلی، اندازه گیری متفاوتی را نشان دهند، در صورت حل نشدن مشکل، باعث می شود که سیستم خاموش و از دسترس خارج شود.

چالش موجود: استفاده از فشار سنج تفاضلی در این کاربرد به دلیل وجود لوله ها و اتصالات، شیرآلات، روتامترها و مخازن میعانات، بسیار پیچیده است.

نگهداری سیستم، بسیار زمان بر و پیچیده بود؛ و می توانست میعانات را در مخزن ها و لوله های کم فشار در یک سطح نگه دارد و کالیبراسیون فرستنده های فشار تفاضلی را همچنان حفظ می کرد.

به همین دلیل، نیروگاه مارچوود به دنبال راه حل جدیدی بود که قابل اطمینان تر و دقیق تر باشد و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز داشته باشد تا در نهایت، توان بیشتری از نیروگاه در دسترس باشد و بهره وری آن در تأمین برق، افزایش یابد.

مهندسین همچنین خواستار استفاده از انتخاب مدار 2 از 3 برای افزایش ایمنی در نیروگاه بودند.

اندازه گیری دقیق در لوله های بای پس با ابزار دقیق VEGAFLEX81 نتیجه داد.

VEGA

VEGA توصیه کرده است که این شرکت لوله های اتصالات داخلی دیگری را از کندانسور نصب کند.

برای این کار از 3 فرستنده راداری وگا فلکس 81 در لوله های بای پس به قطر 50 میلی متر با شیرهای قطع کننده در بالا و پایین نصب شدند.

مزیت بزرگ فناوری راداری با موج هدایت شده این است که کاملاً از دما، فشار و خلأ، مستقل است، همانطور که در عمل به طور قطع، اثبات شده است.

با استفاده از این راه حل، هیچ مشکلی در اندازه گیری لوله های بای پس وجود ندارد.

درست در شرایطی که دامنه اندازه گیری کمی بیش از 1.7 متر است.

محدوده فشار از mBar Abs 25 تا فشار اتمسفری تغییر می کند و دما همیشه کمتر از 40 درجه سانتیگراد است.

تجهیز VEGAFLEX80 می تواند تا 450 درجه سانتیگراد و فشار 400 بار را تحمل کند.

دریافت راهنمایی و خرید لول ترانسمیتر راداری فلکسی

تأییدیه کنترل مستقیم سطح دیگ بخار (بویلر) و مطابقت با الزامات عملکرد اتوماتیک/ بدون نیاز به کنترل دستی، بر اساس استاندارد EN12952-11:2007 و EN12953-9:2007 می باشد.

VEGAFLEX

پس از نصب تجهیزات ابزار دقیق در اتاق بای پس، فقط باید سیم کشی و راه اندازی می شدند. مهندسان نیروگاه مارچوود با استفاده از نرم افزار PACTware توانستند راه اندازی این سیستم را انجام دهند.

مزایای استفاده از تجهیزات ابزاردقیق وگا VEGAFLEX 81:

  1. با استفاده از این نوع سنسور، سرعت انتقال بالا می باشد
  2. اپراتور میتواند نتایج دقیق را ثبت و ذخیره نمایند.
  3. کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری.
  4. یک سیستم اندازه گیری قابل اعتماد و از همه مهمتر، بسیار ساده برای تعیین سطح در تراکم بالا.
  5. کارایی تجهیز وگا فلکس 81 بهتر از تجهیز فشار تفاضلی بود که در ابتدا استفاده می شد.

شرکت آداک فرایند فعالترین مرکز مشاوره و فروش تجهیزات ابزار دقیق در ایران

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *