فلومتر مغناطیسی چیست؟ انواع و کاربرد آن

فلومتر الکترومغناطیسی | انواع و کاربرد | مزایا و نحوه نصب

آیا از کاربرد و مزایای دبی سنج ها که بیش از هر تجهیز دیگر ابزاردقیق در صنعت کاربرد دارند خبر دارید؟ آیا می‌دانید فلومتر الکترو مغناطیسی دارای دقت اندازه‌گیری بالایی هستند؟ در این مقاله از آداک فرایند سپهر بطور کامل و کاربردی به این دبی سنج پر طرفدار می‌پردازیم.

فلومتر الکترومغناطیسی Magnetic Flowmeter چیست؟

فلومتر الکترومغناطیسی (Magnetic Flowmeter) نوعی جریان سنج حجمی است که بر اساس قانون القای الکترومغناطیسی فارادی (Faraday’s law of electromagnetic induction) کار می‌کند. مگمترها فقط می‌توانند سرعت جریان سیالات رسانا را تشخیص دهند. فلومتر مغناطیسی به کمک اندازه‌گیری تغییرات شارمغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری می‌تواند مقدار فلو را با دقت قابل قبولی اندازه‌گیری کند.

آشنایی با انواع فلومتر، کاربرد و مزایا

اساس و نحوه عملکرد فلومتر الکترومغناطیسی

نحوه کار فلومتر الکترومغناطیسی بر اساس قانون فارادی است. این قانون بیان می‌کند که: وقتی یک جسم هادی میدان مغناطیسی را قطع نماید، در داخل آن جسم ولتاژ القا خواهد شد.

این ولتاژ متناسب است با عواملی همچون: شدت میدان مغناطیسی، زاویه‌ی برخورد جسم هادی با میدان مغناطیسی و سرعت عبور آن جسم از درون میدان. حال با توجه به ثابت بودن شدت میدان و زاویه برخورد، در عمل ولتاژ القا شده در الکترودها با سرعت حرکت سیال متناسب خواهد بود.

به عبارتی فلومتر مغناطیسی با ایجاد شار مغناطیسی در سیال عبوری و اندازه گیری شار برگشتی کار می‌کند.

اساس و نحوه عملکرد فلومتر مغناطیسی

اگر یک سیال رسانا از طریق لوله‌ای با قطر مشخص از طریق چگالی میدان مغناطیسی B ایجادشده توسط سیم پیچ‌ها جریان یابد، مقدار ولتاژ UI ایجاد شده در الکترودها، متناسب با سرعت V سیال است. از آنجایی که چگالی میدان مغناطیسی و قطر لوله مقادیر ثابتی هستند، می توان آنها را در یک ضریب کالیبراسیون K ترکیب کرد. در این صورت معادله ولتاژبرابر با E = KV خواهد بود.

ضریب K توسط سازندگان فلومتر مغناطیسی بوسیله کالیبراسیون با آب تعیین می‌گردد. مقدار K به دست آمده برای هر مایع رسانای دیگری معتبر است و خروجی ولتاژ القا شده در فلومتر بصورت خطی است. مگمترها می‌توانند جریان را در هر دو جهت اندازه‌گیری کنند، زیرا جهت معکوس قطب‌های الکترود را تغییر می‌دهد نه مقدار ولتاژ القاشده را.

ولتاژی که در الکترودها ایجاد می‌شود، یک سیگنال میلی ولت است. این سیگنال معمولاً به یک جریان استاندارد (4 لی 20 میلی آمپر) یا خروجی فرکانس (0 الی 10000 هرتز) توسط ترانسمیتر داخل فلومتر تبدیل می‌شود.

فرستنده‌های مغناطیسی هوشمند با خروجی‌های دیجیتال امکان اتصال مستقیم به یک سیستم کنترل توزیع شده را فراهم می‌کنند (Distributed Control System).
سیم پیچ‌های نصب‌شده بر روی فلومتر مغناطیسی را می‌توان با جریان متناوب و مستقیم به راه انداخت. هنگامی که از ولتاژ ac استفاده می‌کنید، ولتاژ خط به سیم پیچ‌های مغناطیسی اعمال می‌شود.

