مقالات

ما در این مقالات کاربرد ابزار‌دقیق و هر آنچه در مورد تجهیزات ابزار‌دقیق لازم باشد بصورت علمی و تجربی توضیح می‌دهیم.

بصورت خلاصه میتوان گفت: تجهیزات کنترل و ابزار دقیق شامل انواع سنسورها و ابزار آلات صنعتی می‌شود که از آن‌ها برای اندازه‌گیری کمیت‌های فیزیکی در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

 می‌توان گفت کلمه دقیق به اندازه‌گیری و کنترل دقیق اشاره دارد.

فراوانی تجهیزات ابزار‌دقیق نسبت به نوع کاربردی که در صنایع دارند با هم فرق دارند.

برخی از آن‌ها برای اندازه‌گیری مقدار مواد داخل مخازن استفاده می‌شوند که اختصارا سطح سنج می‌گوییم.

 و بعضی برای تشخیص مقدار فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند .

با توجه به توضیحات مختصر داده شده می‌توان گفت تجهیزات ابزار دقیق شامل سنسورها، کنترلرها، ترانسمیترها، رکوردر و نمایشگرها و… می‌شود.

آداک فرایند سپهر نمایندگی تجهیزات ابزاردقیق برند وگا VEGA آلمان

تجهیزات ابزاردقیق موردنیاز پالایشگاهها

تجهیزات ابزاردقیق موردنیاز پالایشگاهها

پالایشگاه های نفت برنامه ای چالش برانگیز برای مهندسان و تکنسین های ابزار دقیق ارائه می دهد. ایمنی مبحث اول شروع هر فعالیتی در پالایشگاه هست چون خطرات پیش بینی نشده همیشه در کمین است
خطراتی از قبیل :قابل اشتعال و انفجار - ماهیت هیدروکربن هاداغ-تبدیل روغن به محصولات با ارزش بالاتر به گرما نیاز داردخورنده - تعداد بالای اسید کل (TAN) ، نفت سولفید هیدروژن (H 2 S) ، اسیدهای آلکیله و غیرهچسبناک - نفت خام می تواند حاوی محتوای باقی مانده با نقاط جوش بسیار بالا باشد.هر نوع چالشی در هر واحد وجود ندارد ، اما آنها در مکان های مختلف و در شکل های مختلف ظاهر می شوند.  
مبانی ابزاردقیق و اصطلاحات اندازه‌گیری

مبانی ابزاردقیق و اصطلاحات اندازه‌گیری

ابزار دقیق علم اندازه گیری و کنترل خودکار است. کاربردهای این علم در تحقیقات ، صنعت و زندگی روزمره فراوان است. از سیستم های کنترل موتور خودرو گرفته تا ترموستات های خانگی گرفته تا خلبانان خودکار هواپیما گرفته تا تولید داروهای دارویی ، اتوماسیون در همه جا در اطراف ما وجود دارد. این بخش بر اصل اساسی اصطلاحات اندازه‌گیری تمرکز می کند.هدف هر اندازه گیری این است که بتواند یک متغیر فرایند معین را اندازه گیری کند تا بتواند آن را کنترل کند. بنابراین آنچه را که نمی توانید اندازه بگیرید ، نمی توانید کنترل کنید.اصطلاحات و تعریفات ابزار دقیق. فرایند:سیستم فیزیکی که ما سعی در کنترل یا اندازه گیری آن داریم. مثلا: دیگ بخار تیم ، واحد پالایشگاه نفت ، واحد تولید برق .
میرایی در ابزار دقیق چیست؟

میرایی در ابزار دقیق چیست؟

یک ترانسمیتر معمولا تغییرات جریان، دما ، فشار و سطح را در ورودی اندازه گیری می‌کند و در خروجی ترانسمیتر سیگنال استاندارد ایجاد می‌شود.این تغییرات را متغییر ورودی می‌گوییم.
بیشتر این تجهیزات ابزاردقیق دارای سنسوری هستند که متغیر ورودی را اندازه گیری می کند و خروجی مشترکی بین 4 تا 20 متر آمپر ارائه می دهد. که به آن سیگنال استاندارد می‌گوییم.
مفهومی به نام میرایی در عملکرد فرستنده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خروجی فرستنده باید به روز شده و مطابق آن با تغییرات متغیر ورودی تغییر کند.
پرشر سوئیچ چیست و چگونه کار می‌کند؟

پرشر سوئیچ چیست و چگونه کار می‌کند؟

پرشر سوئیچ Pressure Switch
سوئیچ فشار از تجهیزات ابزار دقیق هست که جهت تشخیص فشار استفاده میشود، دارای خروجی بصورت رله‌ای یا همان سوئیچی میباشد بعبارتی هنگامی که فشار مشخصی در ورودی آن رسیده است خروجی آن فعال می‌شود.
این دستگاه برای تشخیص افزایش فشار یا کاهش فشار طراحی شده است. اکثر سوئیچ های فشار از دیافراگم به عنوان یک عنصر سنجش استفاده می کنند. انحراف این عنصر سنجش برای فعال کردن یک یا چند تماس سوئیچ برای نشان دادن زنگ هشدار یا شروع یک عملیات کنترل استفاده می شود. در نتیجه از یک کلید فشار برای اطمینان از صحت عملکرد تجهیزات و ایمنی پرسنل استفاده می شود. با توجه به نقش های مختلفی که کلیدهای فشار در بیشمار سیستم های مسکونی و صنعتی ایفا می کنند ، انواع سوئیچ ها در حال حاضر وجود دارد.
کالیبراسیون چیست و انواع مختلف کالیبراسیون

کالیبراسیون چیست و انواع مختلف کالیبراسیون

کالیبراسیون چیست؟
کالیبراسیون فرایند مقایسه خواندن یک ابزار یا تجهیزات با یک ابزار استاندارد است. ابزار مرجع قبلاً کالیبره شده و به مجموعه ای از پارامترهای شناخته شده ارجاع داده شده است. ابزار مرجع باید به طور مستقیم قابل ردیابی برای تجهیزاتی باشد که کالیبره شده اند. کالیبراسیون برای به حداقل رساندن هر نوع عدم قطعیت در اندازه گیری با اطمینان از صحت تجهیزات آزمایش انجام می شود. برای اکثر سازمانهای استاندارد نسبت دقت 3: 1 خواهد بود. هدف اصلی کالیبراسیون بررسی صحت ابزار داده شده و تعیین قابلیت ردیابی اندازه گیری است.
آنالایزر اکسیژن چیست و چه کاربردی دارد؟

آنالایزر اکسیژن چیست و چه کاربردی دارد؟

آنالیز اکسیژن دستگاهی است که می تواند برای بررسی سطح اکسیژن در یک سیستم استفاده شود و این دستگاه به طور گسترده ای برای بسیاری از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
بنابراین با استفاده از این دستگاه می توانیم بفهمیم که آیا سطح اکسیژن طبیعی است یا باید افزایش یابد یا خیر. عملکرد این دستگاه با استفاده از سنسور اکسیژن انجام می شود و این سلول حسگر از مواد سرامیکی تشکیل شده است. سلول حسگر برای اندازه گیری دقیق بسیار مفید خواهد بود. زمان پاسخگویی این دستگاه بسیار سریع است ، در میلی ثانیه پاسخ می دهد و به دلیل این ویژگی می توانیم در زمان صرفه جویی کنیم و کارایی را نیز می توان افزایش داد. تجزیه و تحلیل اکسیژن در بسیاری از نیروگاههایی که از دیگهای بخار زغال سنگ استفاده می کنند استفاده می شود ، بنابراین در اینجا تجزیه کننده اکسیژن به عنوان یک دستگاه کنترل احتراق عمل می کند.
اندازه گیری سطح چیست و انواع اندازه گیری سطح؟

اندازه گیری سطح چیست و انواع اندازه گیری سطح؟

اندازه‌گیری سطح چیست؟اندازه‌گیری سطح همان اندازه‌گیری سطح سیال است به عبارتی اندازه‌گیری ارتفاع سطح نامیده می شود، مانند سنجش سطح سیال در یک مخزن. اندازه گیری سطح فقط برای مایعات انجام نمی شود بلکه برای اندازه گیری سطح گازها و جامدات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
تجهیزات ابزار دقیق سطح و فشار برای صنعت سیمان

تجهیزات ابزار دقیق سطح و فشار برای صنعت سیمان

تخته سنگهای بزرگ با انفجار از کوه سیمانی استخراج می شوند. سپس این تخته سنگ های سیمانی توسط سنگ شکن‌ها خرد می‌شوند.این کار آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا سنگ های بزرگ به پودر سیمان تبدیل شود و در نهایت در کوره های مخصوص سیمان برای مصرف حرارت داده می‌شود. در کلیه مراحل تولید سیمان از تجهیزات ابزار‌دقیق و سنسورهای وگا VEGA استفاده می‌شود.
مقادیر دقیق اندازه‌گیری در فرآوری نفت خام با VEGAFLEX 86

مقادیر دقیق اندازه‌گیری در فرآوری نفت خام با VEGAFLEX 86

جداسازی آب از نفت خام یک روند معمول در پالایشگاه‌ها است، مهم دانستن مقدار ترکیب آب و روغن در آب شیرین کن است. ابتدا در نفت خام مسله آب را بررسی می کنیم:خطوط شبکه جداسازی آب از روغن باید در فاز لودینگ قرار گیرد، زیرا در این روش فقط با تجهیزات غیر رسانا کار می کند. با این حال، نباید مقدار زیادی آب به سمت پایین لوله فشار قوی عبور کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد ، فرآیند تصفیه آب آلوده به روغن بسیار پیچیده تر خواهد بود. دلیل دیگر این است که باید از مخزن استفاده بهینه شود، که به شما اجازه می دهد روند جداسازی به طور موثر اجرا شود.آب شیرین کن حاوی شبکه های فشار قوی است که روند جداسازی مراحل را تسریع می کند. در این فرآیند، آب شور به پایین ته نشین می‌شود، به سمت پایین کشیده می شود و به مراکز تصفیه مناسب منتقل می‌شود. این کار در دمای بالاتر از حدود 130 درجه سانتیگراد انجام می شود تا گرانروی روغن خام کاهش یابد، سپس نفت خام نمک زدایی شده در مسیر تأسیسات تقطیر پمپ می شود.
دلایل استفاده از دتکتور پروسنس برای گاز سولفید هیدروژن H2S

دلایل استفاده از دتکتور پروسنس برای گاز سولفید هیدروژن H2S

دتکتور پروسنس برای گاز سولفید هیدروژن H2S. سولفید هیدروژن یک گاز سمی است که به ویژه در معادن آلی زیرزمینی، منابع گاز طبیعی (در استحصال و فرآوری نفت خام و گاز طبیعی در محل های حفاری)،  چشمه های آب گرم و فاضلاب یافت می شود. این گاز بی رنگ و قابل اشتعال بوی تخم مرغ پوسیده می دهد. در معرض قرار گرفتن انسان با گاز H2S در طولانی مدت، اعصاب بی حس می شود و حس بویایی ضعیف می شود. بنابراین ، تشخیص گاز سولفید هیدروژن بوسیله حس چشایی روش صحیحی نیست.سولفید هیدروژن یک گاز سمی است و در صورت قرار گرفتن در معرض غلظت زیاد برای مدت طولانی می تواند عواقب مهلکی ایجاد کند.
بهترین روش برای کالیبراسیون صحیح دتکتور گاز

بهترین روش برای کالیبراسیون صحیح دتکتور گاز

برای انجام کالیبراسیون مطمئن و دقیق بایستی از نوع سنسورهایی که در دتکتور استفاده شده آگاهی کافی داشته باشیم.سنسورهای کاتالیزوری یا پلیستوری تنها سنسورهایی هستند که برای  کارکرد صحیح به اکسیژن نیاز دارند. مطابق با استاندارد IEC 60079-29-1 محیط باید حداقل 10٪ اکسیژن داشته باشد تا از اکسیداسیون کاتالیزوری صحیح پشتیبانی کند. اگر غلظت اکسیژن زیر حد مجاز باشد، واکنش شیمیایی روی حسگر قابل احتراق (مهره کاتالیزوری) جزئی و سطح اندازه گیری نادرست خواهد بود. سیون صحیح دتکتور گاز
روتامتر

روتامتر

روتامتر نوعی دبی سنج است که می تواند دبی سیال عبوری از یک لوله را برای ما اندازه گیری نماید این سیال می تواند مایع و یا گاز باشد.استفاده از روتامتر برای اندازه گیری دبی بسیار رواج دارد.
تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق به وسایل و ابزارهای (الکترونیکی، الکتریکی و پنوماتیکی) صنعتی که برای کنترل و اندازه گیری دقیق کمیت های فیزیکی در صنایع و کارخانه های مختلف به کار برده می شوند گفته می شود. پس وقتی کلمه دقیق اشاره شد، یعنی باید اندازه گیری و کنترل کاملا دقیق باشد. برخی از این تجهیزات برای اندازه گیری جریان سیالات درون مخزن کاربرد دارند. و برخی از آنها هم کار سرعت سنجی و رطوبت سنجی را انجام می دهند. بسته به نیازهای صنعتی ابزار دقیق شامل: سنسور ها، ترانسمیتر ها، کنترلر ها، ترانسدیوسر، رکوردر و نمایشگرها و… می شوند.
معرفی شرکت وگا آلمان VEGA

معرفی شرکت وگا آلمان VEGA

شرکت وگا VEGA آلمان در سال 1959 تاسیس شد و در زمینه تولید تجهیزات ابزار دقیق و اندازه‌گیری با بروزترین تکنولوژی های جهانی در شهر شیلتاخ شروع بکار کرد.وگا در بیشتر از 80 کشور جهان دارای شبکه ها ونمایندگی های فروش می باشد.از این رو VEGA در سراسر جهان شناخته شده و برندی معتبر است.VEGA بیش از 1750 نفر را در سراسر جهان استخدام کرده، 800 نفر از آنها در کارخانه تولید تجهیزات ابزار دقیق در جنگل سیاه (Schiltach) مشغول بکار هستند.در کارخانه وگا برای بیش از ۷۰ سال، راه حل هایی برای سیستم های اندازه گیری و مخصوصا سنسورها، در واحد تحقیق و توسعه ایجاد شده است.
دتکتور گاز اروپایی PROSENSE

دتکتور گاز اروپایی PROSENSE

شرکت اروپایی PROSENSE یکی از توانمند ترین تولید کنندگان دتکتورهای گاز (آشکارساز گاز – ردیاب گاز ) می باشد.این شرکت با داشتن طیف گسترده ای ازانواع دتکتورهای گاز مورد نیاز صنایع نفت،گاز،پتروشیمی،نیروگاهی،آب وفاضلاب،معادن و صنایع شیمیایی ودارویی بخش بزرگی از صنایع را تحت پوشش قرار داده است.پروسنس دارای واحد تحقیق و توسعه برای تهیه محصولات بسیار پیشرفته و دقیق با کارایی بسیار بالا وقیمتهای رقابتی می باشد .دتکتورهای گاز PROSENSE دارای گواهینامه های ATEX – SIL2 – IECEx  هستند و کلیه محصولات در آزمایشگاههای بسیار پیشرفته کالیبراسیون تست و تنظیم میشوند.
لول ترانسمیتر راداری

لول ترانسمیتر راداری

لول ترانسمیتر راداری (لول ترانسمیتر راداری-لول سنج راداری-ارتفاع سنج راداری) برای مانیتورینگ پیوسته مخازن مورد استفاده قرار می گیرد به عبارت دیگر هرجا نیاز به اندازه گیری مداوم و بدون تماس سطح مواد داخل مخازن باشد از لول سنج های راداری استفاده می شود. کاربرد سطح سنج های راداری :ارتفاع سنج راداری مناسب برای اسيدها و بازها،حلال های آلی،الكل،نفت وفرآورده های نفتی(گازوئیل)،گازهای مايع وگرانول های پليمری،آهک،سيمان،دانه ها،غلات،شكر،موادمعدنی،پودرهای فلزی،صنایع داروی و شیمایی،كربن وذغال سنگ میتوان از لول سنج های راداری استفاده کرد .
لول سنج التراسونیک

لول سنج التراسونیک

لول سنج التراسونیک :لول سنج های التراسونیک (ارتفاع سنج التراسونیک-سطح سنج التراسونیک -ترانسمیتر التراسونیک)از تجهیزات ابزار دقیق که جهت اندازه گیری سطح بدون برقراری تماس با اجسام بکار میرود لول سنج التراسونیک می باشد.این نوع از لول سنج ها با استفاده از سنسور التراسونیک یاماوراء صوت و به روش غیر تماسی و مجاورتی اندازه گیری سطح را انجام میدهد.کاربرد سطح سنج التراسونیک :این سنسور مناسب برای انواع مخازن آب،استخرها و کانال های آب و فاضلاب ، مخازن رنگ، مخازن شن و ماسه، مخازن شیر، هر نوع مخزن که شامل مایعات و مواد خمیر مانند یا مخازن جامدات روان وهچنین در محیط های انفجاری، مخازن مواد شیمیایی با خورندگی بالا نیز می توان از سطح سنج های التراسونیک استفاده کرد.
فلومتر کوریولیس

فلومتر کوریولیس

فلومتر کوریولیسفلومتر کوریولیس براساس يك پديده فيزيكی به نام اثر كوريوليس عمل می‌كنند.فلومترهای كوريوليس می توانند منحنی شكل و يا مستقيم باشند .اساس کار فلومتر کوریولیس :كوريوليس‌های منحنی شكل معمولاً از دو لوله‌ی مرتعش و نوع مستقيم از يك لوله‌ی مرتعش تشكيل يافته‌اند به طور كلی در همه‌ انواع اين دبی‌سنج‌ها سيال از داخللوله‌های مرتعش عبور می كند. لوله‌هادرفركانس طبيعی خود و توسط نوسان‌سازهای الكترونيكی متصل به لوله‌ها،ارتعاش می يابند يكسری سيم پيچ برای آشكارسازی نوسان‌های كوچك يا Micro motion لوله‌ها به يكی از لوله‌ها و يك‌سری آهنربا به لوله مجاور متصل می باشندبا نوسان لوله‌ها، درهرسيم‌پيچ به دليل تغيير ميدان مغناطيسی حاصل از آهنربای مجاور، يك ولتاژ نوسانی القا می شود.هنگامی كه در ورودی جريان به فلومتر،سيال به سمت نقطه‌ای كهدارای ارتعاش است حركت می كند، لوله به آن شتاب يا نيرو اعمال می كند سيال متحرك برای مقاومت در مقابل نيرويی كه توسط لوله اعمال می شود، نيرويی به لوله وارد می كند  همين نيرو در سمت خروجی لوله و در جهت عكس به وجود خواهد آمد‌.
فلومتر التراسونیک

فلومتر التراسونیک

فلومتر التراسونیک از تجهیزات ابزاردقیق غیر تماسی می باشد.تشخیص فلو بوسیله روش اثر داپلری (doppler effect):سیال عبوری بایستی بصورت دوغابی (سیال کثیف) باشد ودر دبی سنج اثر داپلری یک پرتو فراصوتی به صورت مورب نسبت به لوله ارسال می شود که دربخش هایی ازسیال دارای چگالی متغیر است با برخورد پرتو به ذرات بازگردانده می شود.درفلومترهای روش اثر داپلری به سیالی با چگالی متغیر در جریان سیال نیاز است.تشخیص فلو بوسیله روش زمان عبوری (transit time):این مدل دارای یک فرستنده و یک گیرنده می باشد که سنسور فرستنده پالس هایی از انرژی فراصوتی را در عرض لوله فرستاده و زمان تا زمانی که سنسور گیرنده به صورت واضح این پالس را دریافت کند، محاسبه می گردد با این اختلاف زمان عبوری می توان به دبی حجمی عبوری سیال دست پیدا کرد.
فلومتر ورتکس چیست

فلومتر ورتکس چیست

فلومتر ورتکس بر مبنای پدیده ای در دینامیک سیالات که توسط دانشمندی به نام Theodore von Kármán کشف گردیده است کار میکند . در عمل فلومتر ورتکس با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت یک مانع در سیال کار میکند .
فلومتر مغناطیسی چیست

فلومتر مغناطیسی چیست

فلومتر مغناطیسی به کمک اندازه گیری تغییرات شارمغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری می تواند مقدار فلو را با دقت قابل قبولی اندازه گیری کند.فلومترهای مغناطیسی در دماهای حداکثر 80 درجه کار میکنند و با توجه به کاربردهای مختلف لایتر داخلی از جنس تفلون یا هارد رابر ساخته می گیردد.
ترانسمیتر اختلاف فشار وگا chemical seal CSB

ترانسمیتر اختلاف فشار وگا chemical seal CSB

زمانی که نیاز است اختلاف فشار دو نقطه به‌صورت الکتریکی اندازه‌گیری شده و به یک سیگنال قابل اندازه‌گیری تبدیل گردد ازترانسمیتر اختلاف فشار وگا chemical seal CSB استفاده میکنیم وبا توجه به‌دقت و تکرارپذیری که در اندازه‌گیری سطح مایعات وگازها دارند، در صنعت استفاده‌ی فراوانی دارند.اختلاف فشار مجهول به یک جسم الاستیک مانند (دیافراگم یا کپسول) اعمال شده و باعث تغییر شکل آن می‌شود این تغییر شکل اندازه‌گیری شده و به یک سیگنال الکتریکی قابل انتقال تبدیل می‌شود.
سنسور فشار مذاب melt

سنسور فشار مذاب melt

سنسور فشار مذاب melt (ترانسمیتر فشار مذاب) برای کنترل دما و فشار در دستگاه‌های تزریق پلاستیک کاربرد دارد. این سنسورها در دونوع ترموکوپل دار  و بدون ترموکوپل ساخته می شوند. موارد مصرف سنسور فشار مذاب melt در صنایع گوناگون از قبیل پلاستیک و پلی اتیلن (تزریق پلاستیک و ظروف پلاستیکی یکبار مصرف) جهت اکسترودرها و همزنها،‌ مخازن روغن، صنایع تولیدمواد غذایی، تولید پت و درب پلاستیکی نوشابه، کیسه های پلاستیکی، گونی پلاستیکی، ورق های پلاستیکی وپلی کربنات و صنایع نساجی.
ترانسمیتر فشار اندرس هاوزر PMD 55

ترانسمیتر فشار اندرس هاوزر PMD 55

ترانسمیتر فشار اندرس هاوزر PMD 55ترانسمیتر فشار اندرس هاوزر PMD55 یکی از بهترین ترانسمیترهای فشار موجود در بازار به حساب می‌آید. اصولا ترانسمیترهای فشار برای اندازه گیری اختلاف فشار بین دو نقطه و کنترل فشار بکار می‌رود.

ترانسمیتر فشار تفاضلی وگا VEGADIF 85

ترانسمیتر فشار تفاضلی VEGADIF 85(ترانسمیتر اختلاف فشار وگا VEGADIF 85)یکی از رایج ترین و مفیدترین دستگاه های اندازه گیری فشار در صنایع می باشد واز مهمترین تجهیزات ابزاردقیق به شمار می‌آیند.زمانی که نیاز است اختلاف فشار دو نقطه به‌صورت الکتریکی اندازه‌گیری شده و به یک سیگنال قابل اندازه‌گیری تبدیل گردد .

دتکتور گاز چیست

دتکتورگاز تجهیزی است برای شناسایی و نشان دادن گازهای سمی، گازهای اکسید کننده ،قابل اشتعال ،انفجار و بطور کلی گازهایی که برای انسان خطرناک است.دتکتور گاز در دونوع ثابت و پرتابل (قابل حمل) به بازار عرضه می گردد.

دلایل نیاز به دتکتور گاز

دتکتورهای گاز برای تشخیص انواع گازهایی که برای انسان زیان دارند ساخته شده اند.شاید کمتر کسی باشد که از مزایای دتکتور های گاز اطلاعی نداشته باشدسالیان دور برای تشخیص کمبود اکسیژن در معادن از پرنده گان استفاده میکردنددر زیر دریایی های اولیه نیز به همین روش اکتفا میکردنددر معادن زغال سنگ که خطر وجود گازمتان بسیار بالاست و میدانیم که این گاز باعث انفجار میشود وخطرات انسانی بالایی بوجود می آورد.
مقایسه اندازه گیری سطح به روش اولتراسونیک و روش راداری

مقایسه اندازه گیری سطح به روش اولتراسونیک و روش راداری

مقایسه اندازه گیری سطح به روش اولتراسونیک و روش راداری.روش راداری با فرکانس 80 گیگاهرتز در مقابل روش اولتراسونیک: مقایسه سطح اندازه گیری سطح به روش غیر تماسیوقتی صحبت از تکنیک های اندازه گیری سطح به روش های غیر تماسی به میان می آید، روش راداری و اولتراسونیک، دو فناوری رایج و کاربردی در این زمینه هستند.

جلوگیری از خطرات سر ریز شدن مخازن نگهداری روغن با ابزار هشدار دهنده مطمئن و با کیفیت

پالایشگاه های نفت و تولید محصولات پتروشیمی، یکی از مهم ترین مکان هایی هستند که از مخازن ذخیره سازی در هر شکل، اندازه و مدل، در آن استفاده می شود.به طور معمول، نوع مخزن مورد استفاده برای ذخیره سازی یک محصول با توجه نوع ترکیب و ماده شیمیایی، انتخاب می گردد.به عنوان مثال از مخازن یا تانک هایی با سقف شناور معمولاً برای ذخیره سازی حجم زیادی از فرآورده های نفتی با نقطه اشتعال پایین تر استفاده می شود.
اندازه گیری های رادیومتریک و تداخل اشعه ایکس

اندازه گیری های رادیومتریک و تداخل اشعه ایکس

سیستم های رادیومتریک از دو قسمت تشکیل شده اند: یک ایزوتوپ رادیواکتیو با فعالیت کم در یک نگهدارنده منبع، از طریق یک مخزن انرژی گاما را ساطع کرده و یک آشکارساز نصب شده در طرف مقابل، تابش رسیده به آن را اندازه گیری می کند. همان طور که جرم بین منبع و آشکارساز تغییر می کند - ارتفاع سطح، تراکم دوغاب، وزن جامدات روی نقاله - قدرت میدان تابش در آشکارساز و میزان شمارش ثبت شده برای آن نیز تغییر می یابد.

رفع مشکلات اندازه گیری سطح با سطح سنج راداری وگا VEGAPULS 69

برای VEGA این نمونه از نیازهای مشتری در نقطه اصلی تعهد و تمرکز برای تحقیق و توسعه حسگرهای سنجش سطح قرار دارد؛ تجهیزاتی که نه تنها با چالش های فعلی کاربردها مقابله کند بلکه ویژگی هایی را ارائه می کند تا سایرین هم بتوانند از آن استفاده کنند.

اندازه گیری فشار با VEGABAR در دما و فشارهای بالا

در اندازه گیری فشار در شرایط دشوار و سخت عملیاتی در تاسیسات تولید مواد شیمیایی، این جمله به مفهوم عملکرد بهتر سیستم های اندازه گیری است.سنسور وگا VEGABAR اندازه گیری قابل اطمینان را فرآهم می‌کنند و به این ترتیب، فرآیندهای صنعتی، قابل اعتماد تر انجام می‌شوند.

اندازه گیری سطح در سنگ شکن توسط ترانسمیتر راداری وگا

هرگونه عملیات استخراج در معادن به اندازه قابلیت های دستگاه های سنگ شکن در محل، اعتبار دارد.دستگاه سنگ شکن (مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات در معادن) یکی از اولین مراحل برای پردازش مواد اولیه استخراج شده از معدن است. سنگ ها و تخته سنگ های بزرگ از طریق سنگ شکن ها به اندازه های کوچک تر و خردتر تبدیل می‌شوند تا برای کاربردهای مختلف، مناسب تر باشند.

اندازه گیری سطح؛ مفهوم فشار تفاضلی

با استفاده از دو دانش اندازه گیری فشار و علم ریاضیات، فشار تفاضلی می تواند سطح، جریان، تداخل و حتی تراکم را محاسبه کند. مهندسان فرآیند فشار تفاضلی را می شناسند و به آن اعتماد دارند زیرا این، یک روش آزمایش شده و واقعی برای کنترل فرآیندهای صنعتی است. تطابق و تنوع خروجی محصولات باعث شده که در صنایع از اهمیت بیشتری برخوردار باشند.این مقاله صرفاً به نحوه استفاده از فشار تفاضلی برای محاسبه اندازه گیری سطح مایع در مخازن تحت فشار خواهد پرداخت. در مورد مزایا، محدودیت ها و کاربردهای متداول صنعتی برای فشار تفاضلی نیز بحث خواهد شد.

برقراری تعادل در فرآیندهای نیروگاه با ابزار دقیق وگا VEGAFLEX 81

تنها در صورت مناسب بودن کیفیت بخار، نیروگاه مارچوود (the Marchwood power plant) می تواند همچنان شهرت و محبوبیت خود را به عنوان یکی از کارآمدترین نیروگاه های بریتانیا حفظ کند. با این حال، یک اندازه گیری ناپایدار سطح، سردردهای متداولی را برای تیم مهندسی در نیروگاه ایجاد کرد. این مشکل صرفاً پس از نصب فناوری اندازه گیری سطح با یکی از بهترین محصولات ابزار دقیق شرکت VEGA حل شد لذا جهت برقراری تعادل با ابزار دقیق وگا VEGAFLEX81 فرآیند اندازه‌گیری سطح را انجام می‌دهند.

هر آنچه که باید در مورد اندازه گیری فشار بدانیم!

وظیفه سنسورهای فشار، اندازه‌گیری فشار مایعات و یا گازها است. در واقع منظور از فشار، نیرویی است که از پخش شدن مایع جلوگیری می‌کند. البته از سنسور اندازه‌گیری فشار به طور غیرمستقیم برای بدست آوردن متغیرهای دیگر هم استفاده می‌شود. به طور مثال برای بدست آوردن دبی سیال، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از سنسور فشار استفاده می‌شود. سنسور اندازه‌گیری فشار با نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود. مانومتر، پیزومتر، نشان دهنده فشار، فرستنده فشار، ترانسمیتر فشار، مبدل های فشار دیگر نام‌های این دستگاه هستند. تقریبا 300 شرکت در دنیا مشغول به ساختن سنسورهایی برای اندازه‌گیری فشار هستند. برخی از سنسورها می‌توانند با حالت پویا تغییرات سریع در فشار را اندازه‌گیری کنند.

همه چیز در مورد استاندارد رزوه

برای خرید تجهیزات ابزار دقیق همیشه چندین سوال مهم ذهن ما را درگیر می کند .که یکی از این سوالات مهم نوع کانکشن مکانیکی قابل استفاده است .مقاله فوق جهت آشنایی مهندسین با انواع استانداردهای رزوه برای انتخاب بهتر نوع کانکشن مکانیکی نوشته شده است.
داود شیرینی، متولد 1361، فارغ التحصیل رشته‌های الکترونیک و ابزار دقیق، فعال در زمینه‌ی اتوماسیون و ابزار دقیق با بیش از 13 سال سابقه کاری مرتبط.

اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...