تجهیزات ابزار دقیق مورد استفاده در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها بسیار متنوع هستند؛ اما برخی از آن ها نیز به علت کیفیت نظارتی بسیار بالا، نصب و راه اندازی بی دردسر، قیمت مناسب و نیز طول عمر بسیار زیاد، به طور گسترده در بسیاری از تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمی در سطح کشور به کار رفته اند.

در این مطلب علاوه بر اشاره به این مدل های معروف و پرطرفدار از ابزار دقیق، روش خرید آسان و تضمینی این تجهیزات با کمترین قیمت را نیز آموزش خواهیم داد. همچنین، به مواردی اشاره خواهیم نمود که بایستی هنگام خرید این ابزارها، به آن ها دقت نمایید. در ادامه مطلب، با ما همراه باشید!

چرا کیفیت نظارت، مهمترین معیار در زمینه تجهیزات ابزار دقیق به کار رفته در صنعت نفت و گاز است؟

قبل از هرچیزی لازم دانستیم دلایلی که باعث میشوند انتخاب تجهیز برای این صنایع امری بسیار حساس باشد را ذکر نماییم. ایمنی، مبحث اول در هر پالایشگاهی است؛ چرا که ماهیت اکثر مواد سمی، اشتعال زا و انفجاری هستند که این موضوع باعث میشود با کوچکترین بی احتیاطی، خطر حادثه به شدت افزایش یابد. برخی از این خطرات، به دلیل وجود مواد زیر هستند:

  • موجود بودن مواد قابل اشتعال و انفجار، مثل:ماهیت هیدروکربن ها
  • خطر گرم شدن مواد، مثل :تبدیل روغن به محصولات با ارزش بالاتر به گرما نیاز دارد
  • خطرات مواد خورنده، مثل :تعداد بالای اسید کل (TAN) ، نفت سولفید هیدروژن (H2S) و دیگر اسیدها 
  • مواد چسبناک، مثل:نفت خام می تواند حاوی محتوای باقی مانده با نقاط جوش بسیار بالا باشد.

با توجه به موارد گفته شده، حالا شما نیز میدانید که چرا نباید در این صنعت، به معیار کیفیت نگاه سهل انگارانه داشت. تمامی تجهیزاتی که در ادامه معرفی میشوند، دارای اعتبار جهانی بوده و از بالاترین استانداردها و تاییدیه ها در زمینه خود برخوردارند.

سطح سنج های وگا (VEGA)

سطح سنج وگا

شرکت وگا یک برند اصیل آلمانی است که بیش از 50 سال سابقه تولید با کیفیت ترین سطح سنج ها در سراسر جهان را دارد. این شرکت برخلاف بسیاری از برندهای دیگر، تمامی قطعات تجهیزات را در کارخانه مادر که در آلمان واقع شده است تولید میکند که این موضوع، باعث شده محصولات این شرکت دارای کیفیت و طول عمر مثال زدنی باشند.

وگا برخلاف بسیاری از برندهای دیگر فقط بر تولید دو دسته از تجهیزات متمرکز است: سطح سنج و فشارسنج. از بین این دو تجهیز نیز، استراتژی این شرکت تمرکز هرچه بیشتر بر لول ترانسمیترهای راداری بوده است. به همین دلیل است که لول ترانسمیترهای راداری وگا در سطح جهانی کاملا بی رقیب به شمار میروند. در ادامه، به مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات این برند که در صنایع نفت و گاز و پالایشگاه به کار رفته اند، خواهیم پرداخت.

لول ترانسمیترهای راداری وگا

همانطور که قبلا گفته شد، شرکت وگا بیشتر تمرکز خود را بر تولید سطح سنج های راداری گذاشته است؛ بنابراین به هیچ وجه تعجبی ندارد که بیشترین تجهیزات به کار رفته از این شرکت معروف و معتبر نیز از این دسته باشند. همانطور که میدانید، لول ترانسمیترهای راداری به دو نوع گسترش موج آزاد یا همان معمولی و حسگرهای راداری موج هدایت شونده تقسیم میشوند.

حسگرهای راداری سری 60 وگا که با پسوند پالس شناخته میشوند، از نوع گسترش موج آزاد بوده و کاربرد به شدت گسترده ای در صنعت نفت، گاز و پالایشگاه دارند. هرکجا که نیاز به اندازه گیری بسیار دقیق و پیوسته سطح وجود داشته باشد، این تجهیزات در اولویت قرار دارند. شرایط محیطی کمترین تاثیر را روی عملکرد این تجهیزات داشته و چون در این ابزارها قطعات متحرک و مکانیکی وجود ندارد، معمولا طول عمری بالای یک دهه دارند.

از پرکاربردترین مدلهای سری 60 میتوان به وگاپالس 64، 66، 67، 69 اشاره نمود. وگاپالس 64 و 66 برای مایعات به کار میروند، در صورتی که وگاپالس 67 و 68 برای جامدات کاربرد دارند. اما این تمامی ماجرا نیست!

در اوایل 2022 شرکت وگا با معرفی لول ترانسمیتر راداری وگاپالس 6X، تحولی در دنیای این تجهیزات ایجاد کرد. این تجهیز یونیورسال، تجمیعی از همه تجهیزات سری 60 به شمار میرود که دقیقا مطابق سفارش و مختص مخزن ساخته میشود. انواع آنتن، انواع فرکانس سیگنال، انواع جنس کله‌گی و پروب و ...، همه و همه در این تجهیز قابل سفارش هستند. انتظار میرود با معرفی این محصول فوق العاده، در آینده نزدیک بیشتر و بیشتر از تجهیزات این شرکت معتبر بشنویم.

قیمت و خرید سنسورهای راداری وگا با ضمانت اصالت و قیمت

سنسورهای موج هدایت شونده وگا

وگا فلکس

در بسیاری از مواقع که تشخیص سطح در مایعات چند فازی و یا غلیظ مطرح است، لول ترانسمیترهای موج هدایت شونده وگا انتخاب اول بسیاری از تاسیسات نفت و گاز به شمار میروند. این سنسورها با دقت عملکرد باورنکردنی، قیمت نسبتا مناسب و نیز طول عمر مثال زدنی توانسته اند نظر سختگیرترین مدیران فنی را نیز جلب کرده و به عنوان یک تجهیز پرکاربرد در صنعت ایران جای خود را باز کنند.

از بین چهار مدل اصلی سطح سنج راداری موج هدایت شونده وگا، سنسورهای وگافلکس 81، 86، 82 به ترتیب بیشترین کاربرد را دارند. معمولا در شرایطی که دما و فشار درون مخزن بسیار بالاست، از مدل وگافلکس 86 استفاده میشود؛ در صورتی که در مخازن دیگری مانند مخزن جداسازی نفت خام و آب نمک که فشار و دما آنقدرها هم زیاد نیست، وگافلکس 81 بیشترین کاربرد را دارد.

اندازه گیری سطح با فشارسنج‌های تفاضلی وگا

سطح سنج تفاضلی وگا

در صنعت پالایشگاه در بسیاری از موارد نیاز داریم که مقدار فشار و نیز سطح مواد درون مخزن را به طور همزمان اندازه گیری کنیم. یکی از بهترین تجهیزات برای این منظور، سطح سنج های فشار تفاضلی هستند. برای هر مخزن، دو عدد از این فشارسنج ها نصب میشود؛ یکی برای بالاترین نقطه یا همان نقطه ماکسیموم و یکی برای پایین ترین نقطه یا همان مینیموم. با استفاده از این روش، نه تنها فشار درون مخزن اندازه گیری میشود، بلکه با توجه به تفاضل فشار بین این دو تجهیز، میتوان به سطح مواد درون مخزن نیز پی برد.

یکی از بهترین و پرکاربردترین سطح سنج های فشار تفاضلی به کار رفته در صنعت نفت، گاز و پالایشگاه، VEGADIF 85 است. این تجهیز با قابلیت تحمل فشار بسیار بالا تا سقف 400 بار، انتخابی فوق العاده است تا در کنار کیفیت نظارت بسیار بالا و طول عمر زیاد، خیال شما را از بابت ملاحظات ایمنی نیز آسوده خواهد نمود.

مشاهده وگادیف 85 در فروشگاه

لول سوئیچ های خازنی وگا

یکی دیگر از تجهیزات وگا که به شدت در صنایع نفت و گاز پرکاربرد است، لول سوئیچ های خازنی وگا، بخصوص مدل VEGACAP 65 میباشد. همانطور که میدانید، لول سوئیچ ها برای تشخیص نقطه ای سطح به کار میروند و انواع مختلفی دارند. 

وگاکپ 65 به دلیل استفاده از پروب سیم بکسلی با امکان افزایش طول تا 32، تحمل دما و فشار بالا، مقاومت بسیار زیاد در برابر ضربه و نیز طول عمر بالا به علت استفاده از قطعات مکانیکی مقاوم، یکی از پراستفاده ترین لول سوئیچ ها در این صنعت به شمار میرود. چاه های نفت و مخازن زغال سنگ، تنها چند نمونه از موارد کاربرد این تجهیزند.

مشاهده قیمت و خرید لول سوئیچ خازنی

لول سوئیچ های دیاپازونی

در صنعت نفت و گاز، در دو مورد به شدت از لول سوئیچ های دیاپازونی وگا استفاده شده است: 

1. به دلیل حساسیت بسیار زیاد مخازن در صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی، معمولا در کنار لول ترانسمیتر، از یک لول سوئیچ نیز استفاده میشود تا در مواقع بحران احتمالی، این تجهیز بتواند حد ماکسیموم مواد در درون مخزن را تشخیص دهد. این لول سوئیچ در اکثر اوقات از نوع دیاپازونی است.

2. در مخازن حاوی انواع سوخت ها و مایعات شیمیایی که در بیشتر تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمی به وفور یافت میشود.

با اینکه شرکت وگا مدل های متنوعی از لول سوئیچ های دیاپازونی را تولید میکند و بیشتر آن ها نیز در ایران به کار برده شده اند، اما دو مدل VEGASWING 66 و VEGASWING 63 به مراتب بیشتر از بقیه مدل ها به کار رفته اند. توصیه میکنیم اگر شما نیز به چنین تجهیزی نیاز دارید، این دو ابزار را در اولویت قرار دهید!

به لول سوئیچ نیاز دارید؟

استعلام قیمت و خرید تضمینی انواع لول سوئیچ

فشارسنج های وگا

وگا بار

تجهیزات اندازه گیری فشار از لحاظ فراوانی استفاده در رتبه دوم قرار دارند. در بسیاری از مخازن صنایع نفت و گاز به علت وجود بخارات و گازها نیاز است که فشار درون مخازن به طور کاملا دقیق اندازه گیری شود. از این دسته مخازن، میتوان مخزن گاز مایع، پروپان و ... را نام برد. در این زمینه نیز انواع فشارسنج های وگا بسیار پرکاربرد هستند.

از مهمترین مدل های فشارسنج وگا که در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی به کار رفته اند، میتوان به وگابار 81، وگابار 82 و وگابار 83 اشاره نمود. بسته به اینکه دما و فشار درون مخزن قرار است چقدر باشد، میتوان هرکدام از این تجهیزات را انتخاب نمود. مثلا وگابار 81 و 83 میتوانند تا فشار 1000 بار پاسخگو باشند، در صورتی که وگابار 82 تنها تا 100 بار را میتواند اندازه‌گیری نماید. 

فشارسنج های وگا نیز درست مانند سطح سنج های این شرکت به علت تولید کامل در آلمان، از کیفیت و طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند و تا سالیان سال میتوانند عملکرد دقیق خود را حفظ نمایند. 

با توجه به قیمت سرسام آور تجهیزات ابزار دقیق، بسیار منطقی به نظر میرسد که به جای استفاده از تجهیزی که نهایتا عمر مفید آن به یک سال میرسد، تجهیزی را انتخاب نمود که حداقل برای چند سال هیچ هزینه اضافی برای شرکت به بار نیاورد. خوشبختانه در ایران نیز این موضوع توسط مدیران حرفه ای و مجرب درک شده و به همین دلیل است که تجهیزات برند وگا، در صنعت ایران بسیار پرکاربرد هستند.

فلومترهای اندرس+هاوزر

یکی دیگر از متغیرهایی که اندازه گیری آن در بسیاری از پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و استخراج نفت و گاز بسیار اهمیت دارد، مقدار فلو یا همان جریان مواد است. برای این منظور، از فلومترها استفاده میشود. 

فلومترها معمولا ساختار پیچیده ای دارند و میتوانند دبی حجمی و یا جرمی را برحسب نوع تجهیز و نیز ماده موردنظر، اندازه گیری نمایند. همانطور که از عنوان این بخش احتمالا متوجه شده اید، فلومترهای برند اندرس+هاوزر در ایران از محبوبیت بینظیری برخوردار هستند. 

Proline Promass F 200

اندرس+هاوزر یک برند اصالتا سوئیسی است که اگرچه بسیاری از تجهیزات خود را مانند انواع سطح سنج ها و فشار سنج ها در کشورهای ثالثی نظیر هند و چین تولید میکند؛ اما در مورد فلومترها همچنان به انحصار تولید در شرکت مادر معتقد است. شاید به همین دلیل است که فلومترهای این برند نسبت به سنسورهای سطح و فشار آن از کیفیت به مراتب بیشتری برخوردار هستند. 

هنگام انتخاب فلومتر، باید به فاکتورهای زیادی از جمله نوع ماده، فشار درون لوله و یا تانکر و نیز دما توجه نمود. با توجه به این متغیرها، مدل مناسب تجهیز برای آن موقعیت تعیین میشود. 

در مورد فلومترهای اندرس+هاوزر نیز مانند همیشه میتوانید به آداک فرآیند سپهر اعتماد کنید! با ضمانت اصالت و بهترین قیمت، به راحتی میتوانید فلومتر مدنظر خود را از آداک فرآیند سپهر سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید. برای اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و دریافت مشاوره در مورد تجهیز، حتما با ما تماس بگیرید.

برای دیدن راه های ارتباط با ما کلیک کنید!

درایوها و فلومترهای ABB

مورد آخر در این لیست، درایوها و فلومترهای برند ABB هستند که میتوان گفت کاربرد نسبتا گسترده ای در صنعت نفت و گاز ایران پیدا کرده اند. اگرچه این برند شاید به اندازه اندرس+هاوزر شناخته شده نباشد، اما به خوبی کیفیت خود را نزد اهالی صنعت بارها اثبات نموده است. 

اگر قصد تهیه این تجهیزات را دارید، میتوانید روی لینکی که کمی بالاتر آورده شده، کلیک کنید، با ما تماس بگیرید و علاوه بر دریافت مشاوره تخصصی کاملا رایگان، استعلام قیمت و خرید تجهیز را نیز انجام دهید!

جمع بندی

در این مطلب، پرکاربردترین و معروفترین تجهیزات ابزار دقیق به کار رفته در صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی را توضیح داده و برندهایی را که از همه پرکاربردتر هستند، ذکر نمودیم. اگر در این زمینه سوال و یا پیشنهادی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید!

فراموش نکنید که شرکت آداک فرآیند سپهر به عنوان تخصصی ترین مرکز تامین تجهیزات ابزار دقیق در ایران، همواره کنار شماست تا بتوانید تمامی تجهیزات ابزار دقیق مدنظر خود را، مخصوصا از برندهایی نظیر وگا، اندرس+هاوزر و ABB به صورتی کاملا امن، با ضمانت اصالت و نیز بهترین قیمت تهیه نمایید. کافیست از طریق یکی از راه های ارتباطی، با ما تماس بگیرید!

از اینکه تا این نقطه از این مطلب با ما همراه بودید، سپاسگزاریم!