در نتیجه، سیگنال القا شده ولتاژی به الکترودها بصورت سینوسی خواهد بود، در نتیجه دامنه موج متناسب است با سرعت سیال عبوری از فلومتر. 

نویز پدیده‌ای مزاحم در الکترونیک تلقی می‌شود و اغلب مدارت دارای نویز های ناخواسته بر روی خروجی‌شان هستند. از این رو در فلومتر مغناطیسی برای حذف نویز وارد شده به درون ولتاژ الکترودها بایستی جریان سیال قطع گردیده و خروجی روی صفر تنظیم شود.

مشکل اصلی فلومتر الکترومغناطیسی با تغذیه ac این است که نویز می تواند متناسب با شرایط فرآیند متفاوت باشد و برای حفظ دقت، نیاز به صفر کردن مکرر فلومتر است.

فلومتر مغناطیسی یوکوگاوا

انواع فلومتر الکترومغناطیسی (Magnetic Flowmeter)


فلومترهای مغناطیسی آسانسوری (Insertion Magnetic Flowmeter)

در این نوع فلومتر، قطب‌های مغناطیسی به شکل آسانسور در سراسر شبکه سیال قرار می‌گیرند تا جریان سیال را اندازه‌گیری کنند. این فلومترها به طور معمول در لوله‌های بزرگ و صنعتی نصب می‌شوند.

فلومترهای مغناطیسی احتراقی (Flameproof Magnetic Flowmeter)

در این تجهیز، قطب‌های مغناطیسی درون یک بدنه ضدانفجاری قرار دارند و به یک سیستم کنترلی متصل می‌شوند. این فلومترها به طور معمول در محیط های خطرناک و انفجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلومترهای مغناطیسی ساختار داده‌شده (Structured Magnetic Flowmeter)

در این دستگاه، قطب‌های مغناطیسی به صورت یکپارچه درون بدنه لوله‌ای که سیال از آن عبور می‌کند، قرار می‌گیرند. این فلومترها در لوله‌های سایز کوچک و متوسط نصب می‌شوند.

فلومترهای مغناطیسی دیافراگمی (Diaphragm Magnetic Flowmeter)

در این نوع، قطب‌های مغناطیسی در طول یک دیافراگم قرار می‌گیرند و اندازه‌گیری جریان سیال را انجام می‌دهند. این فلومترها در لوله‌های دارای سایز کوچک و متوسط کاربرد دارند.

فلومترهای مغناطیسی با سنسورهای فرکانسی (Frequency Magnetic Flowmeter)

در این تجهیز، قطب‌های مغناطیسی به همراه سنسورهای فرکانسی قرار دارند که برای اندازه‌گیری جریان سیال استفاده می‌شوند. این فلومترها به طور معمول در لوله‌های کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلومترهای مغناطیسی با سنسورهای دما (Temperature Magnetic Flowmeter)

در این نوع فلومتر، علاوه بر قطب‌های مغناطیسی، سنسورهای تشخیص دما نیز برای اندازه‌گیری همزمان جریان و دمای سیال وجود دارند. این فلومترها به طور معمول در لوله‌های کوچک و متوسط کاربرد دارند.

فلومترهای مغناطیسی با سنسورهای فشار (Pressure Magnetic Flowmeter)

در این دستگاه، قطب‌های مغناطیسی به همراه سنسورهای فشار قرار دارند که برای اندازه‌گیری جریان و فشار سیال استفاده می‌شوند. این فلومترها به طور معمول در لوله‌های کوچک و متوسط نصب می‌شوند.

فلومترهای مغناطیسی با قابلیت اتصال به شبکه‌های ابزار دقیق (Smart Magnetic Flowmeter)

در این تجهیز، قابلیت اتصال به شبکه‌های ابزار دقیق و کنترل دیجیتالی را دارند و می‌توانند اطلاعات جریان سیال را به صورت آنلاین و دقیق منتقل کنند. این فلومترها به طور معمول در صنایع پردازشی کاربرد دارند.

فلومترهای مغناطیسی تکیه گاهی (Saddle Type Magnetic Flowmeter)

در این نوع فلومتر، سنسورهای مغناطیسی بر روی یک تکیه‌گاه در لوله نصب می‌شوند و به عنوان فلومتر به کار می‌روند. این فلومترها به طور معمول در لوله‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلومترهای مغناطیسی دوجداره (Dual Sensor Magnetic Flowmeter)

در این نوع، دو سنسور مغناطیسی در نقاط مختلف لوله نصب می‌شوند تا جریان سیال را به صورت دقیق اندازه‌گیری کنند. این فلومترها به طور معمول در لوله‌های بزرگ و صنایع پردازشی نصب می‌شوند.

فلومترهای مغناطیسی مجهز به پردازشگرهای داخلی (Magnetic Flowmeter with Internal Processors)

این نوع فلومتر، سنسورهای مغناطیسی با پردازشگر داخلی برای جمع‌آوری، پردازش و نمایش داده‌های فلومتری مجهز شده‌اند. این فلومترها به طور معمول در صنایع پردازشی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلومترهای مغناطیسی با سنسورهای تشخیص دهنده خطا (Magnetic Flowmeter with Error Detection Sensors)

این فلومتر، سنسورهای مغناطیسی با قابلیت تشخیص خطا به منظور تشخیص و رفع خطاهای احتمالی در سیستم فلومتر نصب شده‌اند. این فلومترها به طور معمول در صنایع پردازشی و صنعتی که نیاز به دقت و قابلیت اطمینان بالا دارند، کاربرد دارند.

کاربرد فلومتر مغناطیسی

 • برای انواع خطوط انتقال سیالات در کارخانجات
 • صنایع مواد شیمیایی و چسب
 • صنایع غذایی و دارویی
 • صنایع معدنی برای استخراج، تولید و فرآوری فلزات
 • کارخانجات کاغذ و خمیر
 • صنعت نفت و گاز
 • صنایع دریایی
 • صنعت آب و فاضلاب
 • صنایع سیمان
 • صنایع کشاورزی
 • صنعت سد سازی
 • ایستگاه پمپاژ

بهترین برندهای فلومتر مغناطیسی

برند های مطرح جهانی در زمینه فلومتر مغناطیسی شامل موارد زیر هستند:

مزایای استفاده از فلومتر الکترومغناطیسی

در لیست زیر مهم‌ترین مواردی را که می‌توانیم به عنوان مزایای استفاده از فلومتر مغناطیسی بیان کنیم، مشاهده می‌کنید:

 • راه‌اندازی آسان
 • دقت اندازه‌گیری بالا
 • تفسیر ساده مقادیر اندازه‌گیری
 • حداقل نیازهای تعمیر و نگهداری
 • سیگنال خروجی آنالوگ 4 الی 20 میلی آمپر
 • روکش‌های مقاوم در برابر سایش و خوردگی
 • بدون سایش به علت نداشتن قطعات متحرک
 • برای سیال‌های تهاجمی و خورنده مناسب است.
 • قابلیت اطمینان (پایداری طولانی مدت، عمر مفید)
 • جلوگیری از افت فشار در اکثر مدل‌ها
 • در این فلومتر دقت اندازه‌گیری به فشار، چگالی، ویسکوزیته و دما بستگی ندارد.
 • در طیف گسترده‌ای از آلیاژ ها تولید می‌شوند و مواد برای آب آشامیدنی، فاضلاب و مواد شیمیایی

معایب فلومترهای مغناطیسی 

فلومترهای مغناطیسی در برخی موارد با مشکلاتی همراه هستند. به عنوان مثال، این فلومترها قادر به اندازه‌گیری جریان سیالات غیر الکتریکی نیستند؛ زیرا سیگنال الکتریکی مغناطیسی که توسط سیالات الکتریکی ایجاد می‌شود، با سیالات غیر الکتریکی تولید نمی‌شود. همچنین، فلومترهای مغناطیسی در صورتی که در معرض میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی خارجی قرار گیرند، ممکن است دچار اختلال شوند و دقت اندازه‌گیری آن‌ها کاهش یابد. علاوه بر آن برای اندازه‌گیری جریان سیالاتی مانند هیدروکربن ها، آب دمینرال (آب مقطر) و برخی گازها مناسب نیستند. همچنین فلومترهای مغناطیسی می‌توانند وزن سنگینی داشته باشند و در برخی مواقع بخاطر مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و سایش، گران‌قیمت باشند.

نحوه و شرایط نصب فلومتر مغناطیسی

نصب فلومتر الکترومغناطیسی باید توسط کادر فنی‌ ماهر انجام شود. در اینجا چند مورد از مراحل نصب فلومتر مغناطیسی را ذکر می‌کنیم:

 • لوله را باید از ایجاد یا تجمع هر فاز ثانویه (جامد یا هوا) تخلیه کنید.
 • فلومتر مغناطیسی باید طوری در راستای لوله نصب شود تا پر از مایع باشد.
 • بهترین روش برای نصب در خطوط عمودی با جهت جریان رو به بالا می باشد.
 • در حالت‌های بسیار خاص می‌توان فلومترهای الکترومغناطیسی را در خطوط افقی نصب نمود.
 • لرزش‌های مکانیکی به سیستم الکترونیکی (ترانسمیتر) آسیب می‌زنند و باید در نواحی با کمترین مقدار لرزش نصب گردند.
نحوه و محل نصب فلومتر الکترومغناطیسی

علاوه بر این موارد برای نصب فلومتر مغناطیسی، باید محلی انتخاب شود که شرایط مناسبی برای نصب و کارکرد داشته باشد. این محل باید دور از منابع الکتریکی و میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی باشد. همچنین، باید اطمینان حاصل شود که در این محل، جریان سیالات به صورت یکنواخت و بدون تلفات توزیع می‌شود. فلنج‌های ورودی و خروجی باید به لوله‌های جریان متصل شوند و محکم بسته شوند. باید از این نکته اطمینان حاصل شود که فلنج‌ها به درستی و با توجه به دستورالعمل تولید کننده، نصب شده‌اند. پس از نصب فلنج‌ها، باید سیم‌های تغذیه و ارتباطی به فلومتر مغناطیسی متصل شوند. باید از این نکته اطمینان حاصل شود که سیم‌ها به درستی نصب شده‌اند و اتصالات آن‌ها محکم است.

پس از نصب فلومتر مغناطیسی، باید تنظیمات آن انجام شود. این تنظیمات شامل تنظیمات مربوط به تراز، زاویه نصب و حالت کارکرد فلومتر مغناطیسی است. با توجه به اینکه نحوه نصب فلومتر مغناطیسی بستگی به شرایط و محیط کاربردی آن دارد، بهتر است که برای نصب و راه‌اندازی این سیستم، از دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های تولیدکننده فلومتر مغناطیسی پیروی شود. همچنین برای نصب فلومتر مغناطیسی، باید از ابزار و تجهیزات مناسب استفاده شود تا عملیات نصب به درستی انجام شود.

آداک فرایند سپهر مطمئن ترین مرکز برای تهیه و تامین تجهیزات ابزار دقیق

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مزایای خرید دتکتور گاز از آداک فرایند سپهر:

 • تامین قطعات مصرفی
 • تحویل فوری و تولید بروز
 • پنج سال خدمات پس از فروش
 • مشاوره خرید و نصب و راه اندازی

آداک فرایند سپهر نماینده فروش محصولات وگا در ایران

 • ضمانت اصالت
 • بهترین قیمت بازار
 • خدمات پس از فروش