دتکتور گاز چیست | انواع | قیمت | کاربرد (2022)

دتکتور گاز چیست | انواع | قیمت | کاربرد 2023

دتکتورگاز تجهیزی است که برای شناسایی و اندازه گیری غلظت گازهای موجود در محیط به کار میرود. آشکارسازهای گاز تجهیزاتی بسیار حساس هستند؛ چون معمولا گازهایی که قصد اندازه گیری غلظت آن‌ها در محیط را داریم، از جنبه‌های مختلفی مانند اشتعال زایی، خاصیت انفجاری و یا سمیت خطرناک هستند. 

دتکتور گاز در انواع صنعتی، خانگی، ثابت، پرتابل (قابل حمل) و … به بازار عرضه می گردد. دتکتورهای گاز خانگی بیشتر از تجهیزات کنترل حریق (آتش نشانی) به شمار میروند که می‌توانند گاز شهری و یا دود را تشخیص دهند؛ در حالی که دتکتورهای صنعتی میتوانند علاوه بر این موارد، طیف بسیار گسترده ای از گازها، از کلر و آمونیاک گرفته تا اتان، پروپان و بوتان را تشخیص دهند. 

همانطور که گفته شد، دتکتورهای گاز انواع ثابت و پرتابل نیز دارند. دتکتورهای گاز ثابت، آشکارسازهایی هستند که در یک محیط نصب میشوند و خروجی خود را از طریق کابل یا به صورت بی سیم به پنل کنترل کننده ارسال می کنند. دتکتورهای ثابت در جایی به کار می‌رود که نیاز داریم به طور پیوسته غلظت یک گاز خاص را در آن محیط اندازه گیری نماییم.  

دتکتور گاز ثابت

دتکتور پرتابل یا ردیاب گازی قابل حمل بیشتر برای حفاظت کارگران و پرسنل شاغل در محیط های خطرناک و آلوده به گازهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات بر روی لباس پرسنل نصب می‌شود تا در صورت وجود گازهای سمی یا انفجاری موجود در محیط، به افراد هشدار داده تا آنها را از مقدار غلظت گاز آگاه سازد. حتی دتکتورهای گاز پرتابل برای بررسی دوره ای یک محیط از لحاظ میزان غلظت یک گاز بخصوص نیز کاربرد دارند.

دتکتور گاز پرتابل

در این مقاله از وبسایت آداک فرآیند سپهر، ما بیشتر روی دتکتورهای ثابت گاز صنعتی تمرکز کرده و همه چیز در مورد آن ها را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید تا انواع، کاربردها و بهترین برندهای این تجهیزات را بشناسید!

انواع سنسورهای استفاده شده در دتکتورهای گاز صنعتی

انواع متفاوتی از سنسورها در دتکتورهای گاز صنعتی استفاده میشوند. هریک از این سنسورها، تکنولوژی خاص خود را داشته و متد گزارش مخصوص خود را دارند. برای مثال، در سنسورهای الکتروشیمیایی غلظت گاز موجود در محیط برحسب  PPM گزارش میشود؛ در حالی که در سنسورهای کاتالیسیتی غلظت گاز برحسب LEL گزارش میشود. 

برخی از پرکاربردترین سنسورهای مورد استفاده در دتکتورها عبارتند از:

 • سنسورهای کاتالیزوری
 • سنسورهای مادون قرمز
 • سنسورهای نیمه هادی
 • حسگرهای الکتروشیمیایی
 • سنسور پلیستری(با استفاده از دو سنسور کاتالیزوری)

نمیدانید این سنسورها چطور کار میکنند؟ حتما مقاله انواع سنسورهای دتکتور گاز و کاربرد آن ها را بخوانید!

اجزای دتکتور گاز ثابت

این تجهیزات از چندین قسمت تشکیل شده‌اند که عبارتند از: سنسور، ترانسمیتر، نمایشگر، لوله محافظ سنسور، ورودی کابل (گلند) و هاوزینگ یا کله‌گی دتکتور، مدار رله برد و مدار اتصال به شبکه های صنعتی. لازم به توضیح است نمایشگر و رله برد در بعضی ردیاب ها به علت اقتصادی بودن تجهیز وجود ندارد.

اجزای دتکتور گازی (ردیاب گازی)

نحوه نصب دتکتور گازی

 • قبل از نصب، کتابچه راهنمای ردیاب گازی را مطالعه فرمایید
 • مناسبترین محل برای تشخیص گازهای سبک همیشه ارتفاع بالا می‌باشد
 • حتما دتکتور را در نزدیکی محل هایی قرار دهید که احتمال انتشار گاز در آنجا بیشتر است
 • مناسبترین مکان برای نصب دتکتور گاز جهت تشخیص گازهای سنگین در ارتفاع پایین است

تعداد دتکتور گاز مورد نیاز برای یک منطقه

دو نوع تشخیص برای شناسایی گاز وجود دارد که عبارتند از: 

 1. مانیتورینگ منطقه 
 2. نظارت بر نشت (شناسایی غلظت گاز)

اگر قصد شما نظارت بر غلظت گاز در منطقه است، می‌توانید مساحت پوشش ردیاب را در حدود 16 الی 48 متر مربع در نظر بگیرید. با این حال، اگر قصد شما این است که فورا نشت گاز را تشخیص دهید. ابتدا باید نشت احتمالی گاز و مناطق بالقوه تجمع گاز را شناسایی کنید. سپس، حتما دتکتور را در نزدیکی آن مناطق نصب کنید.

در چنین مواردی حتی می توانید از 3 یا 4 آشکارساز برای 16 متر مربع استفاده کنید. بنابراین، فرمول ثابتی برای تعداد دتکتور مورد نیاز یک منطقه صنعتی وجود ندارد چون تعداد ردیاب به شرایط محیط بستگی دارد. همچنین شرایط هر سایت با سایت دیگر فرق می‌کند. برای همین شما نمی توانید تنها با تقسیم کل متراژ منطقه متوجه تعداد ردیابی که باید خریداری کنید، شوید. 

علاوه بر آن شرایط جوی نیز برای تعیین تعداد آشکار ساز گاز بسیار تاثیر گذار است که عبارتند از: جریان باد، شیب کف، شرایط فرآیند و … 

انواع خروجی ها و شبکه های صنعتی 

ردیاب های گازی خروجی های متنوعی دارند که عمده ترین آنها: 

 • سیگنال آنالوگ استاندارد 4 الی 20 میلی آمپر
 • سیگنال آنالوگ 0 الی 10 ولت
 • رله برد یا خروجی دیجیتالی (برای آلارم ها و اخطار)
 • قابلیت اتصال به شبکه های صنعتی از قبیل هارت (HART)، مدباس (MODBUS) و چندین پروتکل دیگر

دتکتور گاز حرارتی مناسب برای گازها و آتش

آشکارسازهای حرارتی دستگاه‌هایی با فناوری پیشرفته هستند که می‌توانند گاز و آتش را شناسایی و تشخیص داده و در عرض چند ثانیه هشدار دهند. ردیاب حرارتی دارای یک لایه جذبی است که می‌تواند نور را به گرما تبدیل کرده و بر اساس تغییر سریع یا تدریجی دمای لایه جذب مقدار سیگنال خروجی را ارایه می‌دهد. از آنجایی که آشکارسازهای شعله حرارتی برای کار کردن مانند آشکارسازهای UV به طول موج نیاز ندارند، می توانند به عنوان آشکارسازهای مادون قرمز نیز عمل کنند.

دتکتور گاز حرارتی (FLAME DETECTOR)

انواع آشکارسازهای شعله حرارتی

 • آشکارسازهای ترموپیل (Thermopile detectors)
 • آشکارسازهای بولومتر (Bolometer detectors)

دتکتور گاز حرارتی را می توان: در نقاله‌های زغال سنگ، کارخانه‌های بازیافت، پناهگاه‌ها، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، نیروگاه، مخازن و تاسیسات نفتی استفاده کرد.

مهمترین برندهای دتکتور گاز

برندهای زیادی در زمینه تولید آشکارسازهای گازی فعالیت دارند. هانیول (Honeywell)، کراوکان (Crowcon)، پروسنس (Prosense)، درگر (Dräger)، ام اس ای (MSA) و کین (Kane) تنها چند مورد از برندهای دتکتور گاز صنعتی هستند. برخی از این برندها مانند کراوکان و ام اس ای بیشتر در زمینه دتکتورهای گاز پرتابل فعال هستند؛ در حالی که برخی دیگر مانند پروسنس، بیشتر روی دتکتورهای گاز ثابت تمرکز دارند. 

جالب است بدانید برخی از این برندها نیز مانند هانیول و درگر، تقریبا هر تجهیز مرتبط با تهویه و تشخیص گاز که به ذهنتان خطور کند را تولید میکنند!

بهترین برندهای دتکتور گاز و ردیاب گازی

بنابر گزارش بیزینس وایر، سه برند هانیول، درگر و ام اس ای بیش از 55% از تقاضا در بازار آشکارسازهای گازی ثابت و پرتابل را تامین میکنند. برندهای دیگر مانند پروسنس و کراوکان، در رتبات بعدی قرار دارند. اما همانطور که میدانید، موضوع تامین در ایران کمی پیچیده تر بوده و همه چیز مطابق با بازارهای جهانی پیش نمیرود! 

در این نقطه یک سوال اساسی ایجاد میشود: کدام برند در ایران بهتر، قابل اعتمادتر و به صرفه تر است؟ ما قبلا در مقاله بهترین برندهای دتکتورهای گازی در ایران به این مطلب پرداخته ایم. این مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید!

مهمترین کاربردهای دتکتورهای گاز صنعتی

اکثر صنایعی که بتوانید تصور کنید، از صنایع آرد و غله گرفته تا تولید مواد شیمیایی، به دتکتور گاز نیاز دارند. هدف استفاده از دتکتورهای گاز صنعتی، بسیار گسترده است. مثلا گاز پروپان یک گاز شدیدا اشتعال زاست و به همین علت، از دتکتور گازی برای شناسایی و جلوگیری از انفجارهای احتمالی استفاده میشود. 

در مقابل، گاز کلر بسیار سمی و خطرناک بوده و از دتکتور گاز کلر برای پیشگیری و تشخیص بسیار زودهنگام نشت احتمالی در صنایع شیمیایی استفاده می‌شود. در صنایع آرد و نان نیز معمولا برای کنترل انتشار متوازن فسفین در سیلوها، از دتکتور گاز فسفین استفاده می‌کنند. این موارد تنها مثال‌های محدودی برای کاربرد گسترده این نوع تجهیز در صنعت هستند.

در ادامه این مطلب، به مهمترین کاربردهای دتکتور گاز در صنعت اشاره کرده و بهترین مدل های پیشنهادی برای هرکدام را خواهیم گفت. به خواندن ادامه دهید!

آشکارساز‌های مورد نیاز صنعت نفت وگاز و پتروشیمی

دتکتور گاز مناسب پتروشیمی و پالایشگاه

همانطور که میدانید،در فرآیندهای نفت ، گاز و پتروشیمی، گازهای سمی و قابل اشتعال بسیاری تشکیل میشوند. درنتیجه، در هر یک از بخش ها و واحدهای این صنایع، نیاز داریم بر غلظت تعدادی گاز پرخطر به طور دائمی نظارت داشته باشیم. این نظارت نه تنها از بابت امنیت مالی شرکت و امنیت جانی پرسنل مهم است، بلکه از لحاظ مشکلات زیست محیطی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. اما این گازهای پرخطر، کدام گازها هستند؟ 

گازهای سمی رایج در صنعت نفت و گاز 

بنزن (C6H6)، سولفید هیدروژن (H2S)، دی اکسید کربن (CO2)، مونوکسید کربن (CO)، کاهش اکسیژن (O2)، آمونیاک (NH3)، دی اکسید گوگرد (SO2)، بنزن (C۶H۶)، بوتان(C4H10)، متان (CH4) و گاز بخار جیوه.

ممکن است در صورت مواجهه انسان با برخی از گازهای سمّی، وجود آن گاز توسط حس بویایی فرد تشخیص داده شود اما در بعضی از گازها اینگونه نیست. مثلا: گاز مونوکسید کربن یک گاز سمی بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه است و شناسایی آن توسط حس بویایی غیر قابل تشخیص است اما در مقابل، گاز سولفید هیدروژن بویی شبیه به بوی تخم مرغ گندیده دارد و انسان آن را تشخیص میدهد. اما بایستی به این نکته حتما توجه داشت که چه مقداری از گاز سمی استنشاق شده باعث صدمه به حیات انسان میشود.

گازهای انفجاری در صنایع نفت و گاز

در واحدهای تولید LNG و نیز LPG، گازهای اشتعال زا و انفجاری بایستی به طور دائم کنترل شوند. همانطور که میدانید، گاز طبیعی مخلوطی از متان، پروپان و بوتان است. به همین دلیل وجود دتکتورهای گاز این سه در بخش تولید LNG کاملا ضروری است. از طرف دیگر، در فرآیند مایع سازی گاز برای تولید LPG، گازهای اتان، اتیلن، پروپان، پروپیلن و بوتان نیز به کار میروند که هرکدام از اینها فوق العاده اشتعال پذیر هستند و با کمترین نشتی میتوانند انفجارهای مهیب ایجاد کنند که حتی تصور خسارات احتمالی نیز وحشتناک است!

دتکتور هر گازی را نیاز داشته باشید، با بهترین قیمت، گارانتی و ضمانت اصالت بخرید و در کمتر از چهار هفته تحویل بگیرید!

مشاهده قیمت و خرید تضمینی انواع دتکتور گاز

گازهای سمی و خفه کننده در پتروشیمی

در فرآیندهای تولید مواد آروماتیک مانند زایلن ها، تولوئن، بنزن، نفتالین و دیگر هیدروکربن ها، احتمال آزاد شدن ترکیبات عالی فرار که بسیار سمی و خفه کننده هستند، بسیار بالاست. به این نوع گازهای فرار، به اصطلاح VOC گفته میشود. بد نیست بدانید بیشتر این گازها در طولانی مدت سرطان زا هستند؛ یعنی حتی اگر یک نشتی کوچک وجود داشته باشد، عوارض همین غلظت ناچیز نیز در گذر زمان بسیار مخرب خواهد بود. 

به دلیل موارد گفته شده، در فرآیندهای تولید مواد آروماتیک آشکارسازهای گازی VOC مانند دتکتور گاز بنزن، تولوئن، زایلین و … یکی از حیاتی ترین تجهیزات است.

از طرف دیگر، در فرآیندهای تولید مواد معدنی نیز خطرات فراوانی نهفته است. گازهای گوگرد، آمونیاک، اسید نیتریک و فسفین تنها چند نمونه از این موارد هستند. همانطور که میبینید، تجهیزات آشکارساز گاز در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بسیار حیاتی هستند و کاملا الزامی است که دریافت مشاوره و خرید از یک منبع کاملا معتبر انجام شود.

دتکتور مناسب برای صنایع پتروشیمی و نفت و گاز چیست؟

پیشنهاد آداک فرایند سپهر استفاده از دتکتور های گاز سری PQD از برند قابل اطمینان پروسنس میباشد. اما دلیل این پیشنهاد چیست؟

چند مورد از مزایای دتکتورهای گاز پروسنس سری PQD را ببینید:

 • صفحه نمایش بزرگ، روشن وشفاف :OLED 128*64
 • ذخیره تمام وقایع و هشدارها تا 250 بلاگ
 • دارای باطری بک اپ برای نگهداری داده ها
 • روند غلظت گازها را تا 8 ساعت می تواند در حافظه خود نگهداشته و نشان دهد
 • قابلیت وصل شدن به سیستم مونیتورینگ از طریق خروجی 4 الی 20 میلی آمپر
 • تغییر منوی خروجی رله برحسب ppm
 • قابلیت وصل شدن به Modbus و SCADA در سیستمهای RTU
 • دامنه وسیع انتخاب سنسور برای طراح و نصاب

آشکار سازهای مورد نیاز صنعت آب و فاضلاب

در فاضلاب ها در هنگام تجزیه لجن گازهای H2S و CH4 تولید می گردد و گازهایی از قبیل آمونیاک، ازن و کلر در تصفیه خانه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. آمونیاک، ازون و کلر چند نمونه از گازهای سمی دیگر هستند که در مرحله ضدعفونی تصفیه خانه فاضلاب، آزاد می شوند. برای کنترل انتشار این گازها، دتکتورهای گاز را درنزدیکی مخازن و مناطق ذخیره سازی و تصفیه قرار می دهند.

به همین دلیل، در صنایع آب و فاضلاب تشخیص گازهایی همچون مونوکسید کربن (CO)، آمونیاک (NH3)، دی اکسید گوگرد (SO2)، هیدروژن سولفید(H2S) و متان(CH4) الزامی است.

دتکتور گاز مورد نیاز معادن و تونل ها

شکی نیست که صنعت معدن، یکی از دشوارترین و خطرناک ترین صنایع برای کار است! بنابراین، ایمنی بایستی اولویت اصلی باشد تا خطر آسیب و حتی مرگ به حداقل برسد؛ چرا که اکثر گازهای معدنی بسیار غلیظ، خطرناک و برای سلامتی انسان مضر هستند.

دتکتور گاز مخصوص تونل و معدن

از طرف دیگر، در حفاری معمولا از مواد منفجره استفاده میشود که خود گازهای خطرناک را در مقیاس بزرگ آزاد میکند. تمامی این موارد، ضرورت نظارت بر غلظت گازهای خطرناک موجود را افزایش میدهد. دو مورد از مهمترین گازهاییکه در تونل ها و معادن بایستی تحت نظارت دائم باشند، گازهای متان و مونوکسید کربن هستند که به شدت خطرناک و خفه کننده اند. از این رو، استفاده از تجهیزات تشخیص گاز در این صنایع، کاملا الزامی است. 

دتکتورهای مورد نیاز صنایع داروسازی و شیمیایی

بسیاری از کارگران صنایع داروسازی و شیمیایی معمولا هنگام تماس با مواد‌های و شیمیایی و عوامل بیولوژیکی و داروها با خطرات جدی کاری مواجه هستند. از این رو نیاز به یک ردیاب مناسب و با کیفیت اهمیت پیدا می کند. مهمترین گازهایی که در صنایع دارویی بایستی تحت نظارت باشند، گازهای اکسیژن و کربن مونوکسید هستند.

گازهای متداول در صنعت داروسازی و شیمیایی:

گاز اکسیژن (O2)، گاز نیتروژن (N2)، گاز دی اکسیدکربن (CO2)، گاز متانال (CH2O)

دتکتورهای گاز در صنعت فولاد

مواد خطرناک در صنعت فولاد و فلز باعث مسمومیت حاد یا بیماری مزمن میشود و سلامت کارگران را به خطر می اندازد. یکی از بزرگترین خطرات در تولید فولاد و فلز، قرار گرفتن در معرض غلظت بالای CO است. تنها چند نفس CO ممکن است برای آسیب دائمی به قلب و سیستم عصبی و حتی مرگ کافی باشد. 

بسیاری از گازهای سمی و انفجاری در طول تولید فولاد آزاد می شوند. از همین رو، دتکتورهای گاز صنعتی نقش بسیار مهمی در زمینه پیشگیری از خطرات احتمالی دارند. نظارت بر غلظت گاز مونوکسید کربن، در صنعت فولاد نیز الزامی است. علاوه بر این، چون انتشار همزمان هیدروژن می‌تواند حسگر CO را در دستگاه‌های تشخیص گاز آلوده کرده و منجر به هشدارهای اشتباه شود، معمولا به میزان غلظت گاز هیدروژن نیز اهمیت داده میشود.

گازهای رایج در صنعت فولاد:

گازهای دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن، دی اکسید کربن، اکسیژن خالص (مورد استفاده در فرآیند فولاد اکسیژن پایه)، نیتروژن یا آرگون (مورد استفاده در پردازش ثانویه) و گاز پنتان در صنعت ورق فولادی.

دتکتور گاز مورد نیاز پارکینگ ها

گازهای تولید شده توسط ماشین ها از قبیل CO و NO2 باعث ایجاد مسمومیت و سردرد و نهایتا مرگ انسان می شود. این گازها که در فرآیند طبیعی کار کردن موتور خودرو تولید میشوند، فوق العاده سمی هستند؛ به طوری که گاز CO در مقادیر بالاتر از 30ppm و گاز No2 بالاتر از 3ppm می‌تواند موجب مسمومیت و باعث مرگ شود.

دتکتورهای مورد استفاده در پارکینگها علاوه بر اینکه از مرگ حتمی و یا مسمومیت جلوگیری می‌کند، باعث صرفه جویی اقتصادی در میزان برق مصرفی فن ها و هواکش ها می‌شود .

دتکتورگاز مورد نیاز جایگاههای سوخت

گاز طبیعی از یک سیستم خط لوله پیچیده عبور می کند که شامل عناصری مانند لوله‌ها، شیرها، ایستگاه‌های فشرده سازی، ایستگاه های تنظیم فشار، ایستگاه های اندازه‌گیری، مخازن تحت فشار، لرزشگیرها و شیرهای ایمنی است. از طرفی، برای رساندن گاز به مشتریان باید تا فشار معینی فشرده شود. تمامی این موارد خطر را بالا میبرند؛ به طوری که افزایش فشار در خط لوله کهنه می تواند به راحتی باعث نشت یا خرابی فاجعه بار شود. اما چه راه حلی برای این موارد وجود دارد؟

پیشنهاد ما استفاده از دتکتورهای گاز مخصوص جایگاههای سوخت به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه است. این دتکتورها بطور ویژه و مخصوص ایستگاههای سوخت طراحی شده و دارای چندین عملکرد هستند: تشخیص و طراحی ویژه برای گازهای متان، بوتان، LPG، پروپان، هیدروژن و بخار بنزین با سنسور کاتالیستی با کیفیت بسیار بالا.

بهترین نوع از دتکتورهای گاز مخصوص جایگاه های سوخت، دتکتورهای سری KAYO پروسنس هستند. تنها چند مورد از مزایای سری KAYO عبارتند از:

 • دارای خروجی رله ای
 • خروجی 4 الی 20 میلی آمپر
 • خروجی MODBUS-RS485
 • کارایی بالا و نصب و نگهداری آسان
 • بادوام در محیط های بیرونی با کلاس حفاظت IP65 و محفظه آلومنیومی
 • دارای گواهینامه های ATEX-IECEX مخصوص محیط های انفجاری
 • دارای سنسور ضربه سنج که هنگام وارد شدن ضربه به دتکتور گازی (تصادف یا زلزله) آلارم ها را فعال و مسیر انتقال گاز را بصورت اتوماتیک مسدود می‌کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند.

قیمت دتکتور گاز

قیمت ردیاب گازی بر حسب چندین پارامتر از قبیل: نوع ثابت یا قابل حمل، با نمایشگر یا بدون نمایشگر، نوع سنسور، برند، ضد انفجاری و درجه حفاظت (IP) فرق خواهد کرد. 

دلایل عمده از کار افتادن دتکتور گازی

 • نفوذ گرد و غبار و آب به درون ردیاب گاز

به همین دلیل قبل از انتخاب حتما از درجه حفاظت IP تجهیز نسبت به محیطی که قرار است در آن نصب شود اطلاعات کافی داشته باشید.

 • قرار گرفتن در معرض غلظت بسیار زیاد گاز

این امر موجب تغییر منحنی کالیبراسیون سنسور شده و باعث قرائت نادرست دستگاه ردیاب می‌شود.

 • مسموم شدن سنسور کاتالیزوری

حسگرهای گاز قابل احتراق یا همان کاتالیزوری می توانند توسط ترکیبات مبتنی بر سیلیکون و سرب موجود در هوا مسموم شوند. همچنین ترکیبات گوگرد و ترکیبات کلردار پاسخ سنسور (توانایی اندازه گیری) را کاهش می دهند.

 • مسمومیت سنسور الکتروشیمیایی

سنسورهای الکتروشیمیایی میتوانند توسط گازهای دیگر که در محفظه حسگر جذب شده مسموم شود.

 • تاثیرات دما

در انتخاب تجهیز حتما از محدوده دمایی محیطی که دتکتور در آنجا نصب می‌شود آگاه باشید. مثلا رنج کاری دتکتوری که در محدوده دمایی -20 الی +40 درجه سانتی گراد برای محیطی که دمای آن بین -20 تا +70 است نباید استفاده شود.

 • رطوبت

اگر رطوبت در لوله سنسور متراکم شود باعث از کار افتادن سنسور می‌شود. این اتفاق اغلب برای سنسورهای دتکتور اکسیژن رخ می دهد.

 • ضربه

وارد شدن ضربه به سنسور یا هاوزینگ دتکتور گازی چه بصورت سهوی باشد یا عمدی موجب از کار افتادن آشکارساز خواهد شد.

برای تهیه دتکتور گاز از کجا مشاوره بگیریم؟

تجهیزات تشخیص گاز میتوانند گمراه کننده و پیچیده باشند؛ اما آداک فرآیند سپهر در دتکتورهای گازی نیز همانند دیگر تجهیزات ابزار دقیق همراه شماست تا بتوانید به آسانی مناسب ترین تجهیز نسبت به نیاز خود را انتخاب و خرید نمایید؛ آن هم با گارانتی و بهترین قیمت ممکن! 

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان، میتوانید به راحتی با ما تماس بگیرید و یا با تکمیل فرم دریافت مشاوره، ساعت و تاریخ مشخص نمایید تا ما با شما تماس بگیریم!

آداک فرایند سپهر نمایندگی انحصاری فروش دتکتور گاز پروسنس در ایران

سوالات متداول

انواع دتکتور گاز کدامند؟

دتکتور گاز در انواع خانگی، ثابت(Fixed Gas Detector)، پرتابل یا قابل حمل (Portable Gas Detector) ساخته میشود. از لحاظ تشخیص نیز به سه دسته: دتکتور گاز سمی، دتکتور گاز انفجاری و دتکتور گاز اشتعال شونده تقسیم میشوند.

دتکتور گازی چگونه کار می‌کند؟

سنسور آشکارساز میزان غلظت گازهای محیط را اندازه گیری کرده و خروجی سنسور که سیگنالی بسیار ضعیف است به بورد داخلی دتکتور منتقل میشود. سپس مدار الکترونیکی آن سیگنال را تجزیه و تحلیل کرده و در خروجی دتکتور سیگنال آنالوگ جریانی 20-4 میلی آمپر تحویل می‌دهد.

بهترین برند دتکتور گازی در ایران کدام است؟

به جرات میتوان گفت 6 مولفه: قیمت رقابتی، دقت بالا، اصالت کالا، برخورداری از استاندارد ها و گواهینامه های معتبر بین المللی، گارانتی و تامین قطعات یدکی در کمترین زمان ممکن، باعث شده تا دتکتور گازی پروسنس بعنوان بهترین برند دتکتور در ایران شناخته شود.

10 دیدگاه ها

 1. عبدالمحمد تیموری

  مقاله خیلی عالی بود من یه سوال در این زمینه دارم فرق آنالایزر با دتکتور چیه؟

  پاسخ
  • آداک فرایند سپهر

   ممنون از توجه شما کاربر عزیز.
   تفاوت ریز بین این دو تجهیز زیاد است؛ ولی به طور کلی دتکتورهای گاز برای تشخیص و اندازه گیری نشتی به صورت پیوسته و مداوم در محیط استفاده میشوند. در مقابل، آنالایزرها برای تشخیص ترکیبات گازی موجود در دود و یا هوا در مواقع چکاپ و بررسی های روتین کاربرد دارند.

   پاسخ
 2. نونهالی

  دتکتور گاز کروکون هم دارید

  پاسخ
  • آداک فرایند سپهر

   سلام و عرض ادب
   حتما مشخصات ارسال نمایید
   دوست عزیز ما دتکتور گاز را بدلیل افت حساسیت و کاهش دقت سنسور موجود نمیکنیم چون شاید فروش آن محصول چند ماه بطول بکشد.
   یک پیشنهاد عالی! هیچ وقت سنسور و دتکتور موجود در فروشگاهها را خریداری نکنید مگر زمانی که کارخانه تولید کننده امکان استعلام محصول رو در سایتش قرار بده. این بدان معنی است که شما از تاریخ تولید محصول آگاهی یابید و سنسور و ردیابی که ماهها و سالها در شرایط محیطی مختلف انبار شده را خریداری ننمایید.

   پاسخ
 3. ناشناس

  چرا تشخیص گاز به اندازه تشخیص آتش اهمیت دارد؟

  پاسخ
  • آداک فرایند سپهر

   چون وجود گاز قابل احتراق اولین مرحله از وقوع احتمالی آتش سوزی است

   پاسخ
 4. ناشناس

  شعله گیر چیست و در کجای سنسور قرار دارد؟ و چه کار میکند؟

  پاسخ
  • آداک فرایند سپهر

   بر روی دهانه سنسورها از شعله گیر استفاده می شود.
   در سنسور های کاتالیزوری و پلیستری چون سنسور برای اندازه گیری و تشخیص غلظت گاز نیاز دارد که گاز موجود را در داخل محفظه سنسور بسوزاند
   شعله گیر از وقوع آتش سوزی در خارج از سنسور جلوگیری می کند.

   پاسخ
 5. ناشناس

  دلیل اینکه خروجی جریانی 4 الی 20 میلی آمپری در بیشتر آشکار ساز گازی بصورت سه سیمه است چیست؟

  پاسخ
  • آداک فرایند سپهر

   با افزایش فاصله دتکتور تا سیستم کنترلی موجب افزایش مقاومت خط میشود به همین دلیل از خروجی های 3 سمیه برای کاهش مقاومت کابل انتقالی استفاده میشود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